2013 Vasario 19

Raimundas Milašiūnas

Ir davė Dievas tautai sveikatos apsaugos ministrą…

veidas.lt


Pastarasis laikotarpis atrodė santykinai ramus. Niekas nieko „neapspjaudė“, valdžios vyrai jokių skandalų nesukūrė. Atrodo, net ir Dievui nuobodu su mumis pasidarė, tad nutarė jis pajuokauti. Ir pajuokavo gana sėkmingai – davė tautai sveikatos apsaugos ministrą…

Kad davė, tai davė – šis tuoj pat įniko mus linksminti, matyt, ir pačiam greičiausiai jau gerokai buvo pabodę opozicijos kėdę trinti. Žinia, jis visuomet pasižymėjo skambiais pasisakymais, o ir hiperaktyvumo iš šio piliečio neatimsi. Kažin ar dar kuris politikas daugiau už jį Seime buvo matomas. Tai gavęs valdžią į rankas pasiraitojo rankoves ir ėmėsi reformuoti mediciną. Bet žodis „reformuoti“, matyt, gerokai per taikus tokiai veiklai apibūdinti. Gal verčiau tiktų sakyti „revoliucionizuoti“? Bet man labiau tinka kitas žodis – „linksminti“.
Revoliucijos paraku pakvipo, kai ministras žiniasklaidai prasitarė, kad jo širdžiai vis dar tokia miela seniai išsiilgta sovietinė tokio Semaškos sveikatos apsaugos sistema. Ne tik psichologai žino, kad žmogus į senatvę prie jaunystės pomėgių ima linkti ir savo praeitį romantiškai idealizuoti. Tai visai ne bėda – juk nevalia iš žmogaus atimti fantazijų. Bet fantazijos viena, o realybė – kita. Ir ypač baisu tampa, kai prisisvajojęs „romantikas“ staiga nusprendžia fantazijas įgyvendinti ir ima aplinkinius versti jose gyventi. Kartais artimieji net psichiatrus į pagalbą pasitelkia, kad vargšelį atgal į realybę sugrąžintų.
Aha, beje, apie psichiatrus, matyt, ir reikėtų pakalbėti. Mat mūsų visų sveikatos „saugojimo“ ministras nusprendė pirmiausia raumenis ant jų pamiklinti. Kažkaip vis nutinka, kad sveikatos revoliucionieriai ne pirmą kartą psichiatrus pirmuoju taikiniu pasirenka. Kažin kodėl? Sakoma, kad pirmiausia visi stengiasi susidoroti su tais, kurių bijo. O kodėl bijo? Gal skaitytojui pačiam koks nors atsakymas į galvą ateitų…
Pamenu, vienas ministras ano amžiaus gale bandė psichiatrijoje „pasitvarkyti“, kompensuojamųjų vaistų pacientams sąraše beveik nepalikdamas vietos medikamentams, skirtiems psichikos ligoms gydyti. Gavęs kritikos, bandė ir psichiatrus užčiaupti, net žurnalistę spaudė prie sienos, reikalaudamas išduoti „per daug kalbančiųjų“ pavardes. Deja, krito pats…
Kitas ministras jau šio šimtmečio įžangoje psichoterapeutams dovaną įteikė – panaikino šią specialybę. Ar žinote, mielieji, kad Lietuvoje formaliai nėra nė vieno psichoterapeuto? Tai pas ką lankotės? Čia tik mes, na, ir dar „kvaili“ vakariečiai mus psichoterapeutais ar psichoanalitikais vadina, o Lietuvos valdžiai XXI amžiuje tokia specialybė neegzistuoja! Beje, tas ministras irgi netrukus krito, bet psichoterapeutai iki šiol lyg vaiduokliai slepiasi po psichiatrų, psichologų ar dar kitokių gydytojų kaukėmis.
Na, o dabartinis ministras pralinksmino mus išleisdamas įsakymą Nr. V-1209, kuriame suvardijo, ką mes, psichiatrai (ir psichoterapeutai), dirbantys poliklinikose ar privačiuose kabinetuose, turime sau darbe į kompaniją pasiimti ir kokias priemones pasirinkti, idant kenčiančiam žmogui padėtume. Kad nebūtų pernelyg nuobodu, palinksminsiu ir jus.
Taigi ką psichiatras turėtų savo kabinete įdarbinti? Greta jo turi įsitaisyti slaugytojas, psichologas, socialinis darbuotojas ir „kiti specialistai pagal poreikį“. Viskas būtų logiška, jei šis reikalavimas būtų taikomas poliklinikoms. Bet, sakykite, kaip elgtis privačiame kabinete dirbančiam psichiatrui, o dar labiau – vienišam valstybės ignoruojamam psichoterapeutui? Juk pas jį, anot Lietuvos psichiatrų asociacijos prezidento doc. Alvydo Navicko, paprastai ir ateina tautos žiedas – politikai, o ir verslininkai ar žmonės, kurie nenori viešinti savo psichologinių problemų.
