2010 Gruodžio 25

Dr. Vladas Gaidys

Kokios žmonių nuotaikos trečiaisiais sunkmečio metais

veidas.lt

2010-ieji – dar vieni sunkmečio metai. Taip galima teigti išnagrinėjus šių metų pavasarinio Eurobarometro duomenis. “Lietuvos ekonomikos padėtis yra bloga”, – taip įvertino net 94 proc. apklaustųjų. Ir neturėtų guosti tai, kad toks pat rezultatas gautas Bulgarijoje ar kad net yra šalių, kuriose blogų vertinimų dar daugiau: Airijoje – 95 proc., Graikijoje – 98 proc., Ispanijoje – 95 proc., Latvijoje – 95 proc., Vengrijoje – 96 proc., Portugalijoje – 95 proc.

Kita vertus, esama svarbių indikatorių, rodančių svarbias bent jau subjektyvių ateities vertinimų permainas. Vienas jų – vartotojų pasitikėjimo rodiklis, agreguojantis atsakymus apie šalies ekonomiką ir šeimos materialinę padėtį po 12 mėn., taip pat šeimos santaupas po 12 mėn. ir nedarbą po 12 mėn. Taigi esant absoliučiam optimizmui šis rodiklis siekia +100, o esant obsoliučiam pesimizmui –100. Mažiausia šio rodiklio reikšmė Lietuvoje buvo po 2009 m. sausio įvykių prie Seimo: –56. Šiais metais šis rodiklis nuosekliai gerėja: –44 sausį, –41 vasarį, –39 balandį, –37 birželį, –31 liepą, –27 rugsėjį, –22 lapkritį. Priminsime, kad toks optimizmo / pesimizmo lygis buvo fiksuojamas 2008 m. birželį.
Beje, metų pradžioje tik keturiose Europos Sąjungos šalyse nuotaikos buvo prastesnės, o dabar jų net devynios: Graikija, Rumunija, Portugalija, Bulgarija, Kipras, Malta, Latvija, Italija, Vengrija. Tikėkimės, kad pesimizmo mažėjimas, optimizmo stiprėjimas atspindi objektyviai ekonomikoje vykstančius procesus.

Svarbu tai, kad šiemet pakito partinių preferencijų rikiuotė (“Vilmorus” / “Lietuvos ryto” duomenys). Metų pradžioje už socialdemokratus žadėjo balsuoti 26 proc. respondentų (skaičiuota nuo turinčiųjų nuomonę), už Tėvynės sąjungą- krikščionis demokratus – 21 proc., “Tvarką ir teisingumą” – 18 proc., Darbo partiją – 16 proc., Liberalų sąjūdį – 7 proc.

Per metus iki 33 proc. padaugėjo ketinančiųjų balsuoti už socialdemokratus, beveik nepakito “Tvarkos ir teisingumo” šalininkų skaičius – 20 proc., Darbo partijos – 18 proc., Liberalų sąjūdžio – 7 proc. O štai Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų potencialių rinkėjų smarkiai sumažėjo – iki 11 proc. Per sunkmetį tendencijos vargu ar galėjo būti kitokios.

Ir toliau stebina prezidentės Dalios Grybauskaitės populiarumas. Šių metų sausį ją palankiai vertino 84 proc. gyventojų, o lapkritį, nepaisant aktyvios ir kartais prieštaringos veiklos, net 87 proc. Antra pagal populiarumą politike išlieka Seimo pirmininkė Irena Degutienė. O štai premjero Andriaus Kubiliaus reitingas nuosekliai smuko: teigiamų vertinimų sumažėjo nuo 18 iki 8 proc., o neigiamų – padidėjo nuo 66 iki 76 proc. Tačiau tarp savo partijos rėmėjų jo populiarumas tebėra gana didelis.

Turime du ministrus, kurių vertinimas ir metų pradžoje, ir pabaigoje buvo teigiamas, – tai susisiekimo ministras Eligijus Masiulis ir žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius. Naujojo kultūros ministro Arūno Gelūno dauguma respondentų įvertinti dar negali, tačiau esami vertinimai dažniau yra teigiami (17 proc.) nei neigiami (9 proc.).

