2015 Lapkričio 27

Lietuvos strateginiam projektui RAIN-2 – Europos Komisijos įvertinimas – PR

veidas.lt

Projektas „Kaimiškųjų vietovių informacinių technologijų plačiajuosčio tinklo RAIN plėtra“ (RAIN-2), kurio dėka spartusis internetas pasieks beveik 99 proc. Lietuvos gyventojų, Europos Komisijos (EK) paskelbtame konkurse pelnė aukštą įvertinimą – socialinio ir ekonominio poveikio bei prieinamumo nominaciją.

Romualdas BANYS

Prijungta šimtai gyvenviečių

„Vieniems ruduo – derliaus nuėmimo me­tas, kitiems – pasiektų rezultatų įvertinimas. Įgy­vendinant projektą RAIN-2 mūsų šalies plačiajuosčio ryšio tinklas praplėstas ne vienu tūkstančiu kilometrų, – lapkričio 16-ąją apdovanojimų ceremonijoje Briuselyje sakė susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius. – Lietuvoje nu­tiestas kabelių ilgis lygus atstumui nuo Vilniaus iki Barselonos ir atgal. Tačiau mums svarbūs ne tiek kilometrai, kiek prie tinklo prijungti šimtai gyvenviečių, kurių žmonės galės naudotis internetu.“

Pasak susisiekimo ministro, spartinant žinių ir informacinės visuomenės plėtrą Lietuvoje, šiuo projektu pasiektas vienas pagrindinių tikslų – tolygi, išplėtota ir pažangi elektroninė infra­struktūra. Labai svarbu, kad įgyvendintas projektas RAIN-2 padėjo išspręsti skaitmeninės atskirties tarp šalies miesto ir kaimo problemą.

Nuo šiol net ir atokesnių šalies vietovių gy­ventojai gali naudotis visomis interneto teikiamomis galimybėmis. Tokia infrastruktūra yra būtina ir verslui, kad šis veiktų sėkmingai ir galėtų būti konkurencingas.

Susisiekimo ministerija kartu su VšĮ „Pla­čia­­juostis internetas“ projekto RAIN-2 įgyvendinimą pradėjo 2009 m. gruodį ir baigė šį rudenį. Per tą laiką sukurta infrastruktūra suteikė ga­limybę naudotis internetu beveik 700 tūkst. gyventojų, o skaičiuojant bendrai su įgyvendintu pirmuoju RAIN projektu – iš viso apie milijonui šalies gyventojų.

Prie šių rezultatų prisidėjo ir bendradarbiavimas su operatoriais, kurie naudojasi apie 2930 RAIN tinklo paslaugų. Net 51 ryšio operatorius teikia paslaugas savo klientams naudodamasis RAIN infrastruktūra.

Šiuo metu Lietuvoje plačiajuosčio interneto planai pigiausi Europos Sąjungoje, o jo spar­ta siekia nuo 30 iki 100 Mb/s.

 

Išmintingas sprendimas

Valstybė padeda kurti plačiajuosčio ryšio sistemą jau nuo 2005 m. RAIN projektams įgyvendinti pasinaudota ir 2004–2006 m. bei 2007–2013 m. ES struktūrinių fondų pa­rama.

„Įvertinę skirtą finansavimą pasirinkome op­timaliausią sprendimą. Kitaip tariant, suradome būdą, kad plačiajuosčio ryšio paslaugas gau­tų kuo didesnis skaičius vartotojų. Jeigu moderni elektroninė infrastruktūra būtų iš karto kuriama iki pat galutinio vartotojo, investicijos kaimiškosiose vietovėse būtų labai didelės ir siektų milijonus eurų. Valstybė, įgyvendindama RAIN projektą, nusprendė elgtis išmintingiau – iš pradžių įrengti magistralinę infrastruktūrą“, – sako R.Sinkevičius.

Susisiekimo ministro teigimu, abu RAIN pro­jektai akivaizdžiai pagerino Lietuvos statistinius naudojimosi internetu ro­diklius.

Nuo 2006-ųjų iki šiol šalies namų ūkių, turinčių kompiuterį ir plačiajuosčio interneto prieigą, skaičius kaimiškosiose vietovėse išaugo daugiau kaip 12 kartų. Per praėjusį dešimtmetį vidutinis interneto greitis padidėjo net 45 kartus.

„Net sunku patikėti, kad prieš 10 metų vos 4,9 proc. kai­­miškųjų vietovių namų ūkių turėjo kompiuterį ir naudojosi plačiajuosčiu ryšiu. Šiemet šis skaičius siekia jau 58,4 proc., o ben­drai mieste ir kaime – be­veik 70 proc., kai 2006-aisiais nebuvo nė 20 proc.“, – situaciją skaičiais apibūdina ministras.

Visa tai lėmė, kad Lietuva, ne tik turinti didelių ambicijų, bet ir demonstruojanti puikius re­zultatus, pagal plačiajuosčio interneto šviesolaidinėmis ryšio linijomis skvarbą užėmė aštuntą vietą pasaulyje ir tapo lydere Europoje.

 

Pelnytas apdovanojimas

Pirmą kartą EK surengtame Europos plačiajuosčio ryšio konkurse iš viso dalyvavo 48 projektai iš 17 ES valstybių narių. Nominacijomis įvertinti 5 projektai, tarp kurių – ir Lietuvos RAIN-2. Kitus keturis konkurso apdovanojimus pelnė Vokietija, Nyderlandai, Ispanija ir Švedija.

Projektai apėmė įvairių rūšių technologijas ir buvo įvairaus masto – nuo nacionalinių iki mažų kaimo bendruomenių projektų. Konkursui pa­teik­tuosius vertino tarptautinė plačiajuosčio ry­šio, telekomunikacijų sistemų, mokslo, ekono­mikos ir vadybos ekspertų komisija.

Socialinio ir ekonominio poveikio bei prieinamumo kategorijoje geriausiu pripažintas Lie­tuvos strateginis projektas RAIN-2 yra antras nacionalinio projekto, skirto plačiajuosčio ryšio tinklui Lietuvoje nutiesti, etapas.

Projekto RAIN-1 įgyvendinimo metu, gavus ES struktūrinių fondų paramą, nutiestas plačiajuosčio ryšio tinklas kaimo vietovių administraci­niuose centruose, o RAIN-2 šį tinklą papildė daugiau kaip 5700 kilometrų beveik 1000 kai­mo vietovių.

Užs. Nr. VPL1022

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

 1. Operatorius Operatorius rašo:

  Loginė klaida:
  “pasirinkome op­timaliausią sprendimą”
  Optimalus sprendimas jau yra geriausias sprendimas.
  Tad optimalesnis ar optimaliausias tik gramatinės
  konstrukcijos nieko daugiau nereiškiančios.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...