2012 Sausio 13

Nekilnojamojo turto mokestį mokės daugiau gyventojų, nei įsivaizdavo

veidas.lt


Nuo šių metų įsigaliojusį nekilnojamojo turto mokestį mokės visos šeimos, kurių bendras nekilnojamasis turtas viršija milijoną litų. Vadinasi, mokestį mokės daugiau žmonių, nei manyta iš pradžių: bus skaičiuojamas ne atskiras būstas, viršijantis milijoną litų, bet visų šeimos narių turimų būstų ir pastatų verčių suma. Beje, bus vertinami ne tik butai ar namai, bet ir sodai, negyvenamieji pastatai, tarkime, garažai, fermos, šiltnamiai ar inžineriniai statiniai.
Registrų centro duomenimis, Lietuvoje fiziniams asmenims priklauso 741 gyvenamosios paskirties būstas ir 415 negyvenamosios paskirties pastatų, kainuojančių daugiau nei 1 mln. Lt. Registrų centro atstovas Aidas Petrošius tvirtina, kad duomenų, kiek šeimų valdo daugiau nei milijono litų vertės nekilnojamąjį turtą, nėra. Tačiau neabejotinai jų bus kur kas daugiau.
Fiziniai asmenys, kuriems atsiranda prievolė mokėti 1 proc. nekilnojamojo turto mokestį, deklaraciją turi pateikti ir mokestį sumokėti iki gruodžio 15 d. Jei šeimai priklausančių pastatų vertė viršija milijoną litų, 1 proc. tarifu apmokestinamas perviršis.
Šio mokesčio mokėtojai bus nustatyti atsižvelgiant į Registrų centro skelbiamą nekilnojamojo turto mokestinę vertę. Pastarąjį kartą masinio vertinimo būdu turto mokestinė vertė buvo nustatyta 2011 m. sausio 1 d. ir galios penkerius metus. Nesutinkantieji su nustatyta verte gali pateikti skundą Registrų centrui iki kovo 31 d.
Turto vertinimu užsiimančios bendrovės „Butas Tau“ direktorius Šarūnas Vareika teigia, kad besidominčiųjų realiomis nekilnojamojo turto vertėmis padaugėjo, tačiau didelio ažiotažo nėra. „Užklausų padaugėjo, norinčių pasikonsultuoti yra, tačiau Registrų centro apskaičiuotos vertės dauguma atvejų yra teisingos ar net mažesnės už realias vertes“, – pabrėžia Š.Vareika.
Tuo tarpu bendrovės „Ober-Haus“ vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovas Saulius Vagonis mano, kad šis nekilnojamojo turto įstatymas reikšmingų pokyčių nekilnojamojo turto rinkoje neturės. Viena vertus, mokestis nėra toks didelis, kad žmonės pradėtų pardavinėti turtą rinkoje – norint greitai atsikratyti turto nelabai likvidžioje Lietuvoje rinkoje nuostolis būtų didesnis, negu sumokėti šį mokestį.
„O ar paklausa sumažės, nes potencialūs pirkėjai matys papildomas išlaidas? Galbūt, bet nemanau, kad tai galėtų smarkiai paveikti rinką, nes nekilnojamojo turto mokestis neišvengiamas ir ateityje jį mokančiųjų ratas plėsis. Be to, tie, kurie šiuo metu perka brangų turtą, finansiškai yra pajėgūs. Tokių mažai apgalvotų pirkimų, kai bankas įsiūlydavo labai brangų turtą, nėra. Taigi nekilnojamojo turto mokestis nelabai atbaidys potencialius pirkėjus“, – mano S.Vagonis.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...