2014 Lapkričio 13

Kodėl Vakarai nepateisina mūsų lūkesčių?

veidas.lt

Nors bendra Lietuvai suteikta ES finansinė parama, skirta mūsų ekonominiam ir socialiniam atsilikimui likviduoti, sparčiai artėja prie 100 mlrd. Lt (vienų metų Lietuvos BVP), Vakarus esame linkę griežtai kritikuoti ir net pamokyti juos užsienio politikos. Susidūrę su Kremliaus agresija Ukrainos atžvilgių, iš Vakarų tikimės griežtos retorinės ir net karinės paramos, duodant atkirtį agresoriui.

Bet Vakarai apsiriboja ekonominėmis sankcijomis ir švelniais politiniais pabarimais. Nesulaukę iš Vakarų to, ko tikimės, demonstruojame atvirą nepasitenkinimą ir net priešiškumą. Kyla pagrįsta abejonė, ar mes suprantame Vakarus ir ar tikrai esame jų dalis.

Nors Europos Sąjungos šalių vadovai kitą savaitę svarstys, ar griežtinti sankcijas Rusijai dėl stiprėjančios sumaišties Rytų Ukrainoje, Vokietijos kanclerė Angela Merkel jau viešai išdėstė savo nuomonę, kad tokių priemonių veikiausiai nebus imtasi. Viena įtakingiausių Europos politikių antradienį pareiškė, kad Europos Sąjunga neplanuoja naujų ekonominių sankcijų prieš Rusiją dėl smurto proveržių Ukrainoje. „Mistral“ karo laivai gal bus perduoti Kremliui, Vakarų bankų lobistai greitai pasieks pergalę spausdami savo politikus neriboti verslo galimybių bendrauti su turtinga, bet atsilikusia Rusija. Kremliaus politinė parama Vakarams reikalinga kituose karštuose konfliktų taškuose. Akivaizdu, kad Vakarai visiškai pripažins dalies Rytų Ukrainos faktinį prijungimą prie Rusijos. Yra reali politinė galimybė, kad istorinė Miuncheno, Ribbentropo-Molotovo paktų grandinė turės tesinį.

Kokias istorines paraleles galime išvesti ir kaip turime reaguoti į tokį Vakarų elgesį? Suprasti Vakarus ir jų kapituliantišką, oportunistinę dvasią mums gali padėti Vilniuje gimęs ir čia savo jaunystę pasitikęs garsus Prancūzijos rašytojas Romainas Gary (tikroji pavardė Romanas Kacevas). Po emigracijos į Prancūziją pakliuvęs į Antrojo pasaulinio karo verpetus, jis buvo priblokštas prancūzų nenoro priešintis Adolfo Hitlerio vadovaujamų nacių beprotybei. R.Gary „Aušros pažade“ rašo: „Nejaučiu pagiežos pralaimėjusiems ir 1940 metų kapituliantams. Puikiai suprantu tuos, kurie atsisakė sekti paskui De Golį. Jiems buvo pernelyg jauku tarp savo baldų, kuriuos jie pavadino žmogaus dalia. Jie puikiai išmoko ir mokė „išminties“, mokė gerti pasaldintas nuolankumu, išsižadėjimu ir susitaikymu apnuodytas ramunėles, kurias įprotis gyventi pamažėle vis pila mums į gerklę. Apsišvietę, mąstantys, svajotojai, subtilūs, išsilavinę, skeptiški, iš gerų šeimų, gerai išauklėti, puikiai išmaną humanitarinius mokslus, širdies gilumoje jie visada žinojo, kad žmoniškumas – neįmanoma pagunda, tad priėmė Hitlerio pergalę kaip savaime suprantamą.  Akivaizdžią mūsų biologinę ir metafizinę vergystę jie sutiko natūraliai pratęsti politine ir socialine vergyste. Nenorėdamas nieko įžeisti, pasakysiu dar daugiau: jie buvo teisūs gudrumo, apdairumo, nuotykio atsisakymo, lošimo rizikos išsižadėjimo prasme, žodžiu, tąja prasme, kuri sukliudytų Jėzui mirti ant kryžiaus, Van Gogui tapyti, mano Moreliui ginti dramblius, prancūzams būti sušaudytiems, ir dar neiškilusios katedros bei muziejai, negimusios civilizacijos bei imperijos būtų pasmerktos vienodai nebūčiai neleidus joms užgimti“. <…> Negaliu pykti ant tų žmonių, kurie, negimę rusų stepių pakraščiuose iš sumišusio žydų, kazokų ir totorių kraujo, susikūrė kur kas ramesnį ir santūresnį Prancūzijos įvaizdį.“

