2011 Liepos 27

Didelės mažųjų olimpinių žaidynių viltys

veidas.lt

BFL

Trabzone kovas pradėjo jaunieji sportininkai – liepos 24–29 d. šiame Turkijos mieste vyksta XI Europos jaunimo olimpinis festivalis, kuriame dalyvauja ir apie pusšimtį Lietuvos atstovų.

Į kas dveji metai rengiamą vasaros olimpinį festivalį, dar vadinamą mažosiomis olimpinėmis žaidynėmis, Europos jaunimas iki 17 metų susirinko pakovoti dėl 247 medalių komplektų. Ar kokių nors spalvų medaliai atkeliaus ir į Lietuvą, priklausys nuo mūsų jaunųjų dviratininkų, dziudo imtynininkų, gimnastų, krepšininkų, lengvaatlečių, plaukikų ir tenisininkų – būtent šių sporto šakų atstovai nuvyko pasivaržyti į Turkiją.

Užderėjo jaunimo žaidynių

Rengti Europos jaunimui skirtą sporto festivalį idėją davė dabartinis Tarptautinio olimpinio komiteto prezidentas Jacques’as Rogge’as. Jis sugalvojo ir jaunimo olimpines žaidynes, kurios pernai vasarą pirmąkart vyko Singapūre. Priminsime, kad ir olimpiniai festivaliai, ir jaunimo žaidynės rengiamos ir vasaros, ir žiemos.

Ar ne per daug jaunimui skirtų tarptautinių sporto renginių, kuriems pasirengti ir juose dalyvauti visų pirma reikia pinigų? “Išlaidos nemažos, bet jauniesiems sportininkams ir jų treneriams tai didelis paskatinimas. Ir praktiškai pirma karjeroje Lietuvos rinktinės apranga. Beje, gana daug festivalio dalyvių, ypač lengvaatlečių, yra iš rajonų”, – sakė LTOK atstovas Bronius Čekanauskas.

Tiek į Europos jaunimo festivalius, tiek į jaunimo olimpines žaidynes vyksta artimiausia mūsų olimpinė pamaina. Pagal ten parodytus rezultatus galima spręsti, ar tinkama linkme dirbama, ar gerai veikia jaunųjų sportininkų rengimo sistema. Suprantama, geras pasirodymas olimpiniame festivalyje savaime negarantuoja tikrųjų olimpinių žaidynių medalio, bet į šiuos festivalius vyksta patys perspektyviausi jaunieji sportininkai, įveikę nemenką atranką. Ir dauguma festivalių dalyvių lieka didžiajame sporte.

Prieš festivalį skubėjo įgyti tarptautinės patirties

Šiemet į Europos jaunimo olimpinį festivalį (EJOF) vyko šiek tiek mažesnė nei pastaraisiais metais sportininkų delegacija – apie penkiasdešimt. Trabzone gausiausia mūsų lengvaatlečių rinktinė – trylika sportininkų. Dauguma normatyvus įvykdžiusių jaunųjų olimpiečių buvo aiškūs dar pavasarį, o galutinius taškus sudėlioti padėjo birželio pabaigoje Kaune surengtos Lietuvos jaunių žaidynės.

Lengvosios atletikos rinktinės vadovės Zitos Tindžiulienės tikinimu, jaunųjų lengvaatlečių atranka buvo nelengva. Į pirminį dar pernai sudarytą kandidatų sąrašą įėjo apie trisdešimt sportininkų. Atranką perėję jaunuoliai turėjo įveikti į nemenką aukštį iškeltą kartelę – normatyvai sudaryti pagal EJOF aštuntuko rezultatus. Iš visos lengvaatlečių delegacijos vienuolika įvykdė šiuos normatyvus, likusieji labai arti jų.

Dar prieš festivalį paklausta, koks pasirodymas tenkintų, Z.Tindžiulienė šypsodamasi tarstelėjo: “Teigiamas. – Ir pridūrė: – Kad visi pasiektų asmeninius rezultatus, kokius per atranką parodė, ir pasirodytų pagal galimybes.”

Koją pakišti ir sutrukdyti pasirodyti taip, kaip sugeba, gali tarptautinių varžybų patirties stoka. “Be Baltijos šalių čempionato, jaunimas nelabai turi tarptautinių varžybų patirties”, – paaiškino lengvaatlečių rinktinės vadovė.
Semtis tos trūkstamos patirties liepos pradžioje aštuoni būsimi jaunieji olimpiečiai išvyko į Prancūzijos miestą Lilį, kuriame vyko pasaulio jaunių iki 17 metų lengvosios atletikos čempionatas. “Ten įgis patirties ir gal mažiau jaudindamiesi startuos Trabzone”, – vylėsi Z.Tindžiulienė.

Nežinia, ar tik jaudulys sutrukdė keturiems iš aštuonių jaunųjų lengvaatlečių Lilyje patekti į pagrindines finalo varžybas. O iš patekusiųjų geriausiai pasirodė Povilas Dabašinskas. Šis septyniolikmetis ieties metikas pasiekė asmeninį rekordą ir tarp dvylikos finalininkų užėmė penktą vietą. Aštunta liko penkiolikmetė šuolininkė į aukštį Gintarė Nesteckytė. 10 000 m sportinio ėjimo varžybose du šalies jaunių – šešiolikmečių ir septyniolikmečių rekordus pagerinęs ėjikas Marius Šavelskis užėmė dvyliktą vietą. O dukart asmeninį rekordą gerinusiai 400 m bėgikei Modestai Morauskaitei to nepakako, kad patektų į finalą.

Dziudo imtynininkai, kurių festivalyje yra šeši, birželio pabaigoje dar jėgas išbandė Maltoje vykusiame Europos septyniolikmečių čempionate. Rokas Nenartavičius ir Eividas Žemaitaitis pralaimėjo pirmąsias kovas ir iš varžybų pasitraukė, o geriausiai iš lietuvių pasirodęs svorio kategorijos iki 60 kg atstovas Deividas Tarulis užėmė penktą vietą.

Plaukikai, kurių į festivalį išvyko kaip niekada gausiai – vienuolika, liepos pradžioje dalyvavo Švedijoje surengtose Baltijos jūros šalių jaunių žaidynėse. Ir pasirodė itin gerai – pelnyta daug prizinių vietų. Pavyzdžiui, Trabzone rungtyniausianti Viktė Labanauskaitė iškovojo pirmą ir antrą vietą, Ugnė Mažutaitytė – pirmą ir trečią, o jaunasis olimpietis Danas Rapšys trijų rungčių varžybas baigė pirmas.

Aikštelėje – ir garsių krepšininkų sūnūs

Šiuose jaunimo festivaliuose, atsižvelgiant į šalies dydį, žaidimų komandoms taikomi tam tikri apribojimai. Nors turbūt jau įprasta, kad kur Lietuva – ten krepšinis, po kartą EJOF mūsų šalies garbę gynė futbolininkai ir rankininkės. 1997 m. Lisabonoje futbolininkai tik po baudinių serijos pralaimėjo gruzinams ir liko antri, o po dvejų metų iš Danijos miesto Esbjergo rankininkės parvežė bronzos medalius. 2003 m. merginų krepšinio komanda užėmė ketvirtą vietą.

Nuo 2005-ųjų jau į ketvirtą festivalį iš eilės išvyko vaikinų krepšinio komanda. Matysime, ar šiųmetei ekipai, kurioje žaidžia ir Domantas Sabonis bei Aidas Einikis, garsių krepšininkų Arvydo Sabonio ir Gintaro Einikio atžalos, pavyks pateisinti krepšinio šalies vardą ir pratęsti ankstesnių rinktinių laimėjimų seriją.

O jauniesiems krepšininkams lygiuotis tikrai yra į ką. Juk dabartiniai devyniolikmečiai, neseniai baigę čempionišką pasirodymą pasaulio jaunimo krepšinio pirmenybėse, pergalėmis grįstą kelią pradėjo būtent jaunimo festivalyje. Ne vienas jų prieš ketverius metus Serbijos sostinėje Belgrade vykusiame Europos jaunimo olimpiniame festivalyje pasipuošė aukso medaliais, kuriuos gavo iš paties TOK prezidento J.Rogge’o rankų. Jauniesiems krepšininkams vadovavo tas pats vyr. treneris Kazys Maksvytis, o jaunųjų čempionų gretose iš šiandieninės devyniolikmečių rinktinės žaidė pernykščiai aštuoniolikmečiai Europos čempionai Vytenis Čižauskas, Renaldas Simanavičius, Dovydas Redikas ir Edgaras Ulanovas.

