2013 Liepos 07

Kiek kultūros sostinėje yra kultūros?

veidas.lt


Šiemet Palanga mini keletą reikšmingų sukakčių: 760-ąsias miesto įkūrimo metines, 600-ąsias Žemaitijos pakrikštijimo metines ir 125-erių metų kurorto statuso suteikimo sukaktį. Negana to, Palanga šiemet yra dar ir Lietuvos kultūros sostinė. Todėl kurortas šią vasarą užsibrėžė surengti daugybę kultūros renginių visų meno žanrų mėgėjams. Tikslai tikrai gražūs, organizatoriai pasistengė, kad renginių pasiūla būtų kuo didesnė, tačiau ar Palanga atrodo kaip kultūros sostinė? Iš tiesų ji atrodo panašiai, kaip Lietuva atrodė tuomet, kai buvo Europos kultūros sostinė. Tai yra nekaip.
Palanga kultūros sostinės nelabai primena todėl, kad daugybė kultūros renginių vyksta nelabai kultūringoje aplinkoje, su nelabai kultūringa publika. Į projekto „Palanga – Lietuvos kultūros sostinė 2013“ viziją stengiamasi įsprausti tokius skambius siekius, kaip apibrėžti kultūrinį miestelio tapatumą ar aukšto lygio kultūriniais renginiais skatinti bendravimą bei bendrą grožio pajautą. Tačiau realybė šiek tiek kitokia. Savaitgalį Palangos svečius dažniau pasveikina ne kultūringi miestiečiai, o dar po praėjusio vakarėlio nespėję išsiblaivyti jaunuoliai.
Palangos vadovai pabrėžia, kad kultūros sostinės titulas – puiki proga pristatyti kurortą ne kaip turistinį, bet kaip rimtosios kultūros miestą. Na, bet neatrodo Palanga kaip rimtosios kultūros miestas, nors tu ką. Ji kaip buvo, taip ir liko aktyvaus poilsio, triukšmingų gatvių ir siautulingų naktinių vakarėlių erdvė, kuri su kultūra praktiškai nieko bendra neturi.
Norvegijoje dirbantis Arentas Gaudvilas sako, kad į Palangą užsuka tik norėdamas apsilankyti naktiniame klube arba pasivaikščioti J.Basanavičiaus gatve. „Ir šiemet Palangoje nepastebėjau jokių pokyčių. Ji tokia pat, kaip ir kiekvienais metais, ir neblaivaus, nekultūringo jaunimo čia tiek pat. O kad Palanga šiemet kultūros sostinė, nepastebėjau, tik iš jūsų sužinojau”, – teigia vyras.
“Miestą, į kurį visi susirenka pagulėti prie jūros bei pasiausti ir kuriame vyrauja treninguotieji, paversti kultūros oaze – sudėtinga, – komentuoja riedlentininkas Justas, į Palangą važiuojantis tik dėl riedlenčių varžybų. – Aš Palangos netgi nevertinu kaip kurortinio miesto, nes čia per didelis žmonių antplūdis.”
O štai senjorai Antanas ir Janina Bartkai iš Kauno, jau antrus metus leidžiantys Palangoje, kultūrinio gyvenimo čia visiškai nepasigenda. „Ne kultūros visi į Palangą važiuoja. Kultūros renginiai labiau prie veido dera Vilniui, Kaunui, Nidai ar Druskininkams, bet ne Palangai. Nebent Palanga galėtų labiau orientuotis į kultūros renginius, skirtus jaunimui”, – dėsto Antanas.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...