2012 Liepos 24

Jaunasis matematikas laiką lygiai dalija mokslui, sportui ir muzikai

veidas.lt


Į Vidurio Europos matematikos olimpiadą patekęs KTU gimnazijos vienuoliktokas Matas Grigaliūnas užsibrėžė tikslą parsivežti medalį ir patekti į pasaulinę olimpiadą, tačiau uždavinių ištisomis paromis negliaudo. Mat gabus jaunuolis dar ir Lietuvos vandensvydžio jaunių rinktinės narys, taip pat folkloro ansamblio “Kaukutis” šokėjas bei dainininkas.

Vos pradėjus kalbėtis Matas sugriauna stereotipą, kad ypatingais gabumais tiksliesiems mokslams apdovanotų jaunuolių niekas, išskyrus formules ir teoremas, nedomina. Kauno technologijos universiteto (KTU) gimnazijos moksleivis entuziastingai kalba ne tik apie fizikos dėsnius, kūrybą matematikoje, gamtoje vykstančius procesus, bet ir apie senųjų lietuvių liaudies bei šokių prasmę ar vandensvydžio treniruotes. Pasirodo, jam viskas vienodai įdomu ir visiems savo pomėgiams jis randa laiko. “Žinojau, kad profesionaliu muziku netapsiu, tačiau baigiau muzikos mokyklą, nes man norisi suprasti, kaip kuriama muzika, o folkloro ansamblį lankau nuo antros klasės, nes dainuodamas senąsias lietuvių dainas įsivaizduoju, kaip gyveno mūsų protėviai, labiau suprantu, kokia anuomet buvo Lietuva”, – sako birbyne, pianinu ir gitara grojantis, taip pat KTU gimnazijos chore dainuojantis Matas.
Nors jis yra respublikinių matematikos, fizikos, chemijos, biologijos olimpiadų pirmų vietų laimėtojas, tačiau bene labiausiai gabų vaikiną žavi matematikos formulės ir teoremos. “Matematika – visų mokslų motina, ja paremtos visos kitos disciplinos, tad įdomu gilintis. Be to, čia daug kūrybos. Visas matematikos grožis atsiskleidžia, kai netikėtai pirmą kartą pritaikai formules ar teoremas”, –  dėsto M.Grigaliūnas.

Namų darbams – dvi valandos per savaitę

Mato matematikos mokytojas, Nacionalinės moksleivių akademijos (NMA) direktorius Leonas Narkevičius pastebi, kad domėjimasis daugeliu dalykų yra išskirtinis itin gabių vaikų bruožas. “Matas – smalsus, tačiau ir tėvai jį skatina užsiimti įvairia veikla. Žinoma, iš negabaus vaiko didelių laimėjimų neišspausi”, – neabejoja L.Narkevičius.
Mato mama Nomeda Grigaliūnienė sako, kad jau pradinėse klasėse ragino sūnų išbandyti kuo daugiau būrelių, kad atsirinktų, kas jam labiausiai patinka. “Norėjom, kad Matas prasmingai leistų laisvalaikį, tad pirmoje klasėje jis lankė net septynis būrelius. Viskas jam buvo įdomu: dramos, šaškių, gamtos būreliai, pamokos muzikos mokykloje, plaukimo treniruotės”, – prisimena N.Grigaliūnienė.
Smalsumu iš bendraamžių Matas išsiskyrė ir darželyje – jau ten pradėjo žaisti šaškėmis ir šachmatais, auklėtojas nuolat stebindavo rinkdamas įvairius vabalus bei vabzdžius, kuriuos lengvai atpažindavo. “Namuose buvo daug knygų apie vabzdžius, tad Matas jas savarankiškai studijavo ir įsidėmėjo daugelio vabalų pavadinimus”, – pasakoja N.Grigaliūnienė.
Matas priduria, kad vos penkerių sulaukęs jau aiškinosi, ką reiškia Mendelejevo lentelės elementai, buvo išmokęs kirilicą, puikiai gebėjo atlikti ne tik sudėties, atimties, bet ir nesudėtingus dalybos bei daugybos veiksmus. Tad pradėjęs lankyti mokyklą per pamokas nelabai turėjo ką veikti. “Mokytoja mane net tildydavo, nes daug žinojau ir vis nustelbdavau bendraklasius”, – juokiasi Matas. Ir priduria, kad daugiausiai žinių gaudavo skaitydamas įvairias enciklopedijas.
Dabar gabus vaikinas taip pat greitai įsisavina informaciją, išgirstą mokykloje, ir yra vienas geriausiai besimokančių KTU gimnazijos moksleivių. Nors ruošdamas namų darbus Matas sugaišta vos po porą valandų per savaitę, tačiau dešimtą klasę baigė tik turėdamas vieną devynetą iš anglų kalbos.
Jo mama sako, kad nėra mačiusi ir kada Matas rengiasi olimpiadoms. Tad bene daugiausiai laiko kaunietis skiria pomėgiams. “Per vasarą reikia nemažai nuveikti, nes norėčiau laimėti medalį rudenį Šveicarijoje vyksiančioje Vidurio Europos matematikos olimpiadoje. Pernai nepavyko užimti aukštos vietos, todėl šiemet reikia atsigriebti. Esu suplanavęs per dieną bent dvi valandas spręsti uždavinius, tačiau vasarą gana sunku rasti net ir tiek laiko”, – neslepia Matas.