Kaip ir Vakarų demokratijos, laisvės, sąžiningumo ir kūrybos laisvės emigracijoje Prancūzijoje ieškojęs vilnietis R.Gary, mes šiandien išgyvename natūralizuoto ES piliečio, ką tik pabėgusio iš kovos lauko su Bizantijos tamsa ir atsilikimu, naujojo Vakarų demokratijos piliečio Vakarų pažinimo ir nusivylimo jais sindromą.

ES ambasadorius Rusijoje Vygaudas Ušackas, matyt, jau persismelkęs Vakarų dvasia ir dėl sotaus atlyginimo bei sveikintinos karjeros jau nebeslegiamas Rytų stepių baimės, mums geranoriškai bandė paaiškinti, kad Vakarai į Rusiją – net ir kruvinos Kremliaus agresijos Ukrainoje akivaizdoje – žiūri kitaip. Viešai pasisakydamas apie Lietuvos žiniasklaidos pernelyg vienpusiškai neigiamus pranešimus apie Rusiją ir nepateikiamą subalansuotą objektyvią nuomonę, bandė būti ne Lietuvos, bet visos ES ambasadoriumi. O mes, pamiršę, kad V.Ušackas – ne Lietuvos, bet visos ES ambasadorius, sudorojome jį be gailesčio ir supratimo. Ambasadorius buvo priverstas atsiprašyti už savo žodžius apie Rusiją dėl šios šalies nesubalansuoto nušvietimo paviršutiniškoje Lietuvos žiniasklaidoje, atsiprašyti už visiškai pagrįstą dalies žurnalistų profesionalumo kvestionavimą.

Bet ambasadorius, pasisakydamas apie paviršutinišką Lietuvos žiniasklaidą, yra teisus. Lietuvos žiniasklaida (ne visa) dažnai yra primityvi ir buka. Toks dabartinis žodžio, teksto hiperinfliacijos Lietuvoje metas. Kuo daugiau žodžių ir tekstų, tuo daugiau ir „click“, už kuriuos moka reklamos užsakovai. Mėgaujamės Vakarų demokratijos teikiamais malonumais, visi naudojamės žodžio laisve, dažnai nebesuprasdami tos laisvės atsakomybės ribų. Viešojo diskurso dalyviams pergyvenus grafomanijos ir kitokių priklausomybių laikotarpį, kažkada turėtų būti grįžtama prie vertingesnės, gilesnės žurnalistikos. Bet dar teks gerokai palaukti, kol nebebus painiojamos ne tik idėjos, bet ir elementarios sąvokos.

Paviršutiniškai Lietuvos žiniasklaidai Rusija, Maskva ir Kremlius yra tapačios sąvokos, dažnai vartojamos kaip sinonimai. Bet tai klaidingas ir paviršutiniškas požiūris. Jo reikia atsikratyti savo pačių labui, siekiant mūsų santykių su Rusijos piliečiais, savo neišvengiamais ir nepakeičiamais kaimynais, harmonizavimo tikslų.

