2013 Gegužės 04

Inesa Linaburgytė: „Toska“ – tai dieviška muzika ir dramatiški jausmai“

veidas.lt


„Dramatiškos aistros, permainingas likimas ir dieviška muzika“, – taip jau kitą ketvirtadienį, gegužės 9 dieną, Lietuvos rusų dramos teatre nuskambėsiančią Giacomo Puccini operos „Toska“ premjerą apibūdina jos režisierė Inesa Linaburgytė.

Naujojo režisierės amplua ir pagrindinio Toskos vaidmens ėmusis žinoma operos solistė „Toskos“ žiūrovams žada įspūdingą reginį – kamerinė drama scenoje atgims visa jėga, o tragišką meilės istoriją išryškins galingas orkestras. „Toską“ pristato praėjusiais metais įsikūrusi Vilniaus kamerinė opera.

Kartu su I. Linaburgyte scenoje pasirodys žinomi Latvijos ir Rusijos atlikėjai: Maskvoje įsikūrusios „Helikono“ operos pagrindinis tenoras Vadim Zaplechny (Rusija) Kavaradosio vaidmenyje ir Latvijos nacionalinės operos solistas Samsons Izjumovs (Latvija) Skarpijos vaidmenyje. Orkestrui diriguos Aleksandrs Viliumanis iš Latvijos, ilgą laiką dirbęs Maskvos didžiajame teatre. Prie jų prisijungs šalies solistai Vytautas Bakula, Vladas Bagdonas, Jonas Sakalauskas, Algirdas Bagdonavičius ir Paulius Balčytis.

„Nuotaikos, poelgiai, vidinės būsenos ir išgyvenimai yra svarbesni nei tiksliai atkartota epocha. „Toska“ sujungia nuostabią muziką ir dramatišką istoriją. Žmogui visada yra pasirinkimo laisvė, su kuo būti – Dievu ar velniu. Pasirinkdama visa galinčios nuspręsti kelią, Toska klysta ir pasirašo sau nuosprendį, nes gyvybė ir mirtis yra Dievo reikalas“, – sako Vilniaus kamerinės operos įkūrėja I. Linaburgytė. Jos teigimu, ši mintis ir yra vienas pagrindinių atspirties taškų kuriant herojų charakterius.

„Su Vilniumi mane sieja seni kūrybiniai saitai, vertinu Lietuvos vokalo mokyklą, tad džiaugiuosi galėdamas čia grįžti ir diriguoti „Toską“. Tai ypatinga muzika – G. Puccini įtraukia ir nepaleidžia iki paskutinio takto. Muzikantai puikiai pasirengę, tad lauksime operos mėgėjų „Toskos“ premjeroje“, – sako A. Viliumanis. Beje, kompozitoriaus sumanymu, orkestras „Toskoje“ yra toks svarbus, kad tampa vos ne pagrindinis herojus-pasakotojas. Tikimasi, kad jo galimybes atskleisti padės ir puiki senosios šalies nacionalinės operos akustika.

„Džiaugiuosi profesionaliai surinktais muzikantais ir darbu su režisiere – žinoma, tenka gludinti kuriamą vaidmenį, tačiau tai neišvengiama geram rezultatui pasiekti. Jau pirmosios repeticijos rodo puikų darbą su orkestru“, – sako S.Izjumovs. Įdomu, kad su I. Linaburgyte „Toskos“ pastatyme jis susitinka jau nebe pirmąkart. Tuos pačius vaidmenis jie atliko ir Latvijos nacionalinės operos „Toskoje“.

„Tai vienas geriausių G. Puccini pastatymų. Galėčiau jį palyginti nebent su „Turandot“. Meilės trikampis šioje operoje yra esminis, o muzika tokia stipri, kad jos kartais norisi net ne tokios emocingos“, – sako V.Zaplechny.

Kostiumus pastatymui kūrė profesionali dizainerė Sonata Žižienė, scenografija remiasi operos režisierės I.Linaburgytės idėja. Žiūrovų patogumui originalo kalba atliekama opera bus verčiama ir titruojama.

„Toskos“ istorija rutuliojasi devyniolikto amžiaus pradžioje, Napoleono karų laikais, Romoje. Žymios dainininkės Florijos Toskos ir dailininko Mario Kavaradosio meilei kelią pastoja policijos šefas baronas Skarpija. Įtardamas menininką bėglio slėpimu ir ketindamas klasta užkariauti Toskos širdį, jis nužudo Kavaradosį. Toska bando išgelbėti mylimąjį, tačiau istorija pasisuka netikėta linkme. Pirmą kartą ši G. Pucinni opera buvo atlikta 1900 metais Romoje ir yra viena populiariausių operų visame pasaulyje, žinomos Toskos, Kavaradosio arijos, Toskos ir Kavaradosio duetas.

2012 m. vasarą įsikūrusi Vilniaus kamerinė opera – tai naujas reiškinys Lietuvos kultūroje. Prisistačiusi publikai gražiausių operų ir operečių arijų koncertu trupė savo simboliu pasirinko giedančią ir muzikos perlus dalinančią „ugnies paukštę“. Ji simbolizuoja tikslą, kad opera, būdama aukščiausia muzikos forma, paliečianti jausmus, protą ir net suteikianti galimybę išgyventi katarsį, skambėtų Lietuvoje kiek įmanoma dažniau. Ateityje Vilniaus kamerinė opera yra pasiryžusi plėsti repertuarą ir nudžiuginti operos gerbėjus naujais pastatymais.

Bilietais į G.Puccini „Tosca“ premjerą prekiauja „Tiketa“. Senjorams ir studentams taikoma 20 procentų nuolaida.

G. Puccini „Tosca“ premjera – Lietuvos rusų dramos teatre Vilniuje gegužės 9 d. 19 val.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. dirigetas dirigetas rašo:

    Aleksandrs Vilumanis


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...