2017 Kovo 01

Arūnas BRAZAUSKAS

Milicininkai padarys tvarką?

veidas.lt


Dovydas užmušė Galijotą iš laidynės paleistu akmeniu, o Donaldas Trumpas daužo žiniasklaidą tviterio įrašais. Greta to, D.Trumpas vis ką nors pasako oficialiai. Pavyzdžiui, sausio 27 d., kada pagal Junginių Tautų kalendorių minima pasaulinė Holokausto aukų diena, Baltieji rūmai padarė pareiškimą, kuriame nepaminėti nei žydai, nei Holokaustas.

Arūnas BRAZAUSKAS

Vėliau aiškinant visuomenei, kodėl nutylėta apie žydus, Baltųjų rūmų atstovė sakė, jog žuvo ne vien žydai, bet ir penki milijonai nežydų. Išlaukęs maždaug mėnesį, per tą laiką porą kartų spaudos konferencijose atsisakęs komentuoti neapykantos žydams apraiškas JAV, D.Trumpas vasario 21 d. pareiškė: „Antisemitiški grasinimai, nukreipti prieš mūsų žydų bendruomenę bei jos įstaigas, yra siaubingi.“

Nevertėtų pamiršti, kad D.Trumpas remia Izraelį, prezidento žentas – žydas ortodoksas, D.Trumpo duktė Ivanka irgi perėjo į tą tikėjimą.

Vien šįmet JAV būta arti 70 grasinimų sprogdinti žydų bendruomenių būstines. Vasario 21 d. žydų kapinėse Sent Luise (Misūrio valstija) išvartyta apie šimtą antkapių.

Įvykius Montanos miestelyje Vaitfiše verta aptarti atskirai. Tai 6 tūkst. gyventojų turintis slidinėjimo kurortas. Ten gyvena ponia Sherry Spencer. Jos sūnus Richardas Spenceris (g. 1978 m.) vadovavo konservatyvios pakraipos leidyklai, dabar yra Nacionalinės politikos instituto (NPI) vadovas. Tai privati įstaiga, susirūpinusi baltosios rasės išlikimu. R.Spenceris vis pacituodavo Hitlerį, užsipuldavo žydus, yra pasisakęs už taikų Europos etninį valymą nuo musulmonų. Išrinkus D.Trumpą prezidentu į viešumą pateko NPI renginio vaizdo įrašas, kuriame R.Spenceris šaukia „Heil Trump!“ ir saliutuoja kaip mūsiškė Asta Baukutė. Vėliau jis aiškino, kad tai ironiškas gestas.

Tai šit – jo motina Sh.Spencer Vaitfišo spaudoje pasiskundė sulaukusi grasinimų. JAV neonaciai ėmė organizuoti ginkluotą demonstraciją Vaitfiše – kad parodytų žydams jų vietą. Žydų Vaitfiše tėra šeši. Leidimo demonstruoti Vaifišo valdžia iš pradžių nedavė dėl esą netvarkingai užpildytų popierių, bet š.m. sausio 18 d. pareiškė, kad leidimą duos, tačiau neleis demonstrantams turėti ginklų, nors Montanos įstatymai to nedraudžia. Sausio 11-ąją, planuotų eitynių išvakarėse, į Vaitfiša suvažiavo keli šimtai žmonių, pasirengusių demonstruoti prieš neonacius. Šie savo eitynes atidėjo, nuo to laiko jų nesigirdi. 2014-aisiais R.Spenceris buvo išprašytas iš Vengrijos už bandymą organizuoti rasistinį renginį (taip pasirodė Vengrijos valdžiai). Trejiems metams jam uždraustas įvažiavimas į Šengeno zonos valstybes. Vengrija, matyt, ne veltui traukia panašaus mentaliteto žmones – partijai „Jobbik“ priklausantys deputatai vis pažeria antisemitinių pareiškimų iš parlamento tribūnos. D.Trumpo administracijos pareigūnas Sebastianas Gorka, jau dabar viešojoje erdvėje prastą reputaciją turintis terorizmo ekspertas, dar labiau susidirbo, kada paaiškėjo jo ryšiai su „Jobbik“ partija, apimantys ir straipsnių rašymą partinei spaudai. S.Gorka pasižymėjo tuo, kad gynė vadinamosios Arpado vėliavos naudojimą viešuose renginiuose. Šis istorinis simbolis dabar siejamas su Vengrijos „Sukryžiuotų strėlių“ partija, kurios nariai dalyvavo žydų žudynėse Antrojo pasaulinio karo metais. Tiesa, Arpado vėliava lyg ir primena JAV vėliavos juostas, tik jų skaičius mažesnis ir amžius senesnis.

Tikėtina, kad Vengrijos valdžiai prireikia mažiau išteklių nei Amerikos policijai, kai būtina ginti, pavyzdžiui, Vengrijos romus nuo bendrapiliečių. Vengrijoje neleidžiama laisvai įsigyti ginklų, o ir su „Jobbik“ susijusi sukarinta „Vengrų sargyba“ („Magyar Gárda“) išformuota ir uždrausta.

Valstijoje, kur yra Vaitfišas, legaliai veikia Montanos milicija – sukarinta savanoriška organizacija, kurios nariai pasirengę kovoti su valstybe, ypač jei ši pasikėsins į JAV konstitucijos Antrąją pataisą, garantuojančią ginklų įsigijimo laisvę. Milicijų skaičius JAV kinta, pvz., 2015-aisiais buvo 276 – tai kelios dešimtys tūkstančių ginkluotų žmonių.

D.Trumpo retorika yra pilietinio karo retorika. Prezidentas ir pagrindinės Amerikos žiniasklaidos priemonės iškasė karo kirvį. Tokių leidinių kaip „The New York Times“, CNN atstovams Baltųjų rūmų durys dabar užvertos. Prie grėsmių JAV valstybei D.Trumpas priskyrė ir Federalinį tyrimų biurą – dėl informacijos nutekinimo. Rinkimų kampanijos metu D.Trumpas yra užsiminęs, kad „Antrosios pataisos žmonės“ gali imtis veiksmų Hillary Clinton pergalės atveju – jeigu ši bandys įvesti griežtesnę ginklų kontrolę. Nagi nagi, kaip sakoma, – kad tik neprisišauktum. Konfrontuojant su žiniasklaida ir nepriklausomomis institucijomis D.Trumpui gali kilti pagunda pasiremti ginkluota liaudimi.

 

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Arūnas BRAZAUSKAS:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...