2012 Balandžio 13

Kodėl prieš 100 metų lietuviai nugrimzdo į Atlanto dugną kartu su „Titaniku“?

veidas.lt

Balandžio 14 dieną sukanka lygiai 100 metų, kai prabangus kruizinis laivas „Titanikas“ susidūrė su ledkalniu ir nugrimzdo į Atlanto vandenyno dugną.

Katastrofos minėjimo proga, šeštadienį 13 valandą prekybos centre „Panorama“ vyks Gerdos Butkuvienės ir Vaidos Lowell knygos „Titaniko lietuviai“ pristatymas. Renginį, simboliškai pavadintą „Abipus Atlanto. Titaniko lietuvių byla“ ves žurnalistas Giedrius Leškevičius.

 

Nedaugeliui žinoma, kad tarp daugiau nei 1,5 tūkstančio „Titaniko“ katastrofos aukų buvo mažiausiai trys lietuviai, o dar vienas galėjo reikšmingai prisidėti prie plaukusiųjų laivu išgelbėjimo. Visos žinios apie tautiečius, tapusius amžiaus tragedijos liudininkais, sugulė į žurnalisčių Gerdos Butkuvienės ir Vaidos Lowell knygos „Titaniko lietuviai“ puslapius.

 

Įpratusios būti kitoje objektyvo pusėje, autorės prisipažino labiausiai bijančios klausimo, kodėl ėmėsi rašyti tokią knygą. „Mano vyras iki šiol įsitikinęs, kad „Titaniku“ susidomėjau dėl Leonardo DiCaprio,“ – juokėsi Gerda Butkuvienė ir iš karto suskubo paneigti šią prielaidą sakydama, kad jas labiausiai sujaudino faktas, jog šio laivo istorijoje įrašytos ir lietuviškos pavardės.
Žurnalistės atskleidė faktą, kad rašymo proceso metu nebuvo nė karto gyvai susitikusios, visą laiką bendravo internetu, bet tai nesukėlė papildomų rūpesčių – atvirkščiai, buvo privalumas: „Kadangi rašėme dviese, buvo lengviau aprėpti visą informaciją, aplankyti daugiau archyvų, pasikalbėti su daugiau „Titaniko“ lietuvių giminaičių ir išgauti daugiau naujų žinių.“
Knygos pristatymo prekybos centre „Panorama“ metu TV laidos „Abipus sienos“ vedėjas Giedrius Leškevičius knygos autorėms užduos ne vieną intriguojantį klausimą: kodėl vienus iš ledinio vandens ištrauktus skenduolius pargabeno laidoti į krantą, o kitus įmetė atgal į vandenyną? Kas ir kodėl užmetė lietuvių kunigo, didvyriškai paaukojusio gyvybę laive, skelbimo palaimintuoju bylą, kuri jau buvo užvesta? Kodėl trečiasis „Titaniko“ lietuvis plaukė užsislaptinęs?

 

Pristatymo garbės svečias – kunigo Juozo Montvilos giminaitis, Seimo narys Julius Dautartas. Jis pasidalins savo įspūdžiais apie šeimą asmeniškai palietusią tragediją. Renginio nuotaiką skaidrins gyvos muzikos garsai iš „Titaniko“ repertuaro, o dalyviai bus vaišinami karštu limonadu, kuriuo prieš 100 metų mėgavosi laivo pirmosios klasės keleiviai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...