2013 Rugpjūčio 31

Lietuvos atsilikimas skandina valstybės ateitį

veidas.lt

 

Užuot susikoncentravę į aplinkosaugos reikalavimų įgyvendinimo visuomeninę kontrolę, dalis lietuvių nusprendė sustabdyti Lietuvos valstybės civilizacinį progresą ir grįžti į pagonybės laikus. Jiems pataikaujantys politikai ir nuo mėnulio fazių priklausomi visuomenės veikėjai, ieškodami savo politinės nišos, atima iš Lietuvos valstybės ateitį.

 

Neaišku, girti ar ko prisirūkę trys susivienijimo „Būkime vieningi“ nariai Vygantas Kelertas, Vaidas Lekstutis ir Olegas Tytorenka išsiuntė laišką Baltarusijos ir Rusijos diktatoriams Aleksandrui Lukašenkai ir Vladimirui Putinui, prašydami gelbėti Lietuvą. Tikimasi sulaukti pagalbos žemaičių ir lietuvių kovoje su skalūnų dujų išgavimu Šilutės ir Tauragės rajonuose. “Mes – Žemaičiai ir Lietuviai suprantame, kad šiandien dienai mūsų vertybės: mūsų bendra kultūra, tradicijos, pasaulėžiūra, šeimos vertybės paversti į vakarų tuštybes. Mūsų tauta kantri, bet viskam yra ribos. Praradus viską, Mums liko tik švarus geriamas vanduo, kuris yra Mūsų ir Jūsų bendras turtas. Paskutiniu metu Žemaitijoje suintensyvėjo skalūnų dujų žvalgyba ir gavyba. Mūsų mokslininkai ir mokslininkai kitų šalių teigia, kad šis išgavimo būdas neišvengiamai prives prie ekologinės katastrofos ir neatstatomo Mūsų bendro geriamo vandens užteršimo. Kokiu būdu Mes galėtume sustabdyti šitą ir kitus Mums gresiančius Bendrus pavojus?“ – sakoma laiške (kalba netaisyta).

Tą pačią savaitę, kai buvo paskelbtas lietuvių ir žemaičių kreipimasis į Baltarusiją ir Rusiją, Lenkija pranešė, kad Lenborko Pamario vaivadijoje atvertas skalūnų dujų telkinys ir jau pradėjo tekėti dujos. Lenkija kasmet sunaudoja apie 15 mlrd. kubinių metrų dujų, o jų Geologijos institutas tvirtina, kad skalūnų dujų atsargos Lenkijoje sudaro 768 mlrd. kubinių metrų.

Lenkijos vyriausybė jau kramto nagus dėl to, kad sugriežtino skalūnų dujų žvalgybos bei išgavimo sąlygas ir iš Lenkijos pasitraukė amerikiečių bendrovės „Marathon Oil“ ir „Talisman Energy“. Lenkijos vyriausybė suskubo taisyti sugriežtintas skalūnų dujų išgavimo taisykles, paisydama geologų siūlymų išduoti dujų žvalgybos leidimus ne vieniems metams, kaip buvo ankščiau, o dvejiems, leisti žvalgybos leidimus paversti eksploatavimo leidimais be naujų sąlygų ir derybų, netaikyti giežtų aplinkosaugos sąlygų aplink gręžinius.

Lunatikų laiškas Rytų kaimynų diktatoriams galėtų būti laikomas tik pokštu ir būtų galima į jį nekreipti dėmesio. Bet jų idėjos ir agresyvus veikimas sulaukia nemažos visuomenės dalies palaikymo. Prie jo prisideda ir premjero Audriaus Butkevičiaus neveiklumas, užprogramuojantis Lietuvos atsilikimą dar vienoje – skalūnų dujų ir naftos išgavimo srityje.

Istorikas Algimantas Kasparavičius tiksliai fiksuoja tai, ko nemato Lietuvos politikai ir apskritai didelė Lietuvos elito dalis: Lenkija Lietuvą lenkia politinės minties laisvės, liberalizmo, originalumo ir politinės valios tvirtumo, nuoseklumo bei kasdienės politinės praktikos standartais. Šios politinio elito savybės yra lemiančios valstybės progreso galimybes. Tūpčiojantys vietoje, bijantys savo šešėlio ar įklimpę į priklausomybę nuo reitingų Lietuvos politikai atima iš Lietuvos valstybės dinamiško vystymosi galimybes. Būtent dėl Lietuvos ekonominio ir su juo susijusio socialinio atsilikimo, aiškios ateities vizijos ir prioritetų neturėjimo šalį palieka piliečiai.

Kodėl taip atsitinka, kad atskiros bendruomenės save marginalizuoja ir pradeda ieškoti išeičių, savo energiją nukreipdamos ten, kur jų tikrai nėra. Šiuolaikinis psichologijos mokslas teigia, kad dažniausios žmonių tarpusavio konfliktų priežastys yra dvi. Pirma, kai žmogus ar dalis žmonių yra atakuojami ir prieš jų valią kontroliuojami, antra, kai žmogus ar atskiros žmonių grupės yra ignoruojamos.