Įsivaizduokite tokią situaciją. Štai sveikatos apsaugos ministras nusprendžia, kad atėjo laikas pasitarti su psichoterapeutu (atleiskite, psichiatru) dėl savo psichologinių sunkumų. Žinoma, jis nueis pas privatininką, kad šiukštu niekas nesužinotų, jog ir jis vargšelis naktimis nemiega ar su partiečiais nebesutaria… O čia – še tau, boba, ir devintinės! Psichoterapeuto kabinete sėdi visa jo nurodyta komanda: psichiatras, slaugytojas, psichologas, socialinis darbuotojas ir kas nors iš tų „pagal poreikį“: koks nors apsaugininkas ar policininkas – juk ne bet kas, o ministras atvažiavo! Na, ką, ministre, patiktų? Visi įdėmiai išklauso jo problemas, paklausinėja išsamiau, pavyzdžiui, kaip seksualinis gyvenimas einasi, ar žmona nemuša… Po to į kortelę surašo.
Manau, ne tik ministrui, bet ir kiekvienam savo konfidencialumą saugančiam žmogui nepatiktų tokia pagalba. O ministras TV ekrane pareiškia norintis, kad pagalba ne Gariūnų kioskelyje teikiama būtų. Vadinasi, jei su komanda, tai jau nebe Gariūnų kioskelis?
Bet visos įsakymo linksmybės dar ne čia. Jos ten, kur surašytos reikalingos psichiatro darbui priemonės. O tai (cituoju): „arterinio kraujospūdžio matavimo aparatas; techninės priemonės psichiką veikiančioms medžiagoms organizmo terpėse nustatyti (alkotesteriai, greito narkotinių medžiagų nustatymo priemonės ir kt.); medicininės svarstyklės; ūgio matuoklė“. Taigi, matyt, dabar psichiatras užsiims ūgio matavimu ar paciento svėrimu, nes tai, anot ministro, lemiamas psichikos sutrikimų gydymo veiksnys… O jei dar kraujospūdį išmatuosime ar girtumą patikrinsime, tai psichiatro kompetencija pasieks tarptautinį lygį! O gal čia nelemtasis Semaška kiša koją…
Bet ir tai dar ne viskas. Cituodamas psichiatro darbui reikalingas priemones, sąmoningai nepaminėjau paskutinės, kuri tiesiog vainikuoja visą įsakymą. Po ūgio matuoklės atskiru punktu įrašyta „centimetrinė juostelė“! Va čia tai, matyt, jau psichiatro (ir psichoterapeuto) genialumo įrodymas! Jei turiu centimetrinę juostelę, galiu save vadinti tobulu psichoanalitiku, psichoterapeutu ir psichiatru viename asmenyje!
Manau, kad daugiau nėra ko bepridurti. Tik norisi dar vieną klausimą užduoti ministrui: ką matuosime ta juostele? Kaukolės apimtį? O gal atstumą nuo smegenų iki rankos, kuri tokius įsakymus pasirašo? Juk kol impulsas iš smegenų iki rankos ateina, praeina laiko… Ir gal kuo atstumas ilgesnis, tuo mažiau protas daro įtaką?
Būtų juokinga (įsakymas, beje, išleistas gruodžio 31-ąją – gal ministerijoje per anksti imta švęsti?), jei nebūtų liūdna. Liūdna, kad vis dar valkiojamės po kažkokias sovietines sistemas, idealizuojame jas, bet blogiausia, kad bandome išorinę tikrovę prie savo vidinių fantazijų pritempti. O juk brandus ir protingas žmogus visuomet atvirkščiai elgiasi – savo vidinį pasaulį prie išorinio taiko. Tai kas gi mus valdo, gerbiamieji?
Beje, ministras vasario pradžioje „pataisė“ linksmąjį įsakymą: dabar jis galioja tik tiems psichiatrams, kurie gauna lėšų iš valstybės biudžeto. Ir kas tada? Ogi tas, kad dabar nesąmonėms ūgio matuoklių, svarstyklių ar centimetrinių juostelių pavidalu psichiatrų kabinetuose lėšas švaistys nebe patys žmonės, bet valstybė. O tai pinigai, beje, irgi tų pačių žmonių.

