2014 Gegužės 01

Lietuva – sėkmingiausia ES jubiliatė

veidas.lt


Tarp dešimties šalių, šią savaitę, gegužės 1-ąją, minėsiančių savo narystės Europos Sąjungoje dešimtmetį, Lietuva bene labiausiai turi ką švęsti. Lietuviai ES narystę efektyviausiai panaudojo savo gerovei kelti: gerovės rodikliu vadinamas BVP pagal perkamosios galios standartą, skaičiuojant vienam gyventojui, 2004 m. siekęs 52 proc. ES vidurkio, naujausiais 2012 m. duomenimis, pasiekė 72 proc.
Šiuo rodikliu pralenkėme ne tik amžinus konkurentus estus, bet ir kitas dešimtuko šalis – Latviją (64 proc.), Lenkiją (67 proc.), Vengriją (67 proc.). O skaičiuojant šio rodiklio pokytį esame nepralenkiami lyderiai: nuo 2004 m. BVP vienam gyventojui Lietuvoje pašoko 20 procentinių punktų, slovakai pasistūmėjo 19, latviai – 17, estai – 13 punktų.
Beje, Eurobarometro naujausios apklausos duomenimis, 44 proc. lietuvių ekonominę padėtį savo šalyje vertina gerai, netgi geriau nei prancūzai ar italai. 24 proc. lietuvių tiki, kad per artimiausius metus šalies ekonomika dar kils, tokiu optimizmu lenkdami aštuoniolika ES valstybių, net švedus ar vokiečius. Teisybės dėlei, gal tokioms ES šalims, kaip Liuksemburgas ar Austrija, kurių BVP vienam gyventojui – atitinkamai 263 ir 130 proc. ES vidurkio, jau nėra ko dar geriau ir tikėtis. Tačiau, nors tokios gerovės nepasiekėme, judama ta kryptimi, kad nesame tokie skurdūs kaip ES autsaiderė Bulgarija, kurios vieno statistinio gyventojo gerovė tesiekia 47 proc. europiečio vidurkio.
Galų gale džiugina ir tai, kad pasitikdami savo narystės ES jubiliejų nebesame ir didžiausi pesimistai vertindami savo gyvenimą, kokiais buvome tituluojami. Beje, ir pagal optimizmą dėl ES ateities kartu su kaimynais estais ir lenkais dalijamės ketvirtą–šeštą vietas. Eurooptimistų Lietuvoje – net 66 proc.

Lietuva ES nauda pasinaudojo efektyviausiai
(Keliais proc. punktais nuo 2004 m. pakilo BVP vienam gyventojui*)
1. Lietuvoje    20
2. Slovakijoje    19
3. Latvijoje    17
4. Lenkijoje    16
5. Estijoje    13
6. Maltoje    6
7. Vengrijoje    4
8. Čekijoje    3
9. Kipre    1
10. Slovėnijoje    –3
* Pagal perkamosios galios standartą
Šaltinis: “Eurostat”

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

 1. Valdas Valdas rašo:

  Skamba kaip “piervomaiskas” straipsnis LTSR!

  Is tikruju, LT pazenge priekin kai kur (laikas savo daro), bet kai kur siaubingai atzenge: BAISI EMIGRACIJA, jaunimo varu varymas is LT visu pirma del senos nomenklaturos siautejimo kraste. Kai taip sparciai mazeja zmoniu, BVP vienam zmogui gali net kilti gan greitai kuri laika, kol VISAS KORTU NAMELIS STAIGA GRIUS! Tokie yra krastu ir civilizaciju zlugimo desniai.

  Per ES pasipinigavo visiu pirma LT valdanti nomenklatura; zmones moka ES nario mokescius ir gyvena tikrai vargingai, o bus daug blogiau.

  LT visu pirma reikia laikytis NATO, o prekiauti/dirbti su visu pasauliu, kaip jau seniai ta strategia siuliau.

  Valdas Samonis
  Toronto

 2. alop alop rašo:

  saunu,o pagal BVP siemet krenta po musu kojomis portugalai su graikais,sunku patiketi kaip musu salis kyla,pirmyn LT ekonomika ,o atlyginimai irgi dideja po 130lt kasmet


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...