2011 Rugpjūčio 21

“Mėnuo Juodaragis” – vasaros palydėtuvės folkloro apsupty

veidas.lt

Rugpjūčio paskutinį savaitgalį rengiamame postfolkloro ir baltų kultūros festivalyje “Mėnuo Juodaragis” skambės sutartinės.

Tarp Lietuvos vasaros festivalių “Mėnuo Juodaragis” išsiskiria savo ypatinga dvasia. Retame festivalyje pavyks pamatyti tiek daug atsipalaidavusių, geranoriškai nusiteikusių ir labai įdomių žmonių. Pernai Aukštadvaryje buvo surengtas mažesnis festivalio variantas, todėl ne visiems norintiesiems pavyko į jį pakliūti. Tačiau šiemet, rugpjūčio 26–28 dienomis, jau keturioliktasis “Mėnuo Juodaragis” vėl grįžta į didžiąją Zaraso ežero salą ir laukia visų norinčiųjų.
Festivalyje, kaip ir kasmet, šiemet vėl bus kita tema – liesis sutartinių garsai. “Sutartinės – vienas unikaliausių Lietuvos paveldo dalykų, todėl nutarėme į tai pažvelgti įvairiapusiškiau: ne vien kaip į folkloro tradiciją, bet ir per žmonių bendravimą, juostų pynimą amatų kiemelyje atkreipti dėmesį, kaip skirtingos gijos susipina į vieną gražų dalyką”, – “Veidui” pasakojo festivalio organizatorius Ugnius Liogė.
Daug į festivalį atvykstančių kolektyvų dainuoja sutartines, todėl organizatoriai šiemet sprendė dilemą, kaip įgarsinti šį žanrą, kuris paprastai atliekamas šokant, kamerinėje aplinkoje ar gamtoje. Nuspręsta, kad festivalyje bus pastatyta apvali scena su mikrofonais viršuje.
Festivalyje “Mėnuo Juodaragis” ir šiemet apsilankys lietuviškos grupės, jau tapusios neatsiejama jo dalimi – Aistė Smilgevičiūtė ir grupė “Skylė”, “Kūlgrinda”, “Atalyja”. O tarp garbiausių užsienio svečių U.Liogė minėjo grupę iš Portugalijos “Dazkarieh”, atliekančią į stilistinius rėmus netelpančią muziką, kurioje senasis Portugalijos folkloras susilieja su roku ir portugalų poetų tekstais. Kiti įdomūs projektai – vokiečių grupė “Sonne Hagal”, iš JAV atvykstantis neofolkloro kolektyvas “Blood Axis”, elektroninės muzikos atlikėjų projektas “Rapoon” iš Didžiosios Britanijos – archajinės kultūros atspindys šiuolaikinėje muzikoje. Iš viso festivalyje pasirodys per 50 meno kolektyvų.
“Dar vienas išskirtinis dalykas, kad koncertuos apie dešimt jaunų grupių. Anksčiau turėdavome sukti galvas, ką naujo pakviesti į festivalį, nes Lietuvoje neatsiranda tiek daug naujų jaunų grupių. Bet šiemet mums malonu, kad dalyvaus daug entuziastingų jaunuolių”, – pridūrė organizatorius.
Tiesa, roko gerbėjai šiemet  liks šiek tiek nuvilti, nes “sunkesnės” muzikos atlikėjų šįkart nebus daug. “Šiemet sutartinių tematika padiktavo, kad festivalis bus kaip niekad folklorinis. Žiūrovai pastebėjo, kad bus daug folkloro, bet kasmet stengiamės pakviesti po vieną du įvairaus stiliaus kolektyvą”, – tvirtino festivalio organizatorius U.Liogė. Be lietuviškos grupės “Bix”, roko flangui atstovaus grupė iš Rusijos “Troll Bends Fir”, derinanti folklorą ir metalinį skambesį bei dainuojanti tik apie alų.

Žvangės ginklai, sklis žiežirbos

“Mėnuo Juodaragis” iš kitų festivalių išsiskiria dar ir tuo, kad nesusikoncentruoja į muziką – ne mažiau svarbią jo dalį sudaro paskaitos, amatai, žaidimai. Ir šiemet veiks amatų kiemas, kur audėjos aus juostas, o visi festivalio svečiai galės prisidėti prie festivalio kilimo audimo, bus galima pasimokyti tapyti ant drobės, nusidažyti savo marškinėlius. Per kelias festivalio dienas žiūrovų akyse “Tarailos kalvės” meistras nukaldins tikrą senovinį kalaviją, o senovės karybos klubai “Karionys” ir “Varingis” surems ginklus kovose. Festivalio metu taip pat bus galima išbandyti baltišką pirtį, pašaudyti iš lanko, paklausyti paskaitų, pažiūrėti filmų, o vaikų lauks speciali programa.
Ekologines idėjas propaguojantys festivalio organizatoriai ir šiemet kviečia į Zaraso salą atvykti su dviračiais. Paklusę šiam raginimui entuziastai rengia dviejų dienų dviračių žygį iš Vilniaus per Labanoro girią. Organizatoriai tikisi sulaukti apie 100 dviratininkų, kurie mins į Zarasus daugiau nei šimtą kilometrų, aplankydami įdomias Lietuvos vietas. Tokiems stipruoliams bilietai į renginį kainuos perpus pigiau, o šeštadienį jų lauks speciali programa – pažintinis žygis dviračiais po Gražutės parką.
Iki festivalio pradžios bilietas trim dienoms į “Mėnuo Juodaragis” kainuos 105 Lt, o festivalio metu – 115 Lt. Organizatoriai prognozuoja, kad festivalį aplankys 3–4 tūkst. žmonių. “Tikimės, kad šiemet žmonių bus daugiau nei 2009 m., nes programa daug įvairesnė. Matome tai pagal išankstinį bilietų pirkimą, bet didelio masiškumo nelabai pageidaujame, nes mūsų festivalio publika – su savo dvasia, geranoriško ir laisvo bendravimo principais. Jei įsilies keli tūkstančiai naujų žmonių, bijau, kad nebeliks tos specifinės dvasios”, – teigė komerciškumo nesivaikantis festivalio organizatorius U.Liogė.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...