2010 Lapkričio 03

Spektaklių premjeros

Lapkričio atsigręžimai

veidas.lt

"Veido" archyvas

N.Juška pasirodys Kauno muzikinio teatro premjeroje “Dulkių spindesys”

Pamėginti geriau padaryti tai, kai sykį jau mėginai daryti. Arba naujiems žmonėms susiburti spektakliui, kuriame vaidino vyresnės kartos kolegos… Atsigręžimų teatre būna įvairiausių.

Labiausiai intriguojantis šio lapkričio atsigręžimas – režisieriaus Gintaro Varno bandymas grįžti prie Federico Garcios Lorcos pjesės “Publika”. Dar 1996-aisiais pristatytas jos eskizas, o 1997-aisiais, minint F.G.Lorcos šimtąsias gimimo metines, įvyko spektaklio premjera Nacionaliniame dramos teatre. Pasak G.Varno, šįkart išvysime visiškai kitokią spektaklio versiją: “Publika sėdėjo besisukančiame scenos rate, o aktoriai vaidino užkulisiuose. Tai tebuvo šmaikštus ir mielas avangardinis žaidimas, neatskleidęs giliųjų pjesės temų arba perbėgęs jų paviršiumi”.

F.G.Lorkos pjesė (nepainioti su austro Peterio Handke’s “Publika”) parašyta 1930 m., bet tik 1972 m. vienas amerikiečių studentų teatras ją suvaidino pirmą kartą. Studentai turėjo pjesės rankraščio kopiją, o pirmosios viešos publikacijos sulaukta tik 1976-aisiais Londone. Neįprastą kūrinio likimą galima sieti su pjesės turiniu – pagrindinė dramos kolizija sukasi apie homoseksualią meilę ir drąsą nusimesti kaukes, būti savimi. Kita tema – pats teatras. Priešpriešinami du teatro modeliai: oficialusis – pramoginis, kuris nieko neužgauna, nieko nenervina, neįžeidžia, ir “teatras po smėliu” – sąžiningas, atviras, provokuojantis, kuris tiek piktina publiką, kad kyla revoliucija.

Tokia teatrinio gyvenimo kryžkelė šiandien Lietuvai itin aktuali. “Tuomet revoliucija nekilo. Labai norėčiau, kad dabar ji kiltų, bent jau žiūrovų galvose ir širdyse”, – atsigręžimo motyvus dėsto režisierius.

Netikėtas N.Juškos vaidmuo

Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre, pagaliau vėl turinčiame direktorių – Romualdą Vikšraitį, regime kitokį atsigręžimą. Šio teatro aktorius Albinas Kėleris, retkarčiais virstantis dar ir režisieriumi, pristato atnaujintą spektaklį “Visi žmonės katinai”, kuris anksčiau kelerius metus buvo žinomas “Žemės mokesčio” pavadinimu.

Nacionalinis operos ir baleto teatras atsigręš į kompozitoriaus Kareno Chačaturiano baletą “Čipolinas” – spektaklį, su kuriuo užaugo jau kelios tiek jaunųjų baleto žiūrovų, tiek pačių šokėjų kartos. Pagrindinius vaidmenis atnaujintame “Čipoline” rengia jaunieji trupės artistai.

O štai primarijų Nerijų Jušką šįkart išvysime kitoje scenoje – Kauno muzikinio teatro premjeroje “Dulkių spindesys”. Spektaklio idėja kilo stepo grupės “Funny Beat” nariams, kurie į pagalbą pasikvietė ne tik N.Jušką, bet ir kompozitorių Liną Adomaitį. Kadangi judesio kalba bus dėstomos įvairių žmonių meilės istorijos, tai ir šokio stiliai skirtingi – nuo klasikinio iki šiuolaikinio, modernaus šokio.

R.Kazlas pristato “Raštininką Bartlbį”

Ir dar vienas spektaklis, kurio nepaminėti būtų nusikaltimas – Rolando Kazlo gerbėjų minia to neatleistų. Valstybiniame jaunimo teatre pasirodys šio aktoriaus režisuotas “Raštininkas Bartlbis” pagal Hermano Melville’io apysaką. Pagrindinis jos veikėjas – itin paslaptinga asmenybė, atėjusi “iš neatsiimtų laiškų skyriaus”. Kuklus dokumentų perrašinėtojas Bartlbis kupinas nenusakomos vidinės tvirtybės, žinantis kažką labai svarbaus ir tik jam vienam suvokiamo. Tuo pat metu jis ir teisininkas, branginantis savo gerą vardą, naudą bei sielos ramybę. Bartlbio egzistencija nepavaldi įprastai logikai ir visuomenės gyvenimo normoms. Spektaklyje vaidins Arūnas Storpirštis, Andrius Bialobžeskis, Antanas Šurna, Rimgaudas Karvelis ir, žinoma, R.Kazlas.

Dešimt lapkričio premjerų

 • 6, 7, 18, 19 d. 18 val. Valstybiniame jaunimo teatre – “Raštininkas Bartlbis”. Rež. Rolandas Kazlas
 • 7, 13 d. 12 val. Nacionaliniame operos ir baleto teatre – “Čipolinas”. Dirigentas Alvydas Šulčys
 • 10, 11 d. 19 val. Menų spaustuvėje – “Publika”. Rež. Gintaras Varnas
 • 12, 20 d. 18 val. Kauno muzikiniame teatre - “Dulkių spindesys”. Choreografai Dainius Bervingis, Gintaras Visockis
 • 16, 25 d. 18 val. Rusų dramos teatre – “Pas pažįstamus…” Rež. Laima Adomaitienė
 • 19, 20 d. 19 val. Menų spaustuvėje – “Mono sapiens”. Rež. Vaidas Kublinskas
 • 20 d. 18.30 val. Panevėžio J.Miltinio dramos teatre – “Visi žmonės katinai”. Rež. Albinas Kėleris
 • 20, 27 d. 18 val. Klaipėdos žvejų rūmuose – “Mirandolina”. Rež. Gabrielė Tuminaitė
 • 21, 27 d. 19 val. Menų spaustuvėje – “Monotyla”. Autorės Giedrė Ubartaitė, Eglė Sirvydaitė
 • 27 d. 12, 14 val. Vilniaus mažajame teatre – “Kas tas grufas?”. Rež. Antanas Gluskinas
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...