2016 Balandžio 19

Kėdainių meras Saulius Grinkevičius: „Mums svarbu įsiklausyti į žmones“

veidas.lt

Rasa VAITKEVIČIENĖ

Prieš metus Kėdainiai visai Lietuvai pateikė staigmeną, tiesiogiai išsirinkdami ne Darbo partijai priklausantį merą – verslininką Saulių Grinkevičių. Priešingai, nei prognozuota, suburta plati keturių partijų koalicija ne tik išsilaikė, bet ir pasirodė esanti konstruktyvi. O kaip pirmuosius metus vadovaujant miestui vertina naujasis Kėdainių meras?

S.Grinkevičius pripažįsta, kad 2015 metai jam buvo ganėtinai įdomūs. UAB „Dau­mantai LT“ vadovui tam tikru iššūkiu tapo ir miesto mero postas po 24 metų vadovavimo verslo įmonei, ir žingsnis iš ilgametės opozicijos Kėdainių savivaldybės taryboje į itin aktyvios politinės veiklos sūkurį.

Norint pasididžiuoti įvykdytais milijoninės vertės projektais, 2015-ieji tam nebūtų dėkingi: ES struktūrinių fondų paramos Lietuvai 2007–2013 m. laikotarpis – jau pasibaigęs, o naujasis, 2014–2020 m., realiai dar neprasidėjęs, tad praėjusieji buvo labiau būsimų darbų ir investicijų planavimo metai.

Stengėmės kalbėtis ir būti atviri su žmonėmis, kad ir miestiečiai, ir kaimų gyventojai jaustų, jog mes norime žinoti jų nuomonę, į ją įsiklausome.

Ši veikla naujajam merui taip pat buvo tam tikras iššūkis: užtikrinti darnų tarybos darbą ir sutarimą dėl svarbių investicijų įmanoma tik turint daugumos palaikymą. S.Grinkevičiui tai pavyko: nors iš pažiūros politinė dauguma Kėdainių savivaldybės taryboje atrodė trapi, iš 230 per metus tarybai teiktų sprendimų nesutarta tik dėl vienintelio.

Tačiau S.Grinkevičius sako, kad šiandien jį labiausiai džiugina tie praėjusių metų sprendimai, dėl kurių susitikimuose su kėdainiškiais sulaukta daugiausiai gyventojų palaikymo ir padėkų.

„Ką padarėme nauja – tai stengėmės kalbėtis ir būti atviri su žmonėmis, kad ir miestiečiai, ir kaimų gyventojai jaustų, jog mes norime žinoti jų nuomonę, į ją įsiklausome, ir kad žmonės labiau pasijustų esantys šeimininkai, o ne valdžios sprendimų įkaitai“, – pabrėžia S.Grinkevičius.

– Kolegos merai iš kitų miestų stebisi: daug kur bibliotekos taupant lėšas uždaromos, o Kėdainiuose – atidaromos. Padidintas gatvių apšviestumas. Kur tam radote papildomų lėšų? – paklausėme Kėdainių mero S.Grinkevičiaus.

– Manau, kad tai ne pinigų, o pirmiausia požiūrio klausimas: ko reikia žmonėms ir ar tai svarbu. Vi­sada kritikavau ankstesnę rajono valdžią dėl gat­vių apšvietimo – Kėdainiai buvo tamsus miestas. Kai 30 proc. pailginome gatvių apšvietimo laiką mieste ir aplinkinėse gyvenvietėse, išsyk pa­ju­to­me, kad pasielgėme teisingai, – žmonės pradėjo dėkoti. Ir pačiam važiuojant žiemą buvo smagu regėti 21 val. iš tolo švytinčius kaimelius, kurie seniau „užgesdavo“ vos sutemus.

Savivaldybės skolą sumažinome nuo beveik 5 mln. iki 3,3 mln. eurų.

Tas pat ir dėl bibliotekų: ne paslaptis, kad optimizavimas pas mus dažniausiai reiškia įstaigų uždarymą. Ankstesnė rajono valdžia buvo numačiusi likviduoti iš viso šešias kaimo bibliotekas ir dvi jau buvo spėta uždaryti. Subūrėme darbo grupę ir nutarėme ne tik neuždaryti tų šešių bibliotekų, bet ir šiemet atidaryti dvi vietoj tų uždarytųjų.

Vėlgi – buvo džiugu, kai susitikimuose žmonės dėkojo.

Ūkiškai pasižiūrėjus pinigų tokiems poreikiams visada galima rasti. Juo labiau kad praėję metai Kėdainių savivaldybei buvo sėkmingi: savivaldybės skolą sumažinome nuo beveik 5 mln. iki 3,3 mln. eurų.

– Valdžios įvestas naujoves žmonės neretai vertina atsargiai ir skeptiškai. Ar teko su tuo susidurti?

– Kai Kėdainių arenoje uždraudėme prekybą alkoholiniais gėrimais krepšinio klubo „Nevėžis“ varžybų LKL metu, buvo nepatenkintų. Tačiau turėjome stiprų argumentą – Kėdainių rajono savivaldybės lėšomis stebėti varžybų nemokamai vežame kaimo vaikus. Paradoksas: turime puikią areną, o didžioji dalis kaimo moksleivių joje nebuvo lankęsi. Dabar arenoje žaidžiantį „Nevėžį“ jau yra matę per 5 tūkst. kaimo vaikų. Alkoholiu prekiauti neleidžiame ir kituose savivaldybės renginiuose, šventėse, į kurias ateina šeimos su vaikais.

Dar viena prigijusi naujovė – susitikimai ir diskusijos su Kėdainių bendruomenėmis.

Džiugina ir tai, kad įsteigus sporto metodininkų pareigybes po pamokų atvėrėme kaimo mokyklų sporto sales: vaikai vakarais užimti, jie sportuoja, ir tai gerai.

Dar viena prigijusi naujovė – susitikimai ir diskusijos su Kėdainių bendruomenėmis, aktyviais žmonėmis, kai rengiame apklausas ir įsiklausome į žmonių išsakytą nuomonę jiems svarbiais klausimais.

– Taryba jau paskirstė būsimas ES paramos lėšas. Kas artimiausiais metais keisis Kėdainiuose?

– Didžiuma lėšų numatyta miesto infrastruktūrai gerinti. Lėšų, palyginti su ankstesniu ES paramos laikotarpiu, bus daugiau: 2007–2013 m. įvairiems investiciniams projektams turėjome 20 mln. eurų, o 2015–2020 m., skaičiuojant su savivaldybės lėšomis, – apie 40 mln. eurų. Iš šių lėšų tikimės įpūsti gyvybės Kėdainių senamiesčiui, tad numatyta lėšų dviračių takams, naujam tiltui, jaukiai sutvarkytai Didžiajai Rinkos aikštei su lauko kavinėmis ir scena kultūros renginiams. Miesto parke atsiras naujas vasaros amfiteatras, atrakcionų, prieplaukų.

Investicijos tik tada įgauna prasmę, jei objektai atgyja, jais naudojasi žmonės. Tvarkysime šaligatvius, lėšų bus skirta ir kvartalinei daugiabučių renovacijai. Tad ir ateityje sieksime, kad Kėdainiuose būtų geriausia gyventi ir palankiausia plėtoti verslą.

Užs. Nr. VPL1214

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...