2011 Gegužės 12

Draugystė išbandoma pinigais?

veidas.lt

"Veido" archyvas

Sakoma, kad tikros draugės būna šalia tada, kai reikia, visada supranta ir palaiko, nesistengia perauklėti, nežiūri iš aukšto ir nepamiršta viena kitos netgi tada, kai atranda savo gyvenimo meilę… Tačiau kartais graži draugystė patiria rimtų išbandymų ir netgi nutrūksta … dėl pinigų.

Kai kyla bėdų ar nepavyksta susikalbėti su mylimu žmogumi, galite išsiverkti ant draugės peties. Skambinate viena kitai šimtą kartų per dieną, galite nesustodamos kalbėtis ištisas valandas – temų smagiai paplepėti niekada netrūksta. Be to, judvi kartu einate į teatrą, kiną, lankotės dėmesio vertuose renginiuose ir netgi kartu keliaujate. Deja, yra viena didelė bėda – būtent jūs visada vaišinate draugę kava, duodate pinigų taksi (ji ateina į svečius be piniginės…), dažnai sumokate už maisto produktus (viską dedate į tą patį vežimėlį, draugė pažada atiduoti pinigus už savo pirkinius namie, tačiau netyčia pameta čekį…), pervedate nemenkas pinigų sumas į jos sąskaitą, nes “vyras neduoda pinigų sumokėti už butą ir vaikų būrelius…” Daug kas sako, kad pinigai yra niekas. Svarbiausia – dėmesys ir meilė. Kitaip tariant, dėl kelių negrąžintų banknotų tvirta draugystė tikrai neturėtų iširti. Deja, stebuklų nutinka pasakose, o realiame gyvenime dėl pinigų atkasami karo kirviai…

Pinigų davimo ir nedavimo menas

“Nori įsigyti priešą, paskolink draugui pinigų”, – šį posakį žinome nuo vaikystės. Ar juo vadovaujamės? Tikriausiai ne visada – kai bičiulė paprašo paskolinti kelis šimtus litų “iki algos”, iškart išsitraukiame piniginę. Ne todėl, kad norime įsimesti akmenuką į gerų darbų maišelį – tiesiog puikiai žinome, kad ir pačios galime patekti į panašią situaciją. Be to, negi šykštėsi, jeigu kišenėse tikrai neūžauja vėjai, o draugė – pati geriausia, tiksliau, išvis vienintelė, kurią turite?

Deja, sužinote, kad “vargšelė” už skolintus pinigus (pagalbos ranką tiesiate kas mėnesį…) perka ne duoną ir makaronus, o naujas sukneles ir batus, nes labai nori padaryti įspūdį vienam žmogui… Naujiena pribloškia, išmuša iš vėžių, tačiau tylite kaip žuvis. Tiksliau, su drauge kalbate apie viską, išskyrus jūsų pinigus, kurie, panašu, krenta į kiaurą maišą. Nirštate, jaučiatės nesmagiai, sukate galvą, kaip išspręsti problemą, o skolininkė elgiasi taip, lyg būtų praradusi atmintį…

Ką sako psichologai? Nieko nuostabaus, kad pykstate ant draugės. Juk ji iš tikrųjų elgiasi neatsakingai, jus apgaudinėja ir nė nepagalvoja apie tai, kad taip pat turite svajonių, kurioms trūksta pinigų… Suprantate, kad esate išnaudojama, tačiau garsiai apie tai nekalbate – manote, kad atviras pokalbis labai pablogins judviejų santykius… Tačiau ši išeitis – vienintelė. Būtinai susėskite ir pasikalbėkite – prašymas grąžinti skolą draugės tikrai negali įžeisti. Jeigu to nepadarysite, santykiai tik blogės. Be to, jeigu nebūsite atvira, draugė gali taip niekada ir nesužinoti, kas jums iš tikrųjų svarbu, ko tikitės iš jūsų draugystės, pavyzdžiui, nenorite būti vedžiojama už nosies.

Jeigu tylėsite, net nesuteiksite bičiulei galimybės ištaisyti padėtį, atsiprašyti, kad jus išnaudojo, apgaudinėjo, pinigavo be reikalo. Suteikite jai tokią galimybę. Jeigu vieno pokalbio neužteks, paprašykite grąžinti pinigus dar kartą – iš tikrųjų, ne jūs, o draugė, kuri nesilaiko duoto žodžio pinigus grąžinti, turi jaustis nesmagiai, o ne jūs….

