2011 Liepos 16

Į priekį veda didžiulis noras mokytis

veidas.lt

Vytenis_Gurstis

Daugeliui jaunuolių profesijos pasirinkimas tampa nemažu galvos skausmu, o kai kurie savo sprendimu abejoja net ir pradėję studijuoti. Vyteniui niekada nereikėjo spręsti dilemos, kokį kelią rinktis. Vidurinėje mokykloje vaikinui puikiai sekėsi ir tikslieji, ir humanitariniai mokslai, tačiau jis jau nuo keturiolikos metų žinojo, kad nori tapti geru fleitininku. Ir šiandien tai svarbiausias jo tikslas. O tarptautinis pripažinimas Vyteniui lieka antrame plane, kaip, beje, ir konkursų rezultatai.
Pirmąsias vietas jis laimėjo ne viename Lietuvos ir tarptautiniame konkurse, tačiau bene svarbiausiu muzikanto darbo įvertinimu tapo vieno žymiausių fleitos pedagogų profesoriaus Williamo Bennetto kvietimas studijuoti Londono karališkosios muzikos akademijoje. Kaip Vytenis groja, W.Bennetas išgirdo meistriškumo kursuose, kuriuos vedė Lietuvoje, ir pasiūlė jam tapti vienu iš savo studentų. Laimė mokytis muzikos paslapčių pas šį profesorių nusišypso vos šešiems studentams per metus.

Muzika, kurioje dera logika ir emocijos

Šiandien Vytenis daug koncertuoja užsienio šalyse – Norvegijoje, Šveicarijoje, JAV, Ukrainoje, Latvijoje, Baltarusijoje. Anglijoje groja ne tik kaip solistas, bet ir įvairiuose ansambliuose bei akademijos orkestruose. Lietuvoje dalyvauja respublikiniuose ir tarptautiniuose festivaliuose, tokiuose koncertuose, kaip “Druskininkų vasara su M.K.Čiurlioniu”, “Musica sacra”, “Visai šeimai” Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje ir Kongresų rūmuose, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos renginiuose, vasarą koncertuoja Nidoje. Yra grojęs su Šv. Kristoforo kameriniu, Lietuvos kameriniu bei Valstybiniu simfoniniu orkestrais.
Beje, gabus vaikinas neapsiriboja vien tik fleita. Šiais metais jis improvizavo su freestyle atlikėjais, pritaikė hiphopo kūrinius nedideliam ansambliui. “Šiuo metu mano pastangos nukreiptos į įvairiapusį savęs ir muzikos pažinimą, todėl nežiūriu į kitus fleitininkus kaip į konkurentus, o iš jų mokausi. Taip pat ir iš stygininkų, iš kurių semiuosi artikuliacijos žinių, iš grojančiųjų variniais instrumentais – energijos, ekspresijos, iš vokalistų – spalvingumo, kūno ir instrumento vienybės pajutimo. Muzika tokia neišsemiama, kad joje slypinčios gelmės mane ir skatina nuolatos ieškoti, gilintis ir tobulėti”, – dėsto Vytenis, šiemet baigęs trečią Londono karališkosios muzikos akademijos kursą.
Jo mama, pianistė ir vargonininkė, Lietuvos muzikos ir teatro docentė Virginija Survilaitė sako, kad Vytenis nuo pat mažų dienų mėgo giliai nerti. Jam svarbu kiekvieną dalyką iškapstyti iki pačių gelmių, suprasti, kodėl tam tikri procesai vyksta vienaip, o ne kitaip. “Nurimsta tik išsiaiškinęs. Jis ne emocinio tipo muzikantas. Vytenio grojime galima dėti lygybės ženklą tarp logikos ir emocijos. Kiekviena jo išreikšta emocija yra tikslinga”, – sūnaus grojimo stilių apibūdina V.Survilaitė.
Vytenio mokytojas Nacionalinio simfoninio orkestro pirmasis fleitininkas Valentinas Gelgotas taip pat pastebi, kad vaikino darbštumas ir neapsakomas noras mokytis, viską iki smulkmenų išsiaiškinti, išsiklausinėti yra išskirtinis jo bruožas. “Vytenis ne tik viską padarydavo, ką sakydavau, bet ir klausinėdavo apie pojūčius. Mano pastabas įsirašydavo, o grįžęs namo perklausydavo. Jo talentas, darbštumas ir smalsumas padeda siekti užsibrėžtų tikslų”, – teigia V.Gelgotas. Pedagogas priduria, kad dirbdamas su Vyteniu net nepastebėdavo, kaip 45 minučių pamoka užsitęsdavo dvi valandas.

