2012 Balandžio 07

Informacija apie nusikalstamas veikas – ir visuomenei, ir specialistams

veidas.lt


Paprastai mūsų informacija apie tai būna atsitiktinė – tai žiniasklaidos pranešimų nuotrupos, pažįstamų žmonių nuomonės ir pastebėjimai.

Jau šią vasarą kiekvienas, besinaudojantis internetu, galės sekti išsamią ir operatyvią informaciją apie Lietuvoje padarytas nusikalstamas veikas. Tokia galimybė atsiras užbaigus šiuo metu Informatikos ir ryšių departamento prie Vidaus reikalų ministerijos įgyvendinamą projektą „Nusikalstamų veikų žinybinio registro tobulinimas pagal kuriamą Europos Sąjungos nusikalstamų veikų klasifikavimo sistemą“.
Dabar departamento interneto svetainėje pateikiami Nusikalstamų veikų žinybinio registro statistiniai duomenys bus papildyti interaktyviais žemėlapiais, kurie bus parengti geografinės informacinės sistemos priemonėmis. Informaciją apie nusikalstamas veikas, dėl kurių atliekamas ikiteisminis tyrimas, registrui teikia Lietuvos policijos įstaigos, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba prie Vidaus reikalų ministerijos, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos, Valstybės sienos apsaugos tarnyba prie Vidaus reikalų ministerijos, Specialiųjų tyrimų tarnyba, Lietuvos kariuomenės karo policija, Lietuvos Respublikos muitinė, Kalėjimų departamentas prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos ir jam pavaldžios laisvės atėmimo vietos, prokuratūros bei teismai.

Iliustratyvūs žemėlapiai

Nusikalstamų veikų žemėlapyje galėsime matyti, kokios nusikalstamos veikos užfiksuotos pasirinktoje teritorijoje. Yra išskirta 15 dažniausiai pasitaikančių nusikalstamų veikų, o kiek ir kokių jų padaryta dominančioje vietovėje, galėsime sužinoti labai tiksliai. Į paieškos langelį bus galima įrašyti konkretų adresą ir atstumą, kokiu spinduliu norima matyti užfiksuotas nusikalstamas veikas, o analizuojant jų kaitą laike (nuo 2010 m.) ryškės nusikalstamumo tendencijos. Žemėlapį taip pat bus galima analizuoti ir pagal tam tikrą pasirinktą nusikalstamą veiką.
Nusikalstamų veikų žemėlapis ne tik leis įvertinti nusikalstamumo lygį savo aplinkoje, bet ir galės paskatinti saugios kaimynystės iniciatyvas bei prevencijos priemones, stebėti jų taikymo efektyvumą žemėlapyje. Remdamiesi objektyvia informacija gyventojai galės tartis dėl nusikalstamumo prevencijos su politikais, už viešąją tvarką atsakingomis institucijomis ir pareigūnais.

Probleminės karštosios teritorijos

Patobulinto registro duomenų pagrindu nusikalstamų veikų žemėlapyje bus pateikta nusikalstamumo statistika pagal tikslią nusikalstamos veikos padarymo vietą savivaldybės teritorijoje. Karštųjų teritorijų žemėlapis akivaizdžiai parodys problemines šalies vietoves, kuriose nusikalstamų veikų padaroma daugiausiai.
Atnaujinto registro statistiniais duomenimis galės naudotis visuomenė, o detalesne informacija – pareigūnai profesionalai. Jie turės galimybę stebėti teritorinį nusikalstamų veikų pasiskirstymą, analizuoti sąsajas, nusikalstamumo tendencijas, priežastinius ryšius, planuoti prevencines priemones ir stebėti jų taikymo efektyvumą. Registro statistiniais duomenimis neabejotinai naudosis ir nekilnojamojo turto, teritorijų planavimo specialistai, mokslininkai.
Su nusikalstamumo statistine informacija, parengta registro duomenų pagrindu, internete galima bus susipažinti lietuvių ir anglų kalbomis. Registras turės sąsają su kuriamu Europos Sąjungos nusikalstamų veikų klasifikatoriumi, pagal kurį bus kaupiama palyginamoji statistinė informacija apie nusikalstamumą tarptautiniu lygiu. Žemėlapyje bus galimybė atvaizduoti nusikalstamumo statistiką tiek pagal Lietuvos Respublikos baudžiamąjį kodeksą, tiek pagal kuriamą Europos Sąjungos nusikalstamų veikų klasifikavimo sistemą (EULOCS). Taigi ne tik šalies, bet ir užsienio šalių interneto naudotojai turės galimybę naudotis erdvine statistine informacija, suteikiančia galimybę matyti nusikalstamumo lygį bet kuriame šalies savivaldybės teritorinio vieneto taške.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...