2013 Sausio 06

IT naujovės: informacija – bet kur, bet kada, bet kuriuo įrenginiu

veidas.lt


Darbo vieta tampa mobili, o darbdaviai socialinius tinklus darbo vietoje jau ne draudžia, o ima propaguoti.

„Microsoft“ yra viena tų kompanijų, kurios diktuoja IT madas. Apie tai, kokią informacinių technologijų ateitį mato ši bendrovė, „Prognozėms“ papasakojo jos padalinio Lietuvoje generalinis direktorius Kristijonas Kaikaris.

PROGNOZĖS: Kokios, jūsų nuomone, pagrindinės informacinių technologijų tendencijos vyraus pasaulyje 2013 m.?
K.K.: Pagrindinės tendencijos bus šios: mobilumas, debesų kompiuterija, socialinių tinklų panaudojimas verslo aplinkoje ir didelių duomenų apdorojimo sprendimai, dar vadinami verslo analitika.
PROGNOZĖS: Kas naujo prognozuojama didinant IT mobilumą?
K.K.: Mobilumas neatsiejamas nuo kitos sąvokos – „IT konsumerizacijos“ (demokratizacijos). Tiek mobilumo, tiek konsumerizacijos esmė – žmogus gali prieiti prie informacijos iš bet kur, bet kada ir su bet kuriuo įrenginiu.
Dabar žmogus vidutiniškai turi po keturis išmaniuosius įrenginius: stalinį, nešiojamąjį, planšetinį kompiuterį, telefoną. Labai dažnai jis įsigyja šiuos įrenginius pats ir naudoja juos tiek namie, tiek darbe. Ir didelių, ir mažų įmonių IT vadovai nebegali ignoruoti darbuotojų poreikio atsinešti į biurą savo įrenginių ir juos naudoti darbui su įmonės duomenimis. Įmonės verčiamos keistis ir ieškoti būdų, kaip integruoti į savo IT infrastruktūrą vartotojų asmeninius telefonus ar kompiuterius. Tam reikia išspręsti informacijos saugumo, infrastruktūros pertvarkymo, vartotojų autentifikavimo klausimus.
Konsumerizacija glaudžiai susijusi ir su mobilios darbo vietos sąvoka bei laisvuoju darbo stiliumi. Tarkime, darbe savo kompiuteriu pradedu kurti dokumentą, pavakare važiuodamas namo ir pakliuvęs į spūstį skaitau tą patį dokumentą telefone, o vakare, grįžęs namo, tęsiu teksto redagavimą planšetėje.
Darbo iš bet kur stilius, mobilumas yra labai stipri IT srities tendencija. Bendrovės turėtų tai suvokti, ir dauguma jau suvokia, atitinkamai pakoreguoja savo strategiją, darbo praktiką ir IT ūkį taip, kad darbuotojams būtų suteikta naujų galimybių. Tuomet ekonomija, personalo produktyvumas ir pasitenkinimas pereina į aukštesnį lygį. Iki 2015 m. į maždaug 50 proc. JAV sudarytų darbo sutarčių bus įtrauktos mobilios darbo vietos galimybės.
PROGNOZĖS: Socialiniai tinklai – jau nebe naujovė. Kodėl paminėjote juos kaip ateities tendenciją?
K.K.: Nauja yra šių tinklų atėjimas į verslo segmentą. Anksčiau įmonėse, o kai kuriose ir dabar, buvo draudžiama jungtis prie socialinių tinklų darbo metu, jie buvo blokuojami. Tačiau, kaip rodo tyrimai, 46 proc. tokiose įmonėse dirbančių jaunosios kartos darbuotojų vis tiek jungiasi prie socialinių tinklų nepaisydami draudimų. Tad viskas linksta prie to, kad socialiniai tinklai tampa ne tik leidžiami, bet ir propaguojami. Daug įmonių atranda juose naudos: reklamuoja savo paslaugas, sužino potencialių klientų ar vartotojų nuomonę, kviečia į akcijas, nes pasiekiamumas yra labai didelis. Geras praktinio pritaikymo pavyzdys – darbuotojų paieška per socialinius tinklus, tokius kaip „LinkedIn“ arba „Facebook“, funkcijos „Like“ pritaikymas mūsų programoje „Microsoft Dynamics CRM“, padedantis greitai sužinoti klientų ar partnerių nuomonę.
PROGNOZĖS: Kaip dar galima panaudoti versle socialinius tinklus?
K.K.: Yra viešieji socialiniai tinklai ir yra vidiniai tinklai. Įmonės pradeda diegti savo viduje socialinius tinklus kaip intraneto portalų alternatyvą. Jie naudojami vidinės informacijos pranešimams skelbti, komentuoti. Vidiniai socialiniai tinklai, tokie kaip „Yammer“, sumažina nekontroliuojamą el. laiškų srautą, informacijos išsibarstymą po skirtingus šaltinius, labiau įtraukia žmones į komandinį darbą, skatina viso įmonės kolektyvo tarpusavio bendravimą.
PROGNOZĖS: Apie debesų kompiuteriją šnekama jau seniai. Kokie pokyčiai laukia verslo šioje srityje?
K.K.: Debesų kompiuterija žinoma seniai, bet tik dabar įgauna aiškias formas ir pradeda duoti naudos. Vadinamasis debesis jau nėra vien tik mada, tai tapo kiekvienos įmonės strategijos dalimi. Kuo toliau, tuo debesų kompiuterijos sprendimai bus naudojami plačiau ir gausiau, nes jie glaudžiai susiję su mobilumu ir IT konsumerizacija. Šiais laikais informacija turi būti saugoma debesyje. Tik laiko klausimas, kada žmonės pradės nebematyti skirtumo tarp duomenų saugojimo vidiniame tinkle ar nuosavuose kompiuteriuose ir debesyje. Šio suvokimo trūkumas yra vienintelė šiandien belikusi debesų kompiuterijos problema. Nutolusiose saugyklose laikomos informacijos saugumas ir prieinamumas užtikrinamas netgi geriau negu vietoje saugomos informacijos, nebent į IT ūkį investuojamos labai didelės lėšos.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/prognozes-2013 internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...