2011 Spalio 26

Nepažintas Paragvajus

veidas.lt

Šiuo metu sostinėje vykstančiose Lotynų Amerikos kultūros dienose dar galima išvysti egzotiško Pietų Amerikos šalių kino ir prisiminti išskirtines asmenybes.

Šiandien kino teatre „Pasaka“ bus parodyti net du lietuviški filmai, susiję su argentiniečių rašytoju Chulijum Kortasaru. Režisierius Vytautas Balsys 1994-aisiais sukūrė dokumentinę novelę klaidžiodamas Paryžiaus gatvėmis ir ieškodamas „Žaidžiame klases“ autoriaus pėdsakų Prancūzijos sostinėje. „Autobusas“ – tai dar anksčiau to paties režisieriaus sukurtas filmas pagal Ch.Kortasaro kūrinį apie į nebūtį skriejantį autobusą, kuriame vaidina Ingeborga Dapkūnaitė. Filmus kino teatre pristatys pats režisierius V.Balsys, o narių klube „Ex libris“ vyks prisiminimų vakaras, skirtas Chulijui Kortasarui.

Šiandien paskutinį karta Lotynų Amerikos dienų repertuare rodomas filmas „Tango dainininkė“ – apie jauną ir talentingą atlikėją, kuri tango ne šoka, o dainuoja.

Ketvirtadienį, spalio 27 dieną, vilniečiai turi unikalią galimybę susipažinti su Paragvajaus kinu. Olandijoje gyvenančio žymaus paragvajiečių menininko Enrique Collar vaidybinis filmas „Novena“ yra sukurtas jo gimtajame kaime su vietos neprofesionaliais aktoriais, kurie atsakingai imasi vaidinti save, bet pagal parašytą scenarijų. Iki šiol menininkas, įkvėptas kaimelio kasdienio gyvenimo, grįždavo čia tapyti. „Novena“ savo autentiškumu ir nuoširdumu, be to, meniniu stiliumi ir istorijos universalumu sudomino ne vieną festivalį, sujaudino ne vieną žiūrovą, filmas sėkmingai keliauja po visą pasaulį, supažindindamas su Paragvajaus kaimo žmonių realijomis.

Geriausiu meksikietišku filmu pripažintas „Ranka pasiekiama“ (A tiro de giedra) irgi rodomas ketvirtadienį kino teatre „Pasaka“. Sebastián Hiriart – savamokslis režisierius, aktorius, operatorius, keliolika metų dirbęs prie filmų kaip kameros ir režisieriaus asistentas. „Ranka pasiekiama“ – sėkmingas jaunojo kūrėjo debiutas kine, kuriame jis jautriai ir savitai prisiliečia prie aktualios migracijos iš Meksikos į Ameriką temos. Filme pagrindinį vaidmenį atlieka jaunosios kartos Meksikos teatro ir kino žvaigždė charizmatiškasis Gabino Rodríguez.

Tikras dokumentikos perlas laukia Jim Jarmuch ir Mika Kaurismaki gerbėjų penktadienį. „Tigrero: nebaigtas filmas“ pasakoja apie Amerikos nepriklausomo kino kūrėjo Samo Fullerio ir Jimą Jarmushą kelionę į Braziliją, Santa Isabel Do Morro kaimą, pas karacha indėnų gentį, kur prieš 40 metų Samas filmavo dramą apie jaguarų medžiotoją: „Tigrero“. Tačiau dėl nepalankiai susiklosčiusių aplinkybių, kurias šioje dokumentinėje juostoje režisierius mėgina paaiškinti, „Tigrero“ filmavimas buvo nutrauktas. Režisierius liko su šimtais metrų unikalios medžiagos kino juostose, bet filmas buvo nepabaigtas, todėl niekada nepasirodė ekranuose. Ši istorija S.Fulleriui ilgai nedavė ramybės. Ir štai po 40 metų, radęs puikius kelionės draugus: nuotykių ieškotoją, savo mokinį Jimą Jarmuschą ir didįjį avantiūristą suomių režisierių Miką Kaurismäki, legendinis režisierius Samas Fulleris sugrįžta ten, iš kur kadaise buvo priverstas anksčiau laiko išvykti.

Lotynų Amerikos kultūros dienos vyksta spalio 21-28 dienomis. Visa renginio programa: http://www.kinopavasaris.lt/lotynu_amerikos_dienos_2011/#programa

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...