2016 Sausio 12

Antipropaganda

Kaip sąmokslo teorijos tampa “tiesa” “Facebooke”

veidas.lt

BFL / Š.Mažeikos nuotr.

Acto garinimo pamokos, “Akropoliuose” grobiami vaikai organams ir kitos nesąmonės. Jų gausu socialiniame tinkle “Facebook” ir jos kartas nuo karto išlenda į viešumą. Kaip ir kodėl?

“The Washington Post” rašo, kad sąmokslų teorijų “Facebook” tiek daug, kad net nebebandoma jų demaskuoti. Nauja “Proceedings of the National Academy of Sciences” studija rodo, kaip dezinformacija plinta.

Sąmokslo teorijos plinta tarp tam tikrų, specifinių, ideologiškai panašių bendruomenių, kurias plika akimi sunku išskirti.

Tyrime, kuris truko penkerius metus, analizuoti 67 vieši “Facebook” puslapiai – pusę jų skirti sąmokslo teorijoms, kita pusė mokslo naujienoms ir dar du – su abiem sritimis niekaip nesusiję. Mokslininkai nustatė, kad galima nuspėti kaip plinta sąmokslo teorijos ir kitokios nesąmonės. Štai trys etapai:

Pirmasis etapas: asmuo paviešina arba puslapyje pateikiama sąmokslo naujiena.

Antrasis etapas: šia sąmokslo naujiena dalijamasi savanoriškai arba bandant užverbuoti asmenis, kurie sutinka su pasakojimu – aktyviausiai per pirmas dvi valandas, bet procesas gali trukti iki 20 valandų.

Trečiasis etapas: laikui bėgant sąmokslo teorija plinta pati po socialinį tinklą. Plitimo greitis sumažėja, bet auditorija vis tiek auga. Per dvi savaites ji jau žinoma didelei bendruomenei ir kai žmonės ją priima, tuomet labai sunku pakeisti jų požiūrį.

Kiekvieną kartą, kai buvo bandoma pakeisti jų požiūrį, buvo sulaukta priešingos reakcijos.

Mokslininkai taip pat užfiksavo, kad sąmokslo teorijos neplinta savaime visame “Facebooke”. Jos plinta tarp tam tikrų, specifinių, ideologiškai panašių bendruomenių, kurias plika akimi sunku išskirti.

Socialinio tinklo vartotojai linkę jungtis į bendruomenes, kurios patvirtina jų nuostatas. Tad renkasi tas naujienas, kurios jiems priimtinos arba net nutraukia draugystę su asmenimis, kurie pradeda abejoti jų požiūriu.

Visą originalų tekstą skaitykite čia

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...