2010 Balandžio 16

L.Kaczynskio mirtis – Lenkijos demokratijas patikrinimas

veidas.lt

Prezidento Lecho Kaczynskio mirtis tik trumpam suvienijo Lenkiją. Krokuvoje protestuotojai skanduoja: „Ne Krokuvoje, ne Vavelyje“, „Ar esate tikri, kad jis lygus karaliams?“, „Varšuva prezidentams, Vavelis – karaliams“. Vavelis Lenkijai ne tik 1000 metų senumo pilis ir katedra. Čia jau 600 metų laidojami Lenkijos monarchai ir nacionaliniai didvyriai. Čia palaidoti visi garsiausi Lenkijos vadovai. XX amžiuje čia palaidoti tik du Lenkijos didvyriai – Jozefas Pilsudskis, nacionalinis herojus, kuris padėjo modernios Lenkijos pamatus bei 1993 m. Wladislawas Sikorskis, Lenkijos išeivijos lyderi po II pasaulinio karo, po jo mirties praėjus 50 metų. Čia palaidotas ir Jogaila, pirmasis Lietuvos valdovas, kuris kartu buvo ir Lenkijos karalius. Ar tikrai L.Kaczynskio nuopelnai tokie, kad jis turėtų būti čia palaidotas?

Tai turėtų nuspręsti visa Lenkija. Lenkija šiandien demokratinė valstybė, bet toks sprendimas priimtas Kaczynskių šeimai pasitarus su Katalikų bažnyčia. Nebuvo nei parlamento ar vyriausybės sprendimo, nepasiklausta ir visuomenė nuomonės. Net ir tokią tragišką akimirką Lenkijai prasidėję protestai rodo, kad Lenkija nebenori sprendimų, priimamų užkulisiuose. Valstybė pasikeitė, piliečiai jaučia turį teisę dalyvauti priimant visai Lenkijai svarbius sprendimus. To reikalauja naujai gimusi Lenkijos demokratijos dvasia. Už demokratiją kovojo ir L. Kaczynskis.

Demokratijos broko pavyzdžių turime ir Lietuvoje. Baigęs kadenciją prezidentas Algirdas Brazauskas nusprendė atstatyti Vilniuje stovėjusius Valdovų rūmus. Nepaisant šalies ekonominės padėties sunkumų, Lietuvos istorikų abejonių, ar mes žinome, kokie buvo tie Valdovų rūmai, užsienio istorikų skepticizmo dėl tokių rūmų autentiškumo, intelektualų protestų, šių rūmų statyba jau surijo ne vieną šimtą milijonų litų.

Be demokratijos broko, yra ir dar viena priežastis, kodėl galima kritikuoti tokį sprendimą. Asmens orumą gali žeminti ne tik asmens darbų ir nuopelnų ignoravimas, bet ir nepagrįstas garbinimas. Tokiu atveju šiuolaikinės ir modernios Lenkijos vadovas būtų sutapatinamas su diktatoriais, kurių mirtį buvo verčiama garbinti dar stipriau nei jų darbus. L.Kaczynskio mirtis nedaro jo Lenkijos didvyriu.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...