2014 Gegužės 02

Ką pamalonins septintąkart parskridusios gervės?

veidas.lt

Gegužės 2 d. jau septintą kartą vyks visas kinematografų gildijas apimantys apdovanojimai “Sidabrinė gervė 2014″. Stipriausi varžovai dėl jų – „Lošėjas“ ir „Ekskursantė“.

Šiemet vertinti 36 filmai, varžęsi šešiolikoje nominacijų. Įdomu tai, kad šįkart kaip niekad anksčiau buvo pateikta daug ilgametražių vaidybinių kino juostų. “Pagaliau atsirado kažkokia intriga – sukurti net devyni filmai, iš kurių penki nominuoti”, – džiaugiasi garsi kino kritikė Izolda Keidošiūtė.
Nominantų sąraše nesunku pastebėti favoritus. Režisieriaus Igno Jonyno filmas “Lošėjas” – vienas jų. Jis rungiasi net dešimtyje kategorijų. Vis dėlto kovoti su konkurentais nebus lengva: Audriaus Juzėno režisuota “Ekskursantė” gavo septynias nominacijas, Mykolo Vildžiūno “Nesamasis laikas” – šešias, o Mariaus Ivaškevičiaus “Santa” ir Emilio Vėlyvio “Redirected / Už Lietuvą!” – po keturias.

Du favoritai
“Lošėjas” jau kurį laiką kelia tam tikrą šalies kinomanų bei kino ekspertų euforiją, ir, atrodo, tam yra pagrindo. Šiuo metu po įvairius užsienio festivalius keliaujantis filmas pirmą kartą oficialiai pristatytas prestižiniame A klasės San Sebastiano kino festivalyje, į kurį vien patekti – garbė. Negana to, jis jau renka apdovanojimus: tarptautiniame Paryžiaus autorinio kino festivalyje “L’Europe Autour de l’Europe” (“Europa apie Europą”) “Lošėjas” varžėsi pagrindinėje programoje ir buvo apdovanotas specialiuoju žiuri prizu ir jaunųjų profesionalų “Prix Luna” už geriausią filmą, Varšuvos kino festivalyje irgi pelnė specialųjį žiuri prizą.
Kitas favoritas – A.Juzėno režisuota juosta “Ekskursantė”, kartu su Ukrainos režisieriaus Achtemo Seitablajevo “Chaitarma” laimėjusi prestižinę Rusijos kino premiją “Nika” geriausio Nepriklausomų Valstybių Sandraugos ir Baltijos šalių filmo kategorijoje. Kaip pasakoja gerai su naujais lietuviškais filmais susipažinusi “Kino pavasario” lietuviškos programos koordinatorė Justė Zavišaitė, nepaisant to, kad “Ekskursantė” beveik nebuvo reklamuojama, kino teatruose ji pasirodė labai sėkmingai. “Žmonėms labai patiko. Filmo lankomumas ėjo tik gausyn, informacija sklido iš lūpų į lūpas”, – prisimena J.Zavišaitė.
Taigi “Lošėjas” pasakoja apie Vincentą, patyrusį, bet lošimui neatsispiriantį greitosios pagalbos stoties darbuotoją, ir jo sukurtą makabrišką žaidimą. Norėdamas išbristi iš skolų, jis įsuka lošimą, kuriame lažinamasi, ar pacientai mirs, ar išgyvens. Filme sulošta taip pat neblogai: istorija lyg ir veda prie to, kad Vincentas turės rinktis, ar tęsti pelningą lošimą, ar likti su moterimi – kolege, prieštaraujančia tokiai “pramogai”. Vis dėlto pabaiga tarsi kaukšteli plaktuku per galvą.
Tuo metu dar prieš penkiolika metų pradėta kurti “Ekskursantė” – tai jautri, emocinga istorija, per vienuolikmetės Marijos (Anastasija Marčenkaitė) akis parodanti vieną skaudžiausių mūsų istorijos etapų – trėmimus. Pabėgusi iš mirties traukinio ji lieka viena už 6 tūkst. kilometrų nuo namų. Per sunkiausią kelionę gyvenime Marija susiduria ne tik su atšiauria gamta, baime ir alkiu, bet ir su sutiktųjų gerumu, o kartais ir žvėriškumu.
Šie filmai – pagrindiniai konkurentai ne tik dėl geriausio filmo, bet ir dėl geriausio režisieriaus ir geriausio scenarijaus apdovanojimų. Iš didelio tarptautinio dėmesio galima prognozuoti, kad “Lošėjas” taps metų filmu.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas” (http://prenumerata.veidas.lt/lt/order/magazine?id=17590), pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-17-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...