Teigiamai vertinami ir pagrindinių opozicinių partijų lyderiai – Algirdas Butkevičius, Rolandas Paksas bei Viktoras Uspaskichas. Pastarieji du susigrąžino savo populiarumą po ypač didelio nesėkmių ruožo (vienam tai buvo 2004 m., o kitam – 2006 m.). Tai gali optimistiškai nuteikti šiuo metu neigiamai vertinamus politikus. Priminsime, kad, be premjero, daugiausiai neigiamų balsų surenka Arūnas Valinskas (66 proc.) ir Vilius Navickas (66 proc.).

O jeigu išvestume visų 27 reitinguojamų politikų vertinimų vidurkį, tai matytume, kad per metus jis beveik nepasikeitė ir siekia maždaug 20 proc. palankių ir 30 proc. nepalankių vertinimų.

Pasitikėjimas Seimu, Vyriausybe, teismais ir partijomis šiemet pasiekė žemiausią lygį per visą 12 metų matavimo istoriją. Galima spėti, kad jis mažiausias ir per visą nepriklausomos Lietuvos laikotarpį. Juk, tarkime, partijomis šį lapkritį pasitikėjo tik 2,4 proc., Seimu – 3,2 proc. apklaustųjų.

Beje, šiemet itin suprastėjo ir prokuratūros vertinimas. Gana prastai vertinamos ir savivaldybės – jų vertinimo rezultatai daug blogesni nei 2007 m. savivaldybių tarybų rinkimų išvakarėse.

O štai trys labiausiai pasitikėjimą pelniusios institucijos irgi tos pačios: Prezidentas, Bažnyčia, kariuomenė. Tiesa, pasitikėjimas Bažnyčia buvo smarkiai sumažėjęs vasarą – nuo 62 proc. sausį iki 47 proc. liepą. Tai sietina su diskusijomis dėl prezidento Algirdo Brazausko laidotuvių. Vėliau pasitikėjimas Bažnyčia grįžo iki 54 proc. (lapkritį).

Palyginti su metų pradžia, šiemet truputį didėjo pasitikėjimas bankais ir “Sodra”. Priminsime, kad jie pasitikėjimą buvo išbarstę per krizę. Tai ypač svarbios institucijos, nuo kurių priklauso ekonominė šalies sveikata.

Taigi apibendrinant galima teigti, kad pesimizmo mūsų visuomenėje mažiau, tad gal jau ir galima kalbėti apie ekonominės krizės pabaigos pradžią. Kita vertus, politinėje sferoje pragiedrulių vis dar nematyti.

Įdomu, o kokios Lietuvos gyventojų nuotaikos narystės Europos Sąjungoje atžvilgiu? Pirmiausia – ar narystė davė naudos Lietuvai? Teigiamai į šį klausimą atsako 66 proc. gyventojų (šių metų pavasario Eurobarometras), t.y. dauguma. Tuo tarpu esama nemažai šalių, kuriose neigiamų naudos vertinimų daugiau nei teigiamų: Kipras, Latvija, Vengrija, Austrija, Jungtinė Karalystė. Skeptiškai narystės naudą vertina ir kai kurių šalių kandidačių – Kroatijos ir ypač Islandijos gyventojai.

Daugiau nei pusė – 54 proc. Lietuvos gyventojų pasitiki Europos Sąjunga, tai gerokai daugiau nei ES vidurkis, tačiau mažiau, nei tik įstojus, 2004 m. rudenį, – 68 proc., kai Lietuva pagal šį rodiklį užėmė pirmą vietą Europos Sąjungoje. Daugiau nepasitikinčių negu pasitikinčių Europos Sąjunga yra net vienuolikoje šalių.

Taigi Lietuvoje išlieka gana palankios nuotaikos Europos Sąjungos atžvilgiu. Respondentų vertinimu, pagrindinė narystės nauda – galimybės keliauti, mokytis ir dirbti Europos Sąjungoje.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Dr. Vladas Gaidys:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...