Didžiųjų sporto aukštumų link

Šios Europos jaunimui skirtos varžybos – pirmas rimtas žingsnis ir pati pirmoji pakopa, vedanti į sporto olimpą. Daugumai jaunuolių tai būna pirmosios rimtos kovos, per kurias jie įgauna tarptautinių varžybų patirties. Ar tikrai EJOF sužibusios žvaigždutės neužgęsta?

Kaip rodo vėlesni protokolai, ne vienas jaunimo festivalio dalyvis tampa tikru olimpiečiu. Štai keletas pavyzdžių. EJOF dalyvavo ir aukso medalį ten iškovojo Sidnėjaus ir Atėnų olimpietė bėgikė Agnė Visockaitė, jaunimo festivalio auksu pasipuošė Atėnų olimpinių žaidynių dalyvis bėgikas Mindaugas Pukštas, sidabrą pelnė vėliau Pekino olimpiadoje dalyvavusi bėgikė Rasa Drazdauskaitė, bronzą iš jaunimo olimpinio festivalio parsivežė trejų olimpinių žaidynių dalyvis plaukikas Rolandas Gimbutis.

Dar būtina paminėti sprinterę Liną Grinčikaitę, kuri 2003 m. Paryžiuje vykusiame jaunimo festivalyje pirmąkart iškovojo 100 m bėgimo čempionės titulą, o vėliau, būdama 2008 m. Pekino olimpinių žaidynių debiutantė, nustebino visus, patekdama į 100 m bėgimo pusfinalį. Po metų, 2009-aisiais, dar pelnė du svarbius čempionės titulus – universiados ir Europos jaunimo iki 23 metų.

Kitas EJOF dalyvis plaukikas Giedrius Titenis 2005 m. iš Italijos miesto Linjano parsivežė bronzos medalį, vėliau pateko į 2008 m. Lietuvos olimpinę rinktinę ir Pekine užėmė aukštą dvyliktą vietą. Po metų G.Titenis iš universiados parsivežė bronzą, o Romoje vykusiame pasaulio plaukimo čempionate perrašė nepriklausomos Lietuvos šios sporto šakos istoriją – iškovojo bronzą.

EJOF: faktai ir skaičiai

Pirmąkart jaunimo sporto festivalis surengtas 1991 m. Briuselyje ir pavadintas Europos jaunimo olimpinėmis dienomis. Belgijos sostinėje varžėsi iš 33 Europos šalių suvažiavę 2084 jaunieji atletai.

Po dvejų metų – 1993-iaisiais Italijos mieste Aostoje vyko pirmasis žiemos olimpinis jaunimo festivalis.

Vasaros olimpinių festivalių istorijoje pirmąkart Lietuvos vėliava suplevėsavo 1993 m. Olandijos mieste Valkenburge, į kurį vyko mūsų krepšininkai ir dviratininkai. Nors komandai vadovavo Jonas Kazlauskas, o komandos gretose žaidė ir Šarūnas Jasikevičius, tąkart medalių iškovoti nepavyko. Tai vienintelis kartas, kai Lietuvos krepšininkai iš EJOF namo grįžo be apdovanojimų.

Kol kas pats sėkmingiausias mūsų jauniesiems sportininkams buvo 2003 m. Paryžiuje vykęs festivalis: iškovoti trys aukso, vienas sidabro ir keturi bronzos medaliai, o komandinėje įskaitoje užimta aukšta vienuolikta vieta.

Trečdalį šių metų pasaulio devyniolikmečių čempionų komandos sudarė 2007 m. Belgrade vykusiame EJOF dalyvavę jaunieji krepšininkai, o jiems vadovavo vyr. treneris K.Maksvytis

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...