Kažkaip vis nutinka, kad sveikatos revoliucionieriai ne pirmą kartą psichiatrus pirmuoju taikiniu pasirenka. Kažin kodėl?

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Raimundas Milašiūnas:
Skelbimas

Komentarai (8)

 1. izabele izabele rašo:

  Nevykęs krizenimas ir tiek…

 2. O anksčiau O anksčiau rašo:

  sakydavo,kad jie skiriasi nuo ligonių…
  Jiems ministrų nereikia-jie patys ministrai ir ne tik.

 3. Tas Tas rašo:

  Šmaikščiai parašyta-nieko nepridėsi dėl psichiatrų/psichoterapeutų naujai atsirandančių vargų.Visgi,spėju,šie Freudo žinavai nenurungia-mi gebėjimu ir sveikame kūne rasti ligą ar kelias.Tik dėl to įsakymo Nr.V-1209 tai jau tikrai-į dešimtuką.Bet dėl tokio taiklumo negerai būtų įsikalbėti,jog visas energingo ministro užmojis šiek tiek pasit-varkyti nučiuožusioje sveikatos apsaugoje-kaip tas nepavykęs įsakymas.
  Daug gerų dalykų siūlo ministras.Ir labai gaila,kad vietoje tų siūlymų normalaus diskutavimo ant ministro verčiamas kalnas kaltinimų medici-nos destrukcija,gviešimusi sugrobti biudžeto pinigus ir pan.

 4. žemaitis žemaitis rašo:

  Šaunuolis Andriukaitis- jei jam pavyks įgyvendinti savo planus būsiu dėkingas ir neturėdamas pinigų galėsiu nebijoti susirgti.Jei turėsiu kuo užsimokėti- eisiu pas privatininkus- o dabar makalynė.
  O kad sujudo daktarai ir jų,,pinigai”(neigiami straipsniai, tv laidos) tai matyti kad ministrui bus nelengva. Sėkmės Jam.

 5. Anonimas rašo:

  Labai siaurai pateikiate žmogaus sampratą ir jame glūdinčias fizines ir dvasines problemas. Vien psichiatro pagalbos nepakanka, reikalinga sisteminė pagalba.

 6. ašara ašara rašo:

  juokas per ašaras…

 7. aciu aciu rašo:

  prisijuokiau nerealiai, pirmos geros emocijos visam sitam jovale.

 8. ecka ecka rašo:

  TANKIUKAI.LT strategic web browser game


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...