2015 Liepos 20

Išmanusis būstas – prabanga ar būdas taupyti?

veidas.lt

Loreta KLEBONAITĖ-ŠEIBAK

 

„Protingos“ sienos. Kiekvienas po sunkios darbo dienos norime grįžti į jaukius ir patogius namus. Šiuolaikinės technologijos padeda sukurti bemaž tobulus namus. Norite švaraus ir visuomet malonios temperatūros oro? Tam įrengiama rekuperacijos sistema, šildymo sistema ir kondicionierius. Norite jaustis namuose saugus? Įsirenkite signalizaciją ir vaizdo stebėjimo įrangą. Norite, kad būstas nebūtų be reikalo šildomas, kai jūsų nėra namie, tačiau grįžus jau lauktų jaukiai šiltas? Tam taip pat yra sprendimas. Atrodytų, tiek daug visokių įrenginių, ekranėlių, pultelių – kaip juos visus suvaldyti?

 

Bendrovė „Penkių kontinentų komunikacijų centras“, Lietuvoje diegianti išmaniojo būsto sprendimus, siūlo integruoti inžinerinius įrenginius į vieną valdymo sistemą. Tuomet užtenka vieno sienoje įmontuojamo liečiamojo ekranėlio. Paspaudus atitinkamą mygtuką gali būti atidaromi arba uždaromi langai, nuleidžiamos ar pakeliamos žaliuzės, pakeičiama norimos patalpos temperatūra, įjungiama ar išjungiama šviesa ir šildymas.

Vienu mygtuko paspaudimu visame name uždegamos ir užgesinamos šviesos, atjungiamas pagrindinis vandens tiekimo įvadas, dujos, įjungiama signalizacija. Kiek kartų išėjus iš namų jus kankino panašūs klausimai: ar išjungiau lygintuvą? Ar per skubėjimą nepalikau įjungtos šviesos? Šių rūpesčių nekiltų, jei gyventumėte išmaniajame būste. Net jei išbėgęs iš namų pamirštumėte nuspausti tą visagalį mygtuką, bet kada tai galite padaryti pasinaudojęs specialia „Jung“ programa „Smart Remote“ išmaniajame telefone ar planšetiniame kompiuteryje.

Nuotoliniu būdu galima atrakinti duris, jei reikia įleisti svečią, vaiko auklę, namų darbininką. Prie namų įrengta vaizdo kamera telefono ekrane gali parodyti, kas vyksta prie durų, ar vaikas saugus ir su kuo grįžo iš mokyklos. Be to, pasitelkę „Smart Remote“ mobiliuoju būdu galėsite valdyti ir visas patalpų funkcijas – apšvietimą, žaliuzes, temperatūrą, multimedijos komponentus.

Rūpinatės vaikų sveikata ir nenorite, kad jie vieni būdami namie per ilgai sėdėtų prie televizoriaus ar kompiuterio? O gal išvykę į darbą gailitės, kad nuleidote žaliuzes, nes tokia graži diena ir saulė nešildo miegamojo? Visa tai galite sureguliuoti iš anksto arba per atstumą.

 

Padeda taupyti

„Prieš įrengdami išmanųjį būstą daug bendraujame su užsakovu, iki smulkmenų išsiaiškiname jo poreikius ir pageidavimus, kad būstas būtų patogus, saugus ir ekonomiškas“, – sako Penkių kontinentų komunikacijų centro Komercijos departamento vadovas Robertas Ragauskas.

„Protingo“ pastato savininkas ne tik valdo šildymą, vėdinimą, apšvietimą, žaliuzes, buitinę techniką, namų saugos sistemas, bet ir gali taupyti. Sistemos leidžia panaudoti natūralią saulės šviesą, efektyviai valdyti šildymą. Itin karštomis dienomis nuleidžiamos žaliuzės, kad kambariuose nebūtų tvanku. Į oro sąlygas reaguojanti sistema atidaro žaliuzes, nustačiusi, kad saulė jau patekėjo ir, priešingai, uždaro, pajutusi stiprų vėją ar šaltį.

Išmaniojo namo technologijos gali mokyti žmogų būti taupesnį. Pavyzdžiui, patalpoje, kurioje dažnai būnama, tarkime, virtuvėje, gali būti įrengtos dekoratyvinės šviesos. Jei dega žalia šviesa, vadinasi, namuose neįjungtas joks elektros prietaisas, jei mėlyna – įjungtas bent vienas ar keli prietaisai, jei raudona – veikia daug įrenginių ir naudojama pernelyg daug elektros energijos. Sistema moko tausoti ir savo sveikatą. Pavyzdžiui, galima nustatyti, kad šviesa namuose priblėstų apie 23 val. Tai būtų įspėjamasis signalas darboholikams, kad jau metas ilsėtis.

