2015 Rugsėjo 20

Į matematikos viršukalnes – iš Suvalkijos lygumų

veidas.lt

Nuo trečios klasės marijampolietis Tadas Žaliauskas laimi miesto matematikos olimpiadas. Tačiau Marijampolės marijonų gimnazijos abiturientui būti savo kiemo žvaigžde nesinori, jis siekia raškyti pergales ir nacionaliniuose konkursuose. Kiekvieną olimpiadą Tadas lygina su nauja viršukalne, kurią reikia įveikti. Tad šiemet gabus matematikas siekia ne tik brandos egzaminų viršūnių, bet ir vėl atsidurti tarp olimpiadų prizininkų.

Gabija SABALIAUSKAITĖ

Tadas matematika susidomėjo tada, kai suprato, kad mokyklinę matematikos programą jam sekasi gliaudyti be didesnio vargo. „Man patinka daug dalykų: įdomi literatūra, o istorija, panašiai kaip ir matematika, skatina mąstyti ir nekartoti anksčiau padarytų klaidų. Tačiau jei reikėtų išskirti dalyką, kuris man kelią didžiausią susidomėjimą, tai būtų matematika. Ja domėtis pradėjau tada, kai pamačiau, kad šis dalykas nereikalauja daug pastangų“, – pasakoja abiturientas.

Būdamas antrokas Tadas ėmė spręsti ketvirtokų pratybų uždavinius ir suprato, kad gali įveikti ir sudėtingesnes užduotis. Todėl po pamokų nuėjęs į kitą mokyklą pas mamą, dailės mokytoją, pradinukas ir ten bibliotekoje susirasdavo matematikos vadovėlių „ne pagal amžių“, skirtų vidurinės mokyklos mokiniams. Tad nenuostabu, kad penktokas Tadas jau buvo sprendęs septintokų matematikos vadovėlių uždavinius, o vėliau konkurse pralenkė vyresnius mokinius ir iškovojo bronzos medalį.

„Kad matematikoje iš tiesų kažką sugebu, supratau būdamas aštuntokas, kai rungiausi su 9 klasių moksleiviais ir laimėjau bronzos medalį”, – apie laimingai pasibaigusį krikštą pirmojoje nacionalinėje olimpiadoje pasakoja Tadas ir priduria, kad tąkart vien jau patekti į šią olimpiadą jam prilygo pasiekti neįkopiamą kalno viršūnę.

Viršukalnės, kurias reikia įveikti

Matematikos grožis jam atsiskleidė išaugus mokyklinės matematikos programos marškinėlius, kai dalyvaudamas matematikos olimpiadose suprato, kad jų uždaviniuose pateikiamos problemos gerokai skiriasi nuo tų, kurias narplioja mokyklos suole. Todėl mokinys pasakoja, kad kiekviena nauja olimpiada skatino jį judėti pirmyn. „Kiekviena olimpiada buvo kaip nauja, aukštesnė viršūnė alpinistui – neįkopiamų kalno viršūnių likdavo vis mažiau“, – taip pernai olimpiadų jaudulį Tadas apibūdino autobiografinio apybraižų žinyno „Kas bus kas. Lietuvos ateitis“ sudarytojams.

Dvi viršukalnės, kurios dar laukia, yra didžiosios tarptautinės matematikos olimpiados. Tadas pasakoja, kad į Lietuvos komandą, vykstančią į pasaulinę matematikos olimpiadą, jis bandė pakliūti dar aštuntoje klasėje, tačiau priduria tada daug iš savęs ir nesitikėjęs: „Ten reikia kovoti su gimnazinėmis klasėmis, dvyliktokais, kurie uždavinių jau būna spėję išspręsti gerokai daugiau nei aš, aštuntokas. Be to, faktas yra tai, kad į šią olimpiadą vyksta daugiausia dvyliktokai. Išimčių iš šios taisyklės, žinoma, būna, bet jos labai retos.“

O štai kelionė į Vidurio Europos matematikos olimpiadą Tadui šiemet jau atrodė ranka pasiekiama, jei ne vienas koją pakišęs geometrijos uždavinys. Tačiau motyvacijos jis dar sako nepraradęs, rankos nenusviro, todėl išbandyti laimę pakliūti į šias didžiąsias olimpiadas bandysiąs ir šiemet.

Be pasaulinės ir europinės olimpiados atrankų, abituriento šiemet laukia ir dvi nacionalinės – matematikos ir informatikos olimpiados. Jose 2014 ir 2015 m. Tadas apšilo kojas. Dvejus metus iš eilės laimėjo trečią vietą nacionalinėje matematikos olimpiadoje, 11 klasėje užėmė pirmą vietą informatikos olimpiadoje, taigi ir šiemet dvyliktokas savo tikslą rėžia tiesiai – būti vienu iš trijų prizininkų.