Maskva yra viena iš pasaulio kultūros, mokslo ir verslo sostinių. Joje yra visko. Nors ten stūkso Kremlius, bet Maskvoje yra net ir aukščiausios prabos pasaulio piliečių, intelektualų. Tai ignoruoti gali tik nuo karvių mėšlo apdujęs provincialas. Rusija, jos piliečiai kenčia nuo Kremliaus ne mažiau kaip Ukraina ir ukrainiečiai. Tik ne visi rusai tai suvokia. Vis dar sutinka mokėti didelę savo atsilikimo ir vergystės kainą, būdami Kremliaus propagandos ir manipuliacijų įkaitais. Bet mes negalime įžeidinėti rusų, privalome jiems padėti kovoti prieš Kremlių, padėti išsivaduoti nuo Kremliaus diktatūros. ES ambasadorius, matyt, tai ir norėjo paaiškinti, tik nerado tinkamų žodžių.

Belieka savęs sąžiningai paklausti, ar ir mes apsiginkluosime gudrumo, apdairumo, nuotykio atsisakymo, lošimo rizikos išsižadėjimo dvasia ir tapsime Vakarais. Ar vis dėlto sugebėsime oriai, garbingai ir neagresyviai atlikti savo buvimo ES ypatingą misiją, ar suderinsime savyje tiek vakarietišką racionalumą, tiek gebėjimą blaiviai matyti ir nekapituliuoti prieš Kremlių.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (9)

 1. Anonimas rašo:

  Rusija, jos piliečiai kenčia nuo Kremliaus ne mažiau kaip Ukraina ir ukrainiečiai. Tik ne visi rusai tai suvokia. Vis dar sutinka mokėti didelę savo atsilikimo ir vergystės kainą, būdami Kremliaus propagandos ir manipuliacijų įkaitais.
  Galima išgirsti faktus tai pagrindžiančius? Ar tai tik vertinimas Jūsų asmeninis?

  Bet mes negalime įžeidinėti rusų, privalome jiems padėti kovoti prieš Kremlių, padėti išsivaduoti nuo Kremliaus diktatūros.
  Mes negalime įžeidinėti rusų, jei laikome save tiesiog kultūringais žmonėmis, nes rusas – tai tautybė, o ne psichinė diagnozė kažkokia… Net psichinių ligonių normalūs žmonės neįžeidinėja, o db dėl vieno Putino visus rusus dergia. O padėti jiems kovoti – kvaila, jei jie patys to neprašo, ir nematau būdų, kaip tai galima padaryti :)

 2. Su gimimo diena Su gimimo diena rašo:

  Sveikinu! :)

 3. internetinis saugumas nepateisina lukesciu internetinis saugumas nepateisina lukesciu rašo:

  su internetiniu saugumu isvis kazkoks conspiracy vyksta. Kur ziuri musu VSD? Dabar kuriamas Antakalnyje Kiberenetinio saugumo centras patiketas turtingiausiam “lietuviui”, priziurinciam Rytu bankus su bankomatais, Snoro banko mafijozinio savininko Antonovo draugui ir buvusiam Snoro banko Tarybos nariui, Penkiu Kontinentu szavininkui Idrakui Dadashovui. O ko nepatiketi to saugumo tiesiog pacio Putino komandai? Kam tie a la galimi tarpininkai? Ar ju paciu patikimuma kas nors tikrino? Ir kas tai sugalvojo? Musu seimo nacionalinio saugumopirmininkas A.Paulauskas ar kos Pakso patarejas is GRU?

 4. internauts internauts rašo:

  jei “Penki kontinentai” Tinklo operaciju centro vadovas, pretenduojantis vadovaut internetiniam saugumui – Tomas Okmanas reklamuoja Clauds produkcija kaip gera Verslo admonistravimui ir nieko nezino apie verslo snipinejima, tai siulyciau jam nueiti i Europolo puslapi ir pasiskaityt apie tikrasias gresmes INTERNETE. Argi galima pasitiketi tokiais veikejais? Interenetinis saugumas turetu buti VSD zinioje. Kas cia per saviveikla? Ar nebus tas centras tik internetine ontrole ir snipinejimas? Ismaniaisiais telefonais nebesinaudoja rimti politikai… nes zino, kad ten imontuotos sekimo funkcijos. Net pirstu anspaudai nuskanuojami, o Iphoto gali atpazint veidus minioje… Ir visos tos naujausios technologijos yra pateke i ne itin geras rankas. Tikimasi banku vagysciu, nes isvogta daugybe “pasvordu”. I mano kompa nuolat isiverzia Gemius failai, disqus ir facebuko, nors ten nesiregistruoju ir nemaklineju. Gemius kompanija isikurusi Lenkijoj, apsimeta interentiniu tyrimu agentura, bet aiskiai snipineja ir blokuoja. Macromedia panasiai. Ismetu ir tikrinu. Kuomet narsau po JAV tinklalapius, jie neprilimpa, kuomet po musiskius vel sedi. Tycia laikau sena makintosa, dar Stivo Jobs’o laiku, nes tik jie dar svarus nuo globalios kontroles ir modernus “trojanai” jiems nepritaikyti…

 5. internauts internauts rašo:

  dar pries kokias dvi savaites negalejau uzeit i jusu portala. Vos pasirodydavo puslapis ir isnykdavo. Likdavo tik baltas lapas. Tai pamaniau, kad gal ka negero rasote apie Pakso partija. Juk tai, kad santykiai jo su GRU Borisovu nenutruko, liudija ir 2009 metu nemza Borisovo parama partijai. Tai aptikau VRK portale. O Novodvorskaja, amzinatilsi, irgi nesenai pries mirti apgailestavo, kad Borisovas per savo vekla ginlu prekyba, kuria susidomejo net Pentagonas, labai kenkia geram rusu draugui is Lietuvos – Paksui.

 6. beda ES ta beda ES ta rašo:

  kad net i Ambasadoriaus Rusijai posta Usacka prakist galejo Donskisi ir co. Stai kur tikroji beda – protekcionismas. Netgi tokia vieta kaip Europos Ambsadoriaus daznai nulemia vietos zd bendruomene, kuri rase protesta Vyriausybei, kd ne Usackas buvo paskirtas i URM, o Azubalis. Donskis per savo rysius psistenge kad jis butu paskirtas i Afganistana, o veliau ir Maskvon. Klystu? Patikrinkit. KAi tokie diplomatai sedi tokiam poste ir net nesuudzia kas is tikruju vyksta, Rusijos diplomatai vykdo visai kitokia veikla. Rusija bet ko i ambasadas neskiria. Tan vyksta gerai ismustruoti KGB vyrukai. Kuomet tokia jegu persvara diplomatijoj, nera ko stebetis, Sikorskio “prasitarimais” , kd Putinas siules su Lenkija p[asidalint Ukraina. O ka but paaukojus Lenkija? Atsako pats Sikrskis, neva paisikalbejes su kai kuriais NATO generolais “manau, kad Pabaltijo neginsim”. Ir tai sako zmogus, kadais pats pretendaves i NAto vadus? Tai sako zmogus, pats palaikes separatitines nuotaikas tarp Lietuvos lenku. Skorskiu nebepasitiki Vakarai. Ir, manau, visai pagristai. Jau j Tevas taresi su Stalinu. Kuo tas baigesi? Baigsis ir sikart ne kitaip.

 7. ot idomu ot idomu rašo:

  ka darytu musu baldus, savo daiktus isimyleje labiau uz tauta, politikeriai? ar eis kas gint is nualintos tautos ju vilu, ju prabangiu masinu, rusams ateinant? O gal ir jie kaip prancuzai puls su gelemis pasitikt Putino kareiviu? Dabargi dalintis sparciai auganciu BVP nei neketina. Nors tai ne ju vienu nuopelnas. Gal jie isitkine, kad badaujantis zmogus lengviau sutiks dirbt bet kokiomis salygomis?