Pateikia detalias ataskaitas

Išmaniųjų namų savininkas gali bet kada analizuoti statistinius duomenis apie elektros, dujų, vandens ir kitų išteklių naudojimą, mažinti išlaidas. „Įdiegus mūsų sistemą galima sumažinti iki 40 proc. elektros ir iki 30 proc. šildymo išlaidų“, – teigia R.Ragauskas.

Racionaliai naudoti išteklius, pasak jo, padeda ir Penkių kontinentų komunikacijų centro sukurta automatizuota bendro atsiskaitymų centro valdymo sistema „Bill Manager.iQ“. „Įsidiegę šią sistemą pastatų savininkai gali patogiai valdyti komunalinius mokesčius. Sistema automatiškai nuskaito skaitiklių duomenis, sugeneruoja sąskaitas, leidžia nustatyti naudojamų išteklių limitą, gauti norimas ataskaitas“, – teigia Penkių kontinentų komunikacijų centro atstovas.

Šių sistemų poreikis sparčiai didėja ir viešajame sektoriuje. Penkių kontinentų komunikacijų centro Intelektinių pastatų skyriaus specialistai Kaune esančiame Vytauto Didžiojo karo muziejuje prisidėjo prie apšvietimo sistemų palaikymo ir priežiūros, atliko sistemų programavimo darbus.

Pasak Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktoriaus Kęstučio Kuršelio, išmaniosios sistemos muziejuose reikalingos dėl daugelio priežasčių, tačiau viena svarbiausių – muziejuje esančių ekspozicijų išsaugojimas. „Muziejus – tai vieta, kurioje saugomas valstybės turtas. Svarbu, kad jis būtų saugomas tinkamoje aplinkoje. Dauguma Vakarų Europos muziejų jau turi išmaniąsias sistemas, atitinkančias muziejų poreikius ir padedančias išsaugoti eksponatus: šildymo, vėdinimo, ekspozicijų ir patalpų apšvietimo, temperatūros reguliavimo sistemas. Vytauto Didžiojo karo muziejuje išmanusis apšvietimas – vienas pirmųjų žingsnių modernizuojant muziejaus patalpas“, – aiškina K.Kuršelis.

Išmaniuosius sprendimus Penkių kontinentų komunikacijų centras įgyvendino ir Salantų regioniniame parke statomame lankytojų centre. „Smart House“ sistemų specialistai įdiegė šildymo, apšvietimo, vėdinimo sistemas ir atliko automatizavimo darbus. Išmaniąsias sistemas Salantų regioniniame parke buvo nuspręsta diegti taupumo ir patogumo sumetimais.

Europoje, kaip ir daugelyje pažengusių pasaulio šalių, išmaniosios sistemos visuomenės lankomose vietose jau seniai nėra naujovė. Išmaniosios sistemos taikomos muziejuose, bibliotekose, lankytojų centruose, sporto arenose ir kitur.

 

Paklausa didėja

Išmaniosios būsto valdymo sistemos tampa vis paklausesnės ir prieinamesnės. Analitinių tyrimų bendrovės „ABI Research“ duomenimis, pajamos iš intelektinių namų sistemų nuo 2015-ųjų iki 2020-ųjų visame pasaulyje turėtų padidėti 21 proc. ir siekti 34 mlrd. dolerių. Numatoma, kad šių pajamų didėjimas Šiaurės Amerikoje sieks apie 46 proc. Antroje vietoje bus Europos šalys, trečioje – Azijos ir Ramiojo vandenyno regionas.

Išmaniųjų sistemų poreikis skirtinguose regionuose skiriasi. 2014 m. Šiaurės Amerikoje ir Vakarų Europoje gerokai padaugėjo vaizdo apsaugos kamerų, ypač tokių, kurios turi judesio jutiklius. Jos naudojamos ne vien namų apsaugai, bet ir siekiant fiksuoti veiklą patalpų viduje. Kinijoje dėl didėjančio susirūpinimo oro kokybe ypač populiarėja oro taršą matuojantys jutikliai. Net ir maži išmanūs sprendimai džiugina. Pavyzdžiui, automatinis augintinių šėrimas su specialiai ėdalą nustatytu laiku tiekiančiu įrenginiu ar vien nuo žmogaus rankos judesio dangtį atverianti šiukšlinė.

Šiuolaikinės išmaniojo būsto technologijos leidžia gyventi patogiai ir ekonomiškai, tereikia išdrįsti jomis naudotis. Gyvendamas išmaniajame name žmogus turi daugiau laisvės gyventi, užsiimti mėgstamais dalykais, mėgautis pelnytai užsitarnautu komfortu.

PR

 

 

 

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Aurelija Aurelija rašo:

    Dar ką galiu paminėti, kad padeda taupyti vietos namuose ir įmontuojama buitinė technika, tokia kaip čia http://www.tarnas.lt/imontuojama-buitine-technika/indaploves-imontuojamos.html Galima labai gražiai suprojektuoti kad ir nedidelę virtuvę, panaudojant būtent tokią buitinę techniką.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...