2010 Kovo 15

Audrius Bačiulis

Koalicinės aritmetikos kaina

veidas.lt

Premjeras Andrius Kubilius, kaip fizikas, turėtų neblogai išmanyti ir matematiką. Bent jau aritmetinę valdžios formulę, skelbiančią, kad valdančioji koalicija Seime sudaroma tik tuo atveju, jeigu iš 141 atėmus koalicijos narių skaičių suma būna mažesnė nei 70. Bet ką daryti, jeigu tas skaičius nuolat šokinėja aplink 70? Tuomet užduotį tenka spręsti “ūkiškais” metodais: mokant postais ar pinigais.

Dar gruodžio mėnesį, iš karto po biudžeto priėmimo, atrodė, kad Vyriausybę remia 81 koalicijos balsas, o su tuometinės “Vienos Lietuvos” frakcijos lyderiais Laimontu Diniumi ir Aleksandru Sacharuku premjerui pavyko rasti bendrą kalbą tiek dėl postų, tiek dėl kitų dalykų. Bet čia iš politinės nebūties netikėtai išniro L.Diniaus kraštietis, dukart ekspremjeras Gediminas Vagnorius ir įtikino Seimo naujokus, kad Vyriausybei balansuojant ties mažumos riba kiekvieno ją remiančio Seimo nario balsas yra aukso vertės.

Na, jei ne aukso, tai bent jau ministro posto – o tai gerokai daugiau, nei A.Kubilius ir jo kolegos siūlo. Tačiau tokios kainos, ypač po balsavimo dėl biudžeto, nebenorėjo mokėti Vyriausybė, gan logiškai nusprendusi, kad geriau turėti mažiau, bet patikimesnių partnerių, nei daugiau, bet lengvai nuomonę keičiančių.

Taip gimė projektas “valstiečiai”, kurių lyderis Ramūnas Karbauskis, kaip verslininkas, paprastai ir konkrečiai įvardijo trijų turimų Seimo balsų kainą: 380 mln. Lt tiesioginių išmokų žemdirbiams. Kaip galima spręsti iš antradienį pasirašyto valdančiosios koalicijos ir Valstiečių liaudininkų partijos susitarimo, po neilgų derybų mainais į paramą Vyriausybė sutiko išmokėti 220 mln. Lt savivaldybėms ir padaryti keletą mokesčių lengvatų ūkininkams bei kitoms žemės ūkio gamybos veiklą vykdančioms įmonėms. Paprasta, konkretu, ūkiška, ir jokios politikos, tik biznis.

Vis dėlto koalicinės lygties sprendimas tuo nebaigtas. Tą pačią dieną, kai A.Kubilius & Co sulygo kainą ir sumušė rankomis su R.Karbauskiu, dar vienas valdančiosios koalicijos atstovas, Vidmantas Žiemelis, pranešė išeinąs pas L.Dinių su A.Sacharuku. Jeigu Vyriausybė už paramą moka tokius pinigus “valstiečiams”, tai kodėl V.Žiemelio sūnus, nemažai investavęs į valinskininkus ir, šiems susipykus, likęs be įtakos valdžiai, turi likti prie suskilusios geldos?

Ties išėjimo iš koalicijos riba balansuoja ir liberalcentristas Žilvinas Šilgalis, kurio patronas Artūras Zuokas kadaise už tokį pat politinį biznį, kaip valdančiosios koalicijos su “valstiečiais”, įgijo teistumą.

Tad įgijusi trijų rėmėjų balsus Vyriausybė tuo pačiu metu beveik prarado du. Žinoma, jeigu nesumokės pagal jau žinomą tarifą.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Audrius Bačiulis:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...