2013 Liepos 07

Dešimteriopai padidintos baudos retina brakonierių gretas

veidas.lt

Prieš pusmetį aplinkos ministras Valentinas Mazuronis skambiai paskelbė karą brakonieriams, baudas už brakonieriavimą padidindamas dešimt kartų. Tarkime, baudos už neteisėtai sumedžiotą briedį, taurųjį elnią ir danielių padidintos nuo 1750 iki 17,5 tūkst. Lt.
Pats ministras tikina, kad šie pokyčiai jau davė daug naudos: “Pavaldiniai mane informavo, kad brakonieriavimo mastas sumažėjo, brakonierių sulaikoma ir baudų skiriama mažiau. Vadinasi, baudos veikia prevenciškai. Per Jonines kontrolieriai pasislėpę laukė net keliose brakonierių pamėgtose vietose, tačiau nė vienas jų nepasirodė.”
Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko pavaduotojas medžioklės klausimais Eugenijus Tijušas patvirtina, kad nemaža dalis brakonierių padarė išvadas ir mažiau rizikuoja, nes dabar nelegali medžioklė yra tapusi itin brangiu malonumu: “Brakonieriavimo mastas menksta, ir tai pozityvu, nes brakonieriavimas yra vagystė, todėl kai vagims prispaudžiama uodega, tai negali nedžiuginti.”
Tačiau esama medžiotojų, kurie dideles baudas brakonieriams vertina skeptiškai. “Iš tiesų esminė problema buvo, yra ir bus ne baudų dydis, o kontrolės trūkumas. Galima nustatyti ir 100 tūkst. Lt baudą, bet jei brakonieriaujantys asmenys nebijos ar bus tikri, kad jų niekas nesugaus, tai ir naudos iš baudų didinimo nebus. Mano nuomone, pradėti reikėjo ne nuo baudų, o nuo kontrolės bei visuomenės informavimo stiprinimo. Bet nueita lengviausiu keliu – juk baudas padidinti nieko nekainuoja, o papildomai įdarbinti gamtos apsaugos specