2010 Liepos 09

Erkinis encefalitas

Erkių “dovanos” – baisi ir baisesnė

veidas.lt

"Veido" archyvas

Šie padarėliai tik iš pažiūros atrodo mažučiai. Tačiau jų “nešvarūs” darbeliai – oi, kokie nemaži… Erkės tiek mažiems, tiek dideliems “dovanoja” daugelį ligų, bet Lietuvoje dažniausios dvi: erkinis encefalitas ir Laimo liga.

Erkės savo aukas specialaus organo, esančio pirmos kojų poros letenėlėse, padedamos atskiria iš kvapo bei skleidžiamos kūno šilumos. Tos medžiagos yra sumišusios su prakaito kvapu ir organizmo išskiriamu anglies dvideginiu. O mažų žmogučių plona ir švelni odelė erkėms patinka labiau nei jų tėvų ar senelių…

Erkės dažniausiai įsisiurbia į kaklą, paausius, kirkšnis, pažastis, kojų ar rankų lenkimo sritį. Todėl net ir grįžę iš parko ar kiemo nepatingėkite apžiūrėti mažylio ir perrengti jo kitais drabužėliais, o tuos, su kuriais jis buvo lauke, išpurtykite ir pakabinkite saulėtoje vietoje, nes saulė yra erkių priešas ir joje šie gyviai žūva. Įsisiurbusi erkė keletą dienų ar savaitę maitinsis ir galiausiai nukris pati. Tik bėda, kad tada jau gali būti per vėlu…

Pats vaikas įsisiurbimo tikrai nepajaus, mat erkė į aukos žaizdelę suleidžia medžiagų, kuriose yra analgetikų, uždegimą slopinančių bei kraujo krešėjimą stabdančių medžiagų, o tai užkerta kelią įkandimo vietoje prasidėti uždegimui ir slopina skausmą.

Erkinį encefalitą sukelia virusai

Erkiniu encefalitu susergama dėl šių kraujasiurbių “dovanojamų” virusų. Užsikrėtusi erkė juos perduoda per savo seiles – taigi užkratą ji suleidžia jau įsisiurbdama. Jei bėda nutiko, nieko nepakeis faktas, ar pastebėjote ir ištraukėte ją anksčiau, ar po kelių dienų.

  • Erkinio encefalito pranašai. Liga pasireiškia sunkiu galvos smegenų ar jų dangalų uždegimu, o jo simptomai neretai būna panašūs į gripo – liga prasideda staiga, pakyla aukšta temperatūra, ima skaudėti galvą, sąnarius, pečius, gali pradėti krėsti šaltis, pykinti, imama viduriuoti. Nustatyti, kad mažylis apsikrėtė erkių platinamu virusu, ypač neradus įsisiurbusio gyvio, kartais net ir medikui būna sunku. Todėl jei vaikutis, regis, be priežasties (nei perkaitęs, nei peršalęs) pasigavo tokį vasarinį gripą, nesiimkite saviveiklos jį gydydami, o būtinai kreipkitės į gydymo įstaigą, kurioje bus atlikti specialūs kraujo tyrimai (ieškant erkinio encefalito viruso antikūnų), o jei prireiks, dar ir atlikta nugaros smegenų punkcija.
  • Inkubacinis periodas (nuo erkės įsisiurbimo iki pirmųjų simptomų atsiradimo) gali trukti iki 30 dienų. Įsisiurbus erkei virusas iš pradžių patenka į kraujotaką ir limfotaką – tada atsiranda požymių, panašių į gripą. Negalavimai mažylį paprastai vargina tik apie savaitę, o tada išnyksta.  Tačiau per anksti džiaugtis nereikėtų. Anaiptol ne visiems vaikams tie vargeliai baigiasi. Tiems, kurių organizmo gynyba sušlubuoja, prasideda antroji ligos fazė – smegenų dangalų ar netgi smegenų uždegimas, kuris mažyliui ypač pavojingas ar net mirtinas.
  • Gydymas. Deja, specifinio gydymo nėra, tik simptominis, mažinantis uždegimo sukeltą smegenų pabrinkimą. Paprastai skiriamos lašinės infuzijos su steroidais, šlapimo išsiskyrimą skatinantys preparatai. Šia liga persirgęs žmogus antrą kartą ja nebesuserga, tačiau tai mažai guodžia…  Nuo šios ligos patikimiausia apsauga – skiepai. Erkinio encefalito vakcina, kurios patikimumas iki 98 proc., mažuosius galima skiepyti jiems atšventus pirmąjį gimtadienį. Skiepijama tris kartus, galima pasirinkti įprastą ir greitesnę skiepijimo schemą – tad klystate manydami, kad jau pavėlavote, nes pradėti galima ir aktyviuoju laikotarpiu. Vėliau vis tiek kas 3–5 metus rekomenduojamos palaikomosios dozės. Jeigu vaikas yra jautrus kiaušinio baltymui, nepamirškite pasitarti su jį gydančiu gydytoju – gali būti, kad ši vakcina mažyliui netiks.

Laimo ligą sukelia bakterijos

Laimo liga kyla dėl borelijų (bakterijos), todėl dar vadinama borelioze. Ligos užkratas dažniausiai tūno erkės žarnyne, tad didesnė tikimybė borelijomis užsikrėsti tada, kai erkė įsisiurbusi išbūna 24–48 valandas. Todėl skubiai ištraukus gali pavykti ligos išvengti. Ši liga – ne virusinė, nuo jos nėra skiepų. Persirgus neįgyjamas ir imunitetas, tad mažylis gali susirgti Laimo liga ne vieną sykį, todėl erkių saugotis reikėtų ne mažiau nei prieš tai.

  • Ligos pranašai. Būdingiausias požymis – po 7–14 dienų atsirandanti odoje (erkės įsisiurbimo vietoje) viena ar net kelios raudonos arba elipsės formos dėmės ryškiais kraštais. Jų vietoje vaikučio odelė gali būti jautri, ją palietus jaučiama šiluma. Per kelias dienas paraudimas gali išplisti iki 5 cm diametro ir daugiau. Vėliau šios dėmelės gali pranykti, bet liga progresuoja toliau. Gali atsirasti kitų požymių: galvos skausmai, ankstyvas nuovargis, nerimas. O antrą mėnesį po užsikrėtimo infekcija išplinta po visą organizmą – gali pasireikšti nervų sistemos pažeidimas, sąnarių, raumenų, akių, širdies pažeidimai. Negydoma Laimo liga gali tapti lėtine, vis labiau pažeisdama smegenis, nervus, širdį, sąnarius.
  • Gydoma antibiotikais. Nesileiskite suklaidinami fakto, kad po kurio laiko dėmės vaiko odoje pranyko. Tai visiškai nereiškia, kad liga atsitraukė. Negydant borelijos gali pažeisti net vidaus organus, nervų sistemą.
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...