Apie skolas reikia priminti

Psichologai sako, kad prievolė būti atsakingam už kitus, o ne už save – primesta. Žinoma, padėti draugams ir daryti gerus darbus reikia, tačiau svarbiausia netapti auka, kuria galima manipuliuoti. Paprastai pinigų prašytojai puikiai žino, kokius klavišus paspausti, kad neatsisakytumėte padėti, o norėdama skolą susigrąžinti dar ir jaustumėtės kalta. Neduokite pinigų tik todėl, kad jų negavusi draugė įsižeis, išvadins jus gobšuole arba pagrasins ištrinti jūsų telefono numerį iš savo mobiliojo telefono. Turite teisę pasakyti “ne”. Jeigu būsite nuoširdi ir atvira, santykiai tikrai nenukentės – galbūt net pagerės. Na, o jeigu bičiulė į kavinę eina be piniginės ir jums tenka nuolat ją vaišinti, tiesiai šviesiai pasakykite, kad niekur su ja neisite. Jokiu būdu dėl to neatsiprašinėkite, nesakykite, kad jaučiatės nesmagiai ar apgailestaujate…

Kodėl pinigai kartais sugadina žmonių santykius?

Sakoma, kad gyvenime labai svarbu pusiausvyra, pavyzdžiui, visko turime gauti lygiai tiek pat, kiek atiduodame. Vadinasi, negerai, jeigu vienas iš dviejų žmonių aukojasi ir daro gerus darbus, o kitas lipa ant galvos arba darosi bejėgis. Iš tikrųjų, gerus draugus daug kas sieja – kartu pramogaujame, dalijamės patirtimi, informacija, paslaptimis. Tačiau juk nesakome vienas kitam: “Žinai, klausiau tavo pasakojimo penkias valandas, todėl dabar ir tu skirk man tiek pat laiko.” Piniginius reiklaus tvarkome pagal kitokias taisykles – jeigu paskoliname šimtą litų, tiek turime atgauti. Kodėl? Psichologai atsako: “Su pinigais susijusios stiprios emocijos (pyktis, nuoskauda, nusivylimas, nepasitenkinimas, džiaugsmas), už juos galima daug ką nusipirkti. Jeigu nemažą sumą kam nors paskoliname ir jos neatgauname, jaučiamės taip, tarsi būtume praradę gabalėlį laimės…”

Jeigu nutiko taip

Susidraugavote studijų metais: kartu kepdavote bulves, per atostogas nakvodavote palapinėse… Tačiau baigusi mokslus draugė gavo gerą darbą, pradėjo kilti karjeros laiptais ir praturtėjo. Dabar ji apsiperka brangiose parduotuvėse, keliauja po pasaulį ir turi didelį namą su sodu. Iš tiesų, galėtumėte tiesiog nuoširdžiai pasidžiaugti, tačiau beprotiškai pavydite – juk neteisinga, kad Rita kasmet keičia kailinius, o jūs trečius metus dėvite tą patį paltą. Pradėjote vengti susitikimų, nekviečiate draugės į svečius, nes ji visada atsineša brangaus vyno, o jūs tegalite ištraukti gėrimo, kuris kainuoja dvidešimt litų… Vis dar prisimenate ir bjauriąją kelionę, į kurią susigundėte vykti kartu: draugė pirko viską, ko norėjo, o jūs taupėte kiekvieną centą ir varvinote seilę…

 • Išsižadėti draugės tik dėl to, kad jos kišenės pilnesnės – kvaila. Jeigu kadaise buvote neišskiriamos ir draugė neužrietė nosies, išliko tokia pat nuoširdi ir paprasta, prisipažinkite, kaip jaučiatės. Tačiau jūsų žodžiai neturėtų nuskambėti kaip priekaištas – draugė tikrai neturi jaustis kalta dėl to, kad yra turtingesnė.
 • Pirkti brangų vyną ar dovanas – draugės sprendimas. Tikrai neprivalote atsilyginti tuo pačiu – vargu ar tarp jūsų turėtų prasidėti varžybos, kas didesnę ir brangesnę dovaną įteiks gimtadienio ar kokia nors kita proga. Tikriausiai bičiulė puikiai žino jūsų finansines galimybes, ar ne? Be to, ji juk pati gali nusipirkti tai, kas įsigyjama už pinigus, o iš jūsų tikriausiai tikisi visai ko kito, pavyzdžiui, nuoširdumo, rankdarbio, skanios vakarienės…

Dar keli patarimai

 • Įsitikinkite, kad draugė be jūsų pagalvos tikrai neišsivers. Kartais geriau pasakyti “ne”, o ne kyštelėti į rankas dar vieną kupiūrą. Gal pinigų pritrūkusi bičiulė pradės intensyviau ieškoti darbo, atsisakys nereikalingų pirkinių, dėl kurių ir grimzta į skolų liūną?
 • Būkite jautri. Jeigu nutarsite suteikti finansinę paramą, nesielkite kaip geroji fėja. Nesimaivykite, nežiūrėkite į draugę iš aukšto, nepamokslaukite. Juk prašyti pinigų – nelengva, draugė tikriausiai jaučiasi labai nesmagiai.
 • Nustatykite skolos grąžinimo terminus. Jeigu pinigų negrąžins sutartu laiku, paklauskite, kodėl – nevenkite apie tai pasikalbėti.
 • Arba visada skolinkite tik tokią sumą, kokios būtų negaila padovanoti…


Daugiau šia tema:
 • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...