2014 Birželio 11

Vilius Ivanauskas

Eurazijos integracija ir Kazachstanas dabarties politinių iššūkių lauke

veidas.lt


Kazachstanas turi gana autonomišką viziją dėl Eurazijos ekonominės sąjungos (EaES) raidos, tačiau Rusijos dominavimas integracijos procese net kelete sričių gali pažeisti dabartinius Kazachstano siekius. Nepaisant šios rizikos, tai artimiausiais metais vis dėlto neturėtų sukelti didesnių nesutarimų tarp Rusijos ir Kazachstano bei nestabdyti Eurazijos integracijos proceso.

Šiandien Kazachstano politinio elito atstovai vienu balsu kartoja, kad būtent Nursultanas Nazarbajevas lygiai prieš 20 metų pirmasis kalbėjo apie sąjungos Eurazijoje kūrimo perspektyvą. 2014 m. gegužės 29 d. matėme jį Astanoje priimantį prezidentus Vladimirą Putiną bei Aliaksandrą Lukašenką ir kartu pasirašantį EaES įsteigimo sutartį. Ar galime manyti, kad Kazachstano interesai sutampa su Rusijos siekiais ir abi šalys puoselėja tą pačią viziją?
Kokia ta vizija? Kokią reikšmę ši posovietinėje erdvėje vykstanti integracija įgyja Ukrainos įvykių kontekste?
Kuriama Eurazijos ekonominė sąjunga turi daug paralelių su Europos Sąjungos kūrimo procesu – muitų sąjunga virsta ekonomine sąjunga, kuriamos bendros viršnacionalinės institucijos ir panašiai. Tačiau lyginant abu procesus jau dabar matyti ryškus skirtumas: ES, nuo pat pradžių turėjusi ekonominį pobūdį, einant prie platesnio bendradarbiavimo, ir bendrą užsienio politiką, judėjo nuosekliai konsensusu paremtu procesu, o gana forsuojamas EaES kūrimas jau dabar kelia daug klausimų dėl bendros EaES vizijos tarp valstybių suderinimo ir akivaizdaus Rusijos dominavimo.
Kazachstano politikai ir ekonomikos bei politikos ekspertai EaES įvardija ir pozicionuoja tik kaip ekonominę sąjungą, apie kokius nors platesnius tikslus nekalbama. Politinės sąjungos klausimas ilgalaikėje perspektyvoje nėra aptariamas ir Kazachstano politiniam elitui kol kas neatrodo priimtinas. Tačiau V.Putino retorikoje apie kuriamą sąjungą ne vieną kartą nuskambėjo lūkesčiai dėl aktyvų vaidmenį tarptautinėje politikoje atliekančio darinio.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės "Veido" straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę "veidas 232014" bei įvedę gautą kodą.
Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-23-2014-m
Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Vilius Ivanauskas:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...