2014 Gegužės 29

Juodos vėliavos virš Norilsko

veidas.lt


Pieš 61 metus įvykęs Norilsko kalinių sukilimas – tai pirmą kartą pareikštas protestas prieš Sovietų Sąjungoje įvestą nužmoginimo sistemą. Sukilime dalyvavo daugiau kaip 30 tūkst. kalinių, viena jų – šio straipsnio autorė.

1953 m. gegužės 26-ąją dirbome naktinėje pamainoje miesto statyboje. Staiga ima kaukti fabrikų sirenos. Vyrų zonoje ant stogų vyrai mojuoja vėliavėlėmis, šaukia mesti darbą. Prasidėjo kalinių sukilimas. Gauname žinią, jog 5-ajame lageryje zonoje buvo sušaudyti penki vyrai ir dar keli sužeisti tik dėl to, kad išėję prie barako uždainavo.
Visi kaliniai metė darbus. Sustojo suktis statybose kranai. Vis kaukė sirenos. Po pusvalandžio ant aukštų bokštinių kranų strėlių iškilo juodos vėliavos. Visuose lageriuose skelbiamas bado streikas.
Sukilimas apima vis daugiau lagerių. Apmirė, nutilo Norilsko šachtos, statybos, nustojo leisti juodus dūmus fabrikai, neliepsnoja nikelio krosnys, nekaukši kirtikliai į amžino įšalo žemę.
Kiekviename lageryje buvo sudaryta kalinių atstovybė – Sukilimo komitetas. Į ją įėjo visų tautybių ir atskirų barakų atstovai. Mūsų lagerio komitetą sudarė išrinktos ukrainietės: Lesia Zelinskaja, Ania Zoziuk, estė Asta Tofri, latvė Alida Daugė, lietuvė Irena Martinkutė, baltarusė Julė Safranovič. Ir dar dvidešimt aktyvių moterų iš kiekvieno barako.
Komitetai sudarė reikalavimus ir pareikalavo aukščiausio rango vyriausybinės komisijos iš Maskvos. Visi viršininkai, prižiūrėtojai buvo išprašyti iš zonos. Visos kalinės suskirstytos į grupeles. Ruošiame mitingus. Pamėlę iš bado dainuojame lietuviškas, ukrainietiškas dainas ir laukiame komisijos. Kai tik per garsiakalbius ima agituoti mus išeiti iš zonos į darbą, moterys ima rėkti, cypti. Įstumia pro vartus vežimą su kvepiančiomis spurgomis, keptos mėsos gabalais, bet nė viena nesusigundo, o vežimas išstumiamas atgal.
Ėjo jau devinta badavimo diena, kai išgirdome, kad į vyrų zoną atvyko tikra komisija iš Maskvos. Mes nutraukiame badavimą ir laukiame komisijos. Birželio 7 d. Maskvos komisija atvyko į 6-ąjį moterų lagerį. Prieš komisiją sėdo išrinktos derybų delegatės: L.Zelinskaja, A.Tofri, A.Daugė, M.Pinkevičiūtė. Jos papasakojo komisijai, kaip su mumis buvo elgiamasi, ir pateikė reikalavimus: 1) peržiūrėti bylas, nekaltai nuteistas išleisti į laisvę; 2) nuimti numerius, susilpninti režimą; 3) sumažinti darbo trukmę iki 8 valandų; 4) po 6 darbo dienų duoti poilsio dieną; 5) leisti rašyti laiškus ir juos gauti; 6) nuimti nuo langų grotas, nerakinti barakų nakčiai, už darbą mokėti nors po kelis rublius; 7) netaikyti represijų sukilimo dalyviams.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės "Veido" straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę "veidas 212014" bei įvedę gautą
kodą.
Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-21-2014-m
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...