 8. ha ha ha ha rašo:

  “Rusijos komunistų partija pasiūlė Rusijai nutraukti diplomatinius santykius su Lietuva. Tokią reakciją sukėlė Dalia Grybauskaitė, vakar LRT radijo eteryje Rusiją pavadinusi „teroristine valstybe“, praneša naujienų agentūra „RIA“
  Ketvirtadienį interviu LRT radijui Lietuvos prezidentė D. Grybauskaitė pareiškė: „Lietuva yra viena iš tų šalių, kurios ką tik pačios turėjo sunkų nepriklausomybės atkūrimo kelią, kurios žino, kad Ukraina šiandien kovoja už visos Europos taiką, už visus mus. Jei teroristinė valstybė, kuri vykdo atvirą agresiją prieš savo kaimynę, nebus sustabdyta, ta agresija gali išplisti Europoje ir toliau“.
  Nikojalus Kolomejcevas, Komunistų partijos frakcijos lyderis Rusijos Dūmoje už tokius „įžūlius ir ciniškus pareiškimus“ pasiūlė nutraukti su Lietuva diplomatinius santykius ir įvesti ekonomines sankcijas.
  „Dėl vakarykščių Lietuvos prezidentės pastabų užsienio reikalų komitetui siūlau parengti pareiškimą, o gal ir rezoliuciją, apie būtinybę Lietuvai taikyti sankcijas, o galbūt ir nutraukti diplomatinius santykius“, – penktadienį sakė jis.”
  PILNA CITATA IŠ PREZIDENTĖS KALBOS SKAMBA TAIP:
  „Lietuva yra viena iš tų šalių, kurios ką tik pačios turėjo sunkų nepriklausomybės atkūrimo kelią, kurios žino, kad Ukraina šiandien kovoja už visos Europos taiką, už visus mus. Jei teroristinė valstybė, kuri vykdo atvirą agresiją prieš savo kaimynę, nebus sustabdyta, ta agresija gali išplisti Europoje ir toliau“.
  KAIP MATYT, NEĮVARDIJAMA JOG TAI RUSIJA… TAD AKIVAIZDU – RUSIJA PATI SAVE ĮVARDINA “TERORISTINE VALSTYBE”.
  Jei šio fakto Liudvikui su Zigmu Vaišvila dar per maža įrodymui, kad Prezidentė yra ekonominė KGB šnipė, tai yra dar vienas – šiandien Prezidentė susitinka su NATO vadovu, atvykusiu į Lietuvą. Tas tai jau turbūt be jokių abejonių KGB tarnauja:) HA HA:)))

 9. drakonas drakonas rašo:

  Penktadienį Kauno rajone Baltijos šalių oro erdvės kontrolės centre su Jensu Stoltenbergu, NATO generaliniu sekretoriumi, susitikusi šalies vadovė Dalia Grybauskaitė dar kartą patvirtino, jog Rusija turi visus teroristinės valstybės požymius.

  („Verslo žinios“)

  Ar kartais jums neatrodo, kad vienintelis Lietuvos politikas “su kiaušais” – tai Lietuvos Prezidentė? Situacija išties primena ŽANOSD”ARK laikus, kuomet ištižę prancūzai iklimpo į 100 metų karą su Anglija ir tik ryžtingoji ir šventai Apvaizada tikinti Žana ją išvadavo. Už ką “dėkingi prancūzai” leido anglams sudeginti ją ant laužo tais pačiais metais, kuomet mirė mūsų karalius Vytautas. Panašiai ištižėliškai prancūzai ir Hitleriui pasidavė… O dabar Mistralius ketina Rusijai perleisti… Vienintelis prancūzų politikas/verslininkas, kuris tam priešinosi ir buvo į Maskvą pakviestas tartis, buvo šaltu veidu susprokdintas Maskvos oro uoste. Bet prieš mirtį dar spėjo žinutę apie tokį grąsinimą pasiųsti savo sūnui su nurodymais dėl tolesnio verslo, jei kartais tokie grąsinimai išsipildytų. Tad tai, kad uosto valytuvas “užkliudė lėktuvą yra eilinis teroristų blefas. Baisią mafijinę teroristinę valstybę KGB vadas Putinas įkūrė… tai siaubingas drakonas, iš tiesų.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...