Iš olimpiados – į sporto varžybas ar koncertą

N.Grigaliūnienė pasakoja, kad, kiek pamena, visi Mato vakarai ir vasaros užimtos repeticijomis, treniruotėmis, varžybomis arba koncertais, o per atostogas vieną stovyklą keičia kita. Štai ir šiemet vos grįžęs iš Baltarusijoje vykusios matematikos stovyklos, skirtos pasirengti olimpiadai, būsimasis vienuoliktokas skubėjo į folkloro ansamblio “Kaukutis” repeticijas ir vyko į Lietuvos moksleivių dainų šventę. Paskui stovyklavo su šeima. Dar jo laukia folkloro stovykla, išvyka į gamtą su vandensvydžio komanda ir NMA itin gabiems mokiniams skirta stovykla Nidoje, kur Matas ir tikisi rimčiausiai padirbėti prie uždavinių.
“Jam smagu visur dalyvauti. Be to, nuo mažens skiepijom atsakomybės jausmą, tad pradėtus darbus stengiasi atlikti iki galo. Nors dažnai tenka skubėti iš vieno užsiėmimo į kitą, tačiau niekuomet neatsisako dalyvauti nei koncertuose, nei sporto varžybose. Štai šiemet, kai dalyvavo olimpiadoje Vilniuje, kiti dalyviai dar liko sostinėje nakvoti, o Matas iškart išskubėjo į vandensvydžio varžybas”, – prisimena N.Grigaliūnienė.
“Tiesiog norisi palaikyti sportinę formą, be to, judėti sveika. O ir sportuoti patinka, ypač kai yra komandinis žaidimas. Kai antroje klasėje pradėjau lankyti baseiną, greitai vien tik plaukimo nebeužteko, tad pradėjau žaisti vandensvydį. Vėliau keletą metų lankiau regbio treniruotes, tačiau supratęs, kad šis sportas man nelabai tinka, grįžau į vandensvydžio treniruotes”, – pasakoja Matas.
Beje, laimėjimais jis gali pasigirti ir kaip sportininkas. Mat prieš porą metų  Šiaurės ir Baltijos šalių turnyre su Lietuvos jaunių vandensvydžio rinktine yra laimėjęs pirmą vietą.
Įveikti varžovus svarbu jam ir mokso olimpiadose. Pasak Mato, tai puiki galimybė pasilyginti su kitais, pamatyti, kiek žinai ir kur dar reikėtų pagilinti žinias.
“Matas ketina iškovoti medalį Vidurio Europos matematikos olimpiadoje. Žinoma, jeigu nenusigręš fortūna. Mat sprendžiant uždavinius, kaip ir žaidžiant kortomis, reikia ne tik žinių, bet ir sėkmės, – dėsto NMA direktorius L.Narkevičius. – Vis dėlto, nors Matas gerai išmano matematiką ir daug dirba savarankiškai, tačiau blaškydamasis po kitų mokslų olimpiadas bei turėdamas daug pomėgių negali kryptingai siekti tikslo.”
N.Grigaliūnienė mano, kad jeigu Matas koncentruotųsi tik į vieną sritį, turėtų per daug laisvo laiko, tad jį išnaudotų ne itin prasmingai, pavyzdžiui, žaisdamas kompiuterinius žaidimus. Be to, jam įdomi ne tik matematika. “Jau nuo penktos klasės jis vis klausinėjo, kada gi mokykloje prasidės chemijos kursas. O kai pirmoką, norėdama, kad gražiau rašytų, pasodinau mokytis dailyraščio, jis nusprendė perrašinėti knygos “Chemija ne chemikams” ištraukas”, – juokiasi Mato mama.