Skalūnų dujos nėra vienintelis konfliktas, kuriame susiduria praeitis ir ateitis, tamsa ir noras blaiviai bei aiškiai matyti ateitį. Dalis visuomenės, negalėdama ar nenorėdama suvokti naujos realybės, priešinasi bet kokioms naujovėms ir ignoruoja būtinybę keistis.

Į Lietuvos valstybės praeities ir ateities koordinačių sistemą galima įrašyti ir daug kitų kasdienių konfliktų bei konfliktėlių. Valstybininkų skandalas, pulkininko Vytauto Pociūno žūties mistifikavimas, šizofreniškas pedofilijos skandalas – visa tai mūsų civilizacinio atsilikimo, politinio neraštingumo, nesugebėjimo matyti pasaulio atviromis akimis rezultatai. Žengimas per nuolat prasidedančias, bet niekaip nesibaigiančias švietimo, sveikatos apsaugos, teisėsaugos reformas susijęs su mūsų gebėjimais racionaliai įvertinti dabartį ir neignoruojant realybės suprojektuoti ateitį.

Realybė nuolat keičiasi. Ekonominį nuosmukį keičia atsigavimas, su nedideliu atsilikimu taip pat svyruoja ir politikų optimizmas bei populizmas. Kuo politikas nesąžiningesnis arba bukesnis, tuo jo viešas veikimas labiau susijęs su nepagrįstais piliečių lūkesčiais. Neatsakingai žadama padaryti visą Lietuvą gamtiniu draustiniu, saugomomis teritorijomis, atstatyti visus Lietuvos dvarus ir kartu užtikrinti darbo vietų kūrimą, užsienio investicijas ir mažas sąskaitas už šildymą, dideles pensijas. Tik politinio idioto galvoje tai lengvai realizuojama. Belieka apgailestauti, kad sveiko proto ir realybės suvokimo, valstybingumui įžengus į trečiąjį dešimtmetį, Lietuvoje ne daugėja, o mažėja.

Norintieji gyventi balanos gadynėje, apsikaišę šiaudinę trobą kunigaikščių paveikslais, turi žinoti paprastą dalyką: jie tikrai turi teisę taip gyventi. Bet privalo ir suprasti, kad tada Lietuvoje jie liks vieni. Gyvenimo kokybė yra tai, ką Lietuva privalo užtikrinti savo piliečiams, tiksliau, leisti jiems tai užsitikrinti patiems. Jei saujelė krišnaitų ar gyvenimo iš mėšlo drėbtose pašiūrėse šalininkų norės šaliai padiktuoti savo gyvenimo būdą, jie turėtų prisiimti atsakomybę, kad iš Lietuvos bus emigruojama dar spartesniu tempu. Civilizaciją, progresą norintys paneigti asmenys dažniausiai yra veidmainiai, pasisakantys prieš technologinį progresą, bet patys nuolat reikalaujantys valstybės globos ir paramos iš mokesčių mokėtojų lėšų.

Šiuolaikinis žmogus gyvena modernų gyvenimą, kuriam reikia civilizacijos teikiamų patogumų, susijusių su vis didėjančių energijos naudojimu. Jei norime neatsilikti ir išlikti konkurencinga, eksportuojanti valstybė, mums ir mūsų pramonei reikia konkurencingų energijos šaltinių kainų. Skalūnų dujos yra rimta alternatyva, galinti mus išvaduoti nuo Kremliaus energetinės priklausomybės. Savaime suprantama, kad žengimas progreso keliu negali būti atsietas nuo gamtos, biologinės įvairovės išsaugojimo. Bet modernios technologijos todėl ir yra modernios, kad leidžia tinkamai suderinti progresą ir aplinkosaugą.

 

Dr. Algimantas Šindeikis

 

Įkirta

Belieka apgailestauti, kad sveiko proto ir realybės suvokimo, valstybingumui įžengus į trečiąjį dešimtmetį, Lietuvoje ne daugėja, o mažėja.

Daugiau šia tema:
 • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentarai (12)

 1. Vaidas Lekstutis Vaidas Lekstutis rašo:

  Vienintelis klausimas autoriui: Ką gersi tamsta ir ką gers tavo vaikai (jei jų turi) kai bus užterštas vanduo šitų skalūnų dūjų gavybos proceso metu?

 2. Tadeus Tadeus rašo:

  Tiksliai pastebeta.

