2010 Birželio 11

atostogos

Iki pasimatymo, kasdienybe!

veidas.lt

Prasideda atostogų planavimo metas, o kartu su juo – ir šimtai rūpesčių. Kur, kaip ir su kuo praleisti atostogas, kaip atsiriboti nuo kasdienybės problemų ir kaip nesusikurti naujų?

"Veido" archyvas

Didieji lūkesčiai

Atostogų laukiate visus metus. Į jas sudedate didžiausius savo lūkesčius, nes žinote, kad privalote jas išnaudoti kaip įmanoma geriau: pailsėti, atgauti jėgas, spėti skirti laiko per kasdienius rūpesčius primirštiems pomėgiams. Tačiau tam viso labo teturite kelias savaites. Suvokdama būsimų atostogų trumpumą jaučiate nemenką spaudimą suplanuoti jas taip, kad atostogos būtų nepamirštamos. Juk kitų vėl teks laukti metus!

Toks mūsų pačių sau daromas spaudimas ir per dideli lūkesčiai kelia įtampą. Užuot iš tiesų poilsiavę, mes tik svajojame apie poilsį. Užuot atsipalaidavę, atostogas pradedame pykčiu, kad negalime atsipalaiduoti. Tačiau tai tik įsuka užburtą ratą.

Daugelis mūsų kažkodėl tikisi, kad į atostogų būseną galima “įeiti” vos tik užsimanius ir prasidėjus kalendorinei atostogų dienai. “Šiandien pradedu ilsėtis”, – ištariate. Ir nustembate, kodėl vis dar jaučiatės taip pat kaip vakar, kai sėdėjote darbe tarp šūsnies popierių. Šiandien darbų nebeturite, bet vidinė būsena nepasikeitė. Todėl imate ant savęs pykti: “Atsipalaiduok, ilsėkis, nepražiopsok atostogų”.

Poilsis prasideda ne iš karto

Kuo labiau stengsitės sau nurodinėti ilsėtis, tuo didesnė tikimybė, kad atostogas iš tiesų pražiopsosite. Poilsis neveikia kaip žadintuvas, kuris pradeda skambėti tik todėl, kad jį nustatėte tam tikrai valandai.

* Poilsis prasideda tada, kai jokių nurodinėjimų ir nustatymų nebelieka: jūs pradedate ilsėtis tada, kai pamirštate, kad jūsų tikslas yra pailsėti. Nenustebkite, jei ilsėtis pradėsite tik trečią ar net penktą atostogų dieną: reikia laiko, kad priprastumėte prie atostogų režimo. Ir pagaliau pamirštumėte jaudintis dėl savo atostogų kokybės.

* Atsipalaiduosite greičiau, jei iš atostogų mažiau tikėsitės. Neturėkite per didelių lūkesčių gerai pailsėti, nekurkite iliuzijų apie tobulas atostogas ir nesvarstykite, ar pasirinkusi kitokį atostogų būdą būtumėte pailsėjusi labiau.

Trumpam “išjunkite” mąstymą ir nustokite viską analizuoti. Tik tada galvoje liks vietos poilsiui.

Darbo rūpesčių bagažas

Ar mokate atskirti poilsį nuo darbo? O gal keliaudama prie jūros vežatės su savimi nešiojamąjį kompiuterį? O juk atostogaujant nebūna kompiuterio, darbinio telefono, neegzistuoja viršininkas ir biuro taisyklės!

Manote, kad kol jūs ilsitės, darbe vyksta dalykai, kurių praleisti negalite? Štai jums ir naujiena – galite. Tai, kas turi įvykti, įvyks nepaisant to, ar jūs šiuose įvykiuose dalyvausite. O jei iš tiesų jūsų beviltiškai trūks, darbai palauks, kol grįšite. Tik jokiu būdu nebandykite viena sėdyne užsėsti dviejų kėdžių: gulėti paplūdimyje ir iš visų jėgų stengtis pailsėti, tuo pat metu atsakinėdama į darbo skambučius…

! Tyrimai rodo, kad tie darbuotojai, kurie neatostogauja visai, arba tie, kurie per atostogas tvarko darbo reikalus, yra dešimtadaliu mažiau produktyvūs nei pailsėję darbuotojai.