Vienas KTU gimnazijos lyderių

Beje, jaunąjį mokslininką domina ne tik matematika, chemija, bet ir fizika, astronomija ar net vaistažolės. Namuose radęs knygą apie vaistinius augalus, Matas ją savarankiškai išstudijavo ir dabar stovyklaudamas gamtoje atpažįsta daugelį žolių bei medžių. Be to, žino, kur vienų ar kitų ieškoti. “Kai žygyje užsimanau arbatos, prirenku mėtų. Jų einu ieškoti prie vandens telkinių, ten kur drėgna”, – dar vieną pomėgį atskleidžia Matas.
Jis sako, kad šiuo metu bene daugiausiai laiko skiria matematikai, nes mokytojai paskatino gabų berniuką dalyvauti olimpiadose, o juk jaunesnėse klasėse daugiausiai organizuojama įvairių matematikos konkursų. Tad pradėjęs juose skinti pergales norėjo žinias šioje srityje gilinti ir vėliau.
Vis dėlto baigęs KTU gimnaziją, Matas planuoja rinktis biochemijos arba farmacijos specialybę. “Norėčiau studijuoti Amerikos, Didžiosios Britanijos ar Kinijos universitete ir grįžęs į Lietuvą padėti skleistis mūsų šalies mokslui”, –  vieną pagrindinių savo tikslų atskleidžia moksleivis.
“Sunku prognozuoti, ar Matas garsins Lietuvą mokslo laimėjimais, ar pasuks, tarkim, į verslą. Tačiau neabejoju, kad ateinančius dvejus metus jis bus gimnazijos lyderis – išsiskirs iš bendraamžių mokslo, sporto laimėjimais ir kaip iki šiol aktyvia veikla mokyklos renginiuose”, – apibendrina KTU gimnazijos matematikos mokytojas L.Narkevičius.

Mato Grigaliūno laimėjimai

Nuo penktos klasės kasmet tarptautiniame matematikos konkurse “Kengūra” patenka į geriausiųjų trisdešimtuką: aukščiausia užimta vieta – antra.
2011 m. laimėta pirma vieta fizikos čempionate ir Šiaulių universiteto matematikų konkurse. J.Matulionio jaunųjų matematikų konkurse iškovota antra vieta. Jis pirmos vietos laimėtojas respublikinėse matematikos, chemijos ir gamtos mokslų olimpiadose, o Lietuvos fizikos olimpiadoje – antra vieta.
2012 m. nuotolinėje Lietuvos chemijos olimpiadoje – aukso medalis, respublikinėse matematikos ir chemijos olimpiadose laimėta antra vieta,  Lietuvos fizikos olimpiadoje – bronzos medalis.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...