Atsidurti tarp prizininkų Tadui nėra neįprasta, nes kasmet nuo trečios klasės jis Marijampolės matematikos olimpiadoje užima tik pirmą vietą. Tačiau olimpiadininkas neslepia, kad laimėti Lietuvoje – visai kitas reikalas: „Įrodyti, kad esi geras savam kieme, nepakanka, o statistu būti nesinori.“

Tado klasės auklėtoja, Marijampolės marijonų gimnazijos fizikos mokytoja metodininkė Rasa Motūzaitė patikina, kad jei klasėje dairytumeisi savivaldybės ir nacionalinių olimpiadų prizininko Tado, sunku būtų atspėti, kuris tai mokinys. Pasak auklėtojos, Tadas iš bendraklasių neišsiskiria: „Jis nuoširdus ir darbštus, daug stengiasi ir dirba savarankiškai. Bet, žinoma, Tadas apdovanotas ir prigimtiniais gabumais tiksliesiems, gamtos mokslams. Nors klasėje jis iš kitų mokinių neišsiskiria, mokytojai jam skiria daugiau dėmesio, parenka sudėtingesnių uždavinių.“

Sukūrė miesto programėlę

Tadas pasakoja apie olimpiadų duoną ir sako, kad prie jo asmeninių pergalių ir kitų Marijampolės marijonų gimnazijos bendramokslių laimėjimų nemažai prisidėjo buvęs jo matematikos mokytojas Alvydas Beinakaraitis.

„Jis sugebėdavo atrasti tokių uždavinių, prie kurių tekdavo pavargti, papasakodavo įdomių, gyvenimiškų, bet su matematika susijusių istorijų, svarbiausia – viską mokėjo pateikti su humoru. Be to, mokydavo ne tik per pamokas. Mokytojas vadovavo užklasiniam matematikos būreliui, kuriame spręsdavome sudėtingesnius uždavinius. Šis matematikas iš mūsų sugebėdavo išspausti geriausius rezultatus miesto olimpiadose. Keliolika jo parengtų 5–12 klasių mokinių geriausiai pasirodydavo Marijampolės olimpiadoje“, – apie buvusį mokytoją, kuris išvyko dėstyti į Kauno technologijos universiteto gimnaziją, pasakoja abiturientas.

Tado sektinų asmenybių sąraše – ir daugiau pavardžių, kurias abiturientas nurodė pildydamas apybraižų žinyno „Kas bus kas. Lietuvos ateitis“ dalyvio anketą. Jis paminėjo „Veido“ šiemet aprašytą gabų matematiką Kęstutį Česnavičių. Pasak Tado, Kauno technologijos universiteto gimnazijos alumno K.Česnavičiaus patirtis, dalyvavimas pasaulinėse matematikos ir informatikos olimpiadose skatina siekti tikslo ir jį.

Kita įkvepianti asmenybė – Ilja Laursas ir jo sėkmės istorija. Informatika besižavintis Tadas su bičiuliais sukūrė programėlę, skirtą išmaniesiems telefonams, „Marijampolės miesto meniu“. Programėlė, kurioje galima rasti lankytinus objektus, renginių programą, maitinimo įstaigas, šiemet buvo nominuota per Lietuvos interneto apdovanojimus „Login“.

„Kai buvau šeštokas, knygyno viršutinėje lentynoje pamačiau C++ programavimo kalbos vadovėlį, iš kurio mokosi aukštųjų mokyklų studentai. Atsimenu, įtikinėjau mamą, kad man jį nupirktų“, – susidomėjimo informatika pradžią prisimena Tadas. 2015 m. Lietuvos informatikos olimpiadoje jis laimėjo pirmą vietą. Šiemet, žinoma, ir vėl joje dalyvaus.

Šiandien informatika, programavimas Tadui yra ne vien mokomasis dalykas ar olimpiadų uždaviniai, bet ir laisvalaikis. Apskritai matematiką, programavimą, Nacionalinės moksleivių akademijos uždavinių sprendimą Tadas priskiria prie laisvalaikio užsiėmimų. Bet marijampolietis skuba pridurti, kad turi ir įprastesnių laisvalaikio pomėgių: „Man patinka sportuoti, tradiciškai pažaidžiu futbolą ir krepšinį. Niekada neatsisakau dalyvauti protmūšiuose, be to, skaitau mokslo populiarinimo žurnalus ir mėgstu keliauti.“

Šiemet dviejų nacionalinių olimpiadų ir atrankų į tarptautines olimpiadas laukiantis Tadas, kaip ir dera abiturientui, galvoja ir apie karjerą po mokyklos. Kol kas jis ketina studijuoti informacines technologijas, programavimą Vilniaus universitete arba Kauno technologijos universitete. Nors neatmeta galimybės išbandyti jėgas studijuoti svetur, labiau norėtų Lietuvoje, arčiau namų.

 

Svarbiausi T.Žaliausko pasiekimai

11 klasė

I vieta Lietuvos informatikos olimpiadoje

III vieta Lietuvos matematikos olimpiadoje

III vieta Lietuvos edukologijos universiteto jaunųjų matematikų olimpiadoje

II vieta dr. J.P.Kazicko Suvalkijos krašto moksleivių programavimo konkurse

 

10 klasė

III vieta Lietuvos matematikos olimpiadoje

III vieta Lietuvos edukologijos universiteto jaunųjų matematikų olimpiadoje

II vieta dr. J.P.Kazicko Suvalkijos krašto moksleivių programavimo konkurse

I vieta Marijampolės savivaldybės informatikos olimpiadoje (10–12 klasių grupėje)

 

9 klasė

Pagyrimo raštas Lietuvos fizikos olimpiadoje

II vieta Šiaulių universiteto matematikos konkurse

IV vieta Lietuvos informatikos olimpiadoje

 

8 klasė

III vieta Lietuvos 9 klasių matematikos olimpiadoje

III vieta Vilniaus universiteto 7–8 klasių mokinių olimpiadoje

III vieta prof. J.Matulionio jaunųjų matematikų konkurse (10 klasių grupėje)

 

 

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...