2013 Kovo 31

Kokią tręšimo schemą rinktis pavasarį

veidas.lt


Atšiaurus pavasaris gali pakeisti šio pavasario žemdirbių planus. Jau dabar galima prognozuoti, kad teks atsėti dalį žieminių rapsų, ypač rajonuose, kur anksti ištirpo sniegas.

Žuvusius žieminius rapsus teks atsėti vasariniais rapsais, nors kai kurie žemdirbiai planuoja padidinti vasarinių kviečių , miežių  ar kukurūzų plotus. Kokią tręšimo schemą rinktis? Žemdirbiai tradiciškai dažniausiai naudoja azoto trąšas, pamiršdami fosforo bei kalio ir kitų elementų reikšmę. Oficialių agrocheminių tyrimų duomenimis Lietuvoje vyrauja mažo (32,8 proc.) ir vidutinio (26,4 proc.) fosforingumo dirvožemiai. Pakankamai fosforingų (> 150 mg kg-1) dirvožemių yra apie 29 proc. ir labai mažo fosforingumo (iki 50 mg kg-1) – apie 12 proc. Vertinant dirvožemių kalingumą  tų pačių tyrimų duomenimis žinoma, kad Lietuvoje vyrauja vidutinio (38,7 proc.) ir didoko (26,3 proc.) kalingumo dirvožemiai. Pakankamai kalingų (> 150 mg kg-1) dirvožemių nustatyta 44,6 proc. ir labai mažo kalingumo – 2,1 proc. „Reikia atkreipti dėmesį, kad judriojo kalio atsargos dėl išnešimo su gausiu derliumi, išplovimo į gilesnius dirvos sluoksnius bei drenažą, dėl nepakankamo tręšimo kalio turinčiomis trąšomis,  dirvožemyje nuolat mažėja“ – sako  docentas mokslų daktaras Vytautas Liakas.

Pasak mokslininko, be įprastų mitybos elementų – azoto, fosforo, kalio – vasariniai rapsai iš dirvožemio išneša daug sieros, magnio bei boro. Remiantis mokslininkų tyrimų duomenimis, mineralinės sieros kiekis vertinamas: labai mažas – kai sieros yra ≥ 10 kg ha-1, mažas – 10,1 – 15,0, vidutinis – 15,1 – 30,0, didelis – >30 kg ha-1.Sieros kiekis dirvožemyje irgi labai priklauso nuo pavasario meteorologinių faktorių. Dar vienas svarbus antrinis makroelementas – tai magnis. Daugiausia magnio turintys dirvožemiai vyrauja Vidurio Lietuvoje. Labai mažai ir mažai magnio turintys dirvožemiai vyrauja Vakarų ir Rytų Lietuvoje. Didžiausią įtaką magnio pokyčiams dirvožemyje turi jo rūgštingumas pH, granuliometrinė sudėtis ir genetinis tipas. Mikroelemento boro trūkumą galima reguliuoti išberiant ar išpurškiant jo turinčias trąšas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...