 3. uuu uuu rašo:

  Gersiu Coca Cola tada :D

 4. Rūta Zabielienė Rūta Zabielienė rašo:

  Atneš geras caras lekstučiams (būkime vieningi) atsigerti, nes už savo Tėvynę patys nenori nei piršto pajudint, tik talžo liežuvais visus aplinkui ir laiškučius geriesiems rytų carams rašo, kaip kokie pienburniai, ar senos nukvakę bobos, o ne jauni, stiprūs vyrai elgiasi. Dargi žemaičiais save vadina… Neverti šito garbingo, kovojusių per amžius už laisvę žemaičių vardo, visai neverti.

 5. Remigijus Remigijus rašo:

  tegu paspringsta savo pavyde algimantas sudeikis :) saunuoliai bukime vieningi, todel mes juos ir palaikome.

 6. Povilas Povilas rašo:

  Ruta tikriausiai vadavaujasi patarle kad geriausias lietuvio maistas yra kaimynas :D . Nemanot, kad reiketu pradet geriau gyventi su musu kaimynais ir bus zymiai geriau tiek saliai tiek tautai

 7. gyzmukas gyzmukas rašo:

  kazi kur diploma daktaro nusipirkes tas veikejas, dujas kad ir butu suradstos, bet jos juk isvaziuos is salies ir ju cia nei kvapo nebus :D
  taip pat kaip ir nafta isvaziuoja, mediena jau kinieciai tokiais kiekiais superka, kad simto Lietuvu neuzteks uzkimsti ju gerkliu… taip ir islipom ale is krizes pardave salies gamta…

 8. Egis Egis rašo:

  Parsidaveliai agitatoriai, prisidengdami daktaru laipsniais, raso visiskas nesamones…
  Netapome turtingesni turedami savo naftos, durpiu, medienos ir kitu istekliu, juo labiau netapsime turtingesni uzterse SAVO pozemini geriama vandeni ir pirkdami tas pacias dujas RINKOS KAINA. Kvailiai, kurie tiki pasakomis, toliau begs balsuoti uz marionetine prezidente – grybuku karaliene ir Seimo parsidavelius, prasmunkancius per kazkokius mistinius partiju sarasus pagal mistinius reitingus… Mastantys turi priesintis visokiu skalunu, GMO ir panasaus brudo invazijai, ir gerai pagalvoti pries balsuojant rinkimuose – tiek LR Seimo, tiek renkant LR Prezidenta/e.

 9. Rimas Rimas rašo:

  Rūta – šaunuolė, o parsidavėlai rašinėja laiškus batkai ir vladimirovičiui

 10. Tikras pažangos apologetas Tikras pažangos apologetas rašo:

  Jeigu taip sergat už pažangą ir modernią šalies raidą, tai siūlau padaryti nuodugnią analizę, kiek iš tiesų prie jos prisidėjo Struktūrinių fondų panaudojimas pirmam etape. Kiek iš tų milijardų buvo išvaistyta, išplauta per visokias statybas, restauravimus, mokymus ir kitas gudriai sukonstruotas schemas. Ir kai dabar pakvipo naujais pinigais, LTSR klika rado, kad jai, matai, labiausiai trukdo …. žemaičiai ir draustiniai. Ko vertas polemizavimas su aiškiai surežisuotu provokaciniu išpuoliu prieš žemaičių bendruomenes! Lenkija mums yra autoritetas ir pavyzdys! Šitaip elgdamasis veikėjas išduoda savo sovietinį mentalitetą ir, įtarčiau, silpną išsilavinimą ir kultūrą. Per tokius valstybė ir murkdosi atsilikime.

 11. Išdaiga Išdaiga rašo:

  Autorius lygindamas su galinga Lenkija visiškai neatsižvelgia į miniatiūrinės Lietuvos specifiką. Lenkijos veikėjais išvardintos kompanijos nepajėgia manipuliuoti, o mūsiškius mažulyčius lanksto kaip nori – perka, parduoda, šantažuoja, grasina ir įveikia. Naudą ar progresą eilinis vartotojas matys kaip savo ausis. Nuostolių sulauksime tikrai. Pavyzdžių? Jų pilna.

 12. Antanas Antanas rašo:

  Daug tokių “lpbbistų” visais klausimais.
  Būdinga, kad paprastai vienu šmėkštelėjusiu kvailu straipsniu viskas ir baigiasi. Jeigu būna pratęsimas, tai tik per kopiruotę. Jokių papildomų argumentų. Tai akivaizdžiai rodo tokių straipsnių tiek jų autorių angažuotumą. Atliko užsakymą ir nuėjo kito užsakovo ieškoti. Tolesnis problemos likimas jo visiškai nedomina. Na, ir dar pirminis paskelbtas straipsnio variantas buvo priimtas, užvizuotas ir patvirtintas užsakovo. Dabar jame jau nieko negalima keisti. Taigi, telieka tik naudotis minėtąja kopiruote.
  Na, dar pabėdavojama, kad “tik emisarai iš Rusijos ambasados komentarus siunčia”.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...