Tad jei iš tiesų jaučiate atsakomybę dėl savo darbo, padarykite jam paslaugą: kurį laiką jį pamirškite. Ir prieš kraudamasi daiktus atostogoms kai kuriuos atidėkite: išpakuokite darbo rūpesčius, nerimą dėl karjeros, kolegas, viršininką, darbo telefoną ir kompiuterį. Palikite visą šią krūvą namie ir uždrauskite savo sąžinei dėl to gailėtis! Ši krūva niekur nepradings – ją rasite grįžusi po atostogų. O kol kas metas vieniems nuo kitų pailsėti…

Šeimos paveikslėlis

Šeimos atostogos retai būna tokios, kokias vaizduoja kelionių agentūrų lankstinukai: be jokių nesklandumų, su šypsenomis iki ausų ir begaline meile… Dailų paveikslėlį beveik visada sugadina viena kita dėmė.

Jei kasdienybėje matotės tik prabėgomis, atostogos priverčia praleisti kartu kone visą parą. Ir atpratusiems nuo buvimo kartu kiekviename žingsnyje tokias atostogas ištverti sunku. Sutuoktinio įpročiai staiga ima erzinti: jie atrodo aštrūs kaip niekad. O vaikai neleidžia atsipalaiduoti su savo kaprizais: vienas nori išlipti iš mašinos, kitas nori gerti. Vienas skundžiasi, kad brolis jį pravardžiuoja, kitas ima rėkauti. Ir prie viso to reikia prisitaikyti: negalite tiesiog išeiti į kitą kambarį ir užtrenkti durų kaip namie.

Sunkumams reikia pasiruošti

Šeimos atostogos yra išbandymas. Tačiau tai naudingas išbandymas, mokantis kompromisų ir kantrybės bei stiprinantis šeimos ryšius. Juk per atostogas esate   priversti nuolat būti kartu, todėl geriau imate pažinti vieni kitus, geriau suvokti, kas jūsų sutuoktinį ar vaikus erzina, o kas linksmina. Po bendrų atostogų šeimos problemų sprendimai atrodo šiek tiek paprastesni.

Prieš ruošdamiesi kartu su visa šeima išsileisti į atostogas prisiminkite, kad jos nebūtinai bus tobulos: vaikas gali susirgti, automobilio padanga gali sprogti, o oras gali būti apniukęs. Per atostogas rūpesčių gali kilti tiek pat, kiek ir kasdien. Tačiau tai neturi trikdyti jūsų poilsio. Jei iš anksto suprasite, kad sunkumų gali kilti, juos įveikti bus kur kas lengviau.

Kartu ar atskirai?

Nors atostogos turėtų būti ramaus ir nerūpestingo poilsio metas, poroms jis kartais tampa sunkiai pakeliamu išbandymu. Ką daryti, jeigu jūs tenorite ramaus poilsio prie jūros, o jūsų vyras svajoja apie kopimą į kalnus? Pasirinkus bet kurį iš šių dviejų variantų vienas liks nepatenkintas. O tada prasidės neramumai…

  • Jei atostogausite kartu, pasiruoškite kompromisams: šiandien darote tai, ko norite jūs, rytoj – tai, ko nori jūsų sutuoktinis. Jei norų suderinti nepavyksta, juos įgyvendinkite atskirai. Pavyzdžiui, jūs galite eiti apsipirkti, kol jūsų vyras žvejos. Juk tai, kad leidotės į atostogas kartu, nereiškia, jog privalote nesiskirti 24 valandas per parą. Leiskite vienas kitam kvėpuoti.
  • Atostogos kartu naudingos santykiams. Jūs ne tik kartu geriate įspūdžius, kartu dalijatės įdomiausiomis atostogų akimirkomis ir išgyvenate bendras emocijas. Pasitaikantys sunkumai taip pat naudingi: jūs geriau pažįstate vienas kitą ir išmokstate prisitaikyti. Kartu ieškote kompromisų ir kartu juos randate – taip tobulinate savo santykius.
  • O ką daryti, jei pasiūlėte mylimajam šios vasaros atostogų planą, o jis tepasakė: “Brangioji, gal šiemet atostogaukime atskirai?” Neskubėkite sielvartauti, kad nusibodote savo vyrui, galbūt jam tiesiog reikia atitrūkti nuo visos įprastos kasdienybės.
  • Porų atostogos atskirai taip pat turi privalumų. Išvengiate būtinybės taikytis vienas prie kito norų, ypač jei poilsį suprantate visiškai skirtingai. Per tą laiką, kol būnate atskirai, spėjate apmąstyti savo santykius ir pasiilgti mylimojo. Juk taip norisi jam papasakoti visus savo atostogų įspūdžius.

Psichologų teigimu, kartais mums reikia pailsėti nuo visko, vadinasi, net ir nuo mylimojo. Tokios atostogos leidžia geriau suvokti save. Todėl jei mylimasis jums pasiūlys atskiras atostogas, neskubėkite jo apipilti priekaištais, esą jūs jam nereikalinga. Jam tereikia laiko pabūti su pačiu savimi.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...