Pasuko senelio pėdomis

Pasak V.Survilaitės, Vyteniui niekada nereikėjo dėti daug pastangų ar ilgas valandas kankintis prie instrumento, kad pasiektų rezultatą. Kūrinius jis išmokdavo lengvai ir greitai, todėl jau dvylikametis berniukas koncertuodavo kartu su mama ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. “Tai, kad groja rimtuose koncertuose, jam darė didesnį įspūdį, nei konkursuose laimėtos pirmos vietos. Nors kai pirmą kartą būdamas vienuolikos metų užėmė pirmą vietą J.Pakalnio jaunųjų atlikėjų konkurse, sakė, kad net saldu, kaip gera”, – prisimena Vytenio mama.
V.Gelgotas, kuris Vytenį groti fleita mokė nuo penkiolikos metų, prisimena niekada nekeldavęs mokiniui tikslo laimėti konkurse, tačiau šiam pavykdavo sugroti geriau net už kur kas vyresnius muzikantus. Tėvai vaikinui taip pat sakydavo, kad prizinės vietos ne tokios reikšmingos, svarbiau pagroti taip, kaip tuo metu gali.
O pats Vytenis pasakoja, kad tėvai jo niekada nevertė ir imti į rankas instrumento, tik paskatindavo groti. “Muzika mane supo nuolatos, todėl net negaliu pasakyti, kada ja susidomėjau. Mano ne tik mama muzikantė, bet ir tėtis – choro dirigentas, o senelis – žymus Lietuvos fleitininkas ir pedagogas Liudvikas Survila. Jis man buvo didelis autoritetas, nes labai mylėjo gyvenimą ir žmones, buvo visų mėgstamas ir gerbiamas ne tik kaip profesionalas, bet ir kaip artimas draugas”, – pasakoja vaikinas.
Kai Vyteniui buvo devyneri, senelis jam atidavė savo fleitą, kuria daug metų grojo Operos ir baleto teatre. Taip gabus vaikas pasuko savo senelio pėdomis, nors pirmasis jo instrumentas buvo fortepijonas. “Šešerių metų pradėjęs lankyti “Ąžuoliuko” vaikų muzikos mokyklą, Vytenis gerai grojo ir fortepijonu, tačiau pastebėjome, kad geru pianistu bus sunku tapti, nes jo ranka neplati, nors pirštai ir ilgi”, – atskleidžia V.Survilaitė ir priduria, jog sūnus, gavęs iš senelio dovanų fleitą, niekieno neskatinamas pradėjo labai daug dirbti, kad pasiektų kuo geresnių rezultatų.
“Muzikantui labai svarbūs du dalykai: muzikos suvokimas ir turėjimas daug gerų priemonių jai išreikšti. Vaikystėje priemonių trūkumą bandydavau kompensuoti nuoširdžiu muzikavimu, bet vėliau supratau, kad be gerų įgūdžių tai pasiekti darosi vis sunkiau”, – sako Vytenis.
Jis įsitikinęs, kad tik V.Gelgoto dėka suprato svarbiausius grojimo fleita principus ir buvo priimtas į Londono karališkąją muzikos akademiją. Mat mokytojas, negailėdamas savo laiko, nuosekliai kėlė vis didesnius reikalavimus dėl garso kokybės, muzikos suvokimo, virtuoziškumo.

Grojimas – vienas iš daugelio mėgstamų užsiėmimų

Ar į muzikos paslaptis nuo mažų dienų panirusiam Vyteniui likdavo laiko pagainioti kamuolį ar pašėlti su draugais? “Pradėjęs groti fortepijonu, o vėliau išilgine fleita, nenujaučiau, kiek pastangų ir darbo tai pareikalaus, todėl man tai buvo tik vienas iš daugelio mėgstamų užsiėmimų. Tėvai stebėjosi, kad mėgau skaityti įvairias enciklopedijas. Aš taip norėjau pažinti pasaulį. Taip pat draugai ir futbolas užimdavo didelę laiko dalį”, – pasakoja jaunasis fleitininkas.
Jo mama prisimena, kad Vytenis, sulaukęs vos dvejų metų, jau pažino visas raides, o būdamas trejų jau puikiai skaitė. Tad visą vaikystę buvo pasinėręs į knygų pasaulį, vėliau domėjosi psichologija, Rytų filosofija. “Būdamas paauglys nusprendė, kad nevalgys mėsos, tačiau aš tam priešinausi, iki kol sulaukė devyniolikos. Nuo tada jis atsisakė mėsos, žuvies produktų, nes laikosi principo, kad negalima žudyti, jei nesi alkanas”, – sūnaus pažiūras atskleidžia V.Survilaitė.
Šiandien Vytenis taip pat domisi ne vien tik muzika. “Nuotykiai, kelionės, nauji žmonės, įvairiausios patirtys – tai ne tik įdomu, bet ir skatina mane nesustoti. Mano geriausi draugai – ne muzikantai, todėl tarpusavyje bendraudami mes praturtiname vieni kitus. O iš vaikystės likęs sporto ir aktyvaus gyvenimo būdo potraukis išliko ir dabar”, – dėsto perspektyvus fleitininkas.
Jis jau šiais metais planuoja dalyvauti keliose perklausose laisvai fleitininko vietai orkestre užimti, turi tikslą sukaupti platų fleitos repertuarą. Taip pat jį traukia naujos fleitos – nuo mikrotoninės skersinės iki kontrabosinės. O ateityje Vytenis svajoja dirbti gerame orkestre, groti kaip solistas ir su įvairiais ansambliais.

Box
Vytenio Gursčio laimėjimai

2000 m. I vieta VIII J.Pakalnio jaunųjų atlikėjų konkurse Kaune
2003 m. II vieta IV tarptautiniame konkurse “Jaunais flautists” Latvijpje
2006 m. Personalinė William Bennett stipendija į jo vasaros mokyklą Anglijoje
2007 m. I vieta I tarptautiniame “European Competition” fleitininkų konkurse Graikijoje
2007 m. II vieta tarptautiniame kamerinės muzikos konkurse “Muzika be sienų” Druskininkuose
2008 m. III vieta tarptautiniame BFS “Performance Plus” konkurse Londone
2008 m. “Highly Commended” vieta Londono karališkosios muzikos akademijos “All flutes plus” konkurse Londone
2009 m. “Very Highly Commended” vieta Londono karališkosios muzikos akademijos “J.J. Brough prize” konkurse Londone
2010 m. “Highly Commended” vieta Londono karališkosios muzikos akademijos “All flutes plus” konkurse Londone

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. laima laima rašo:

    kaip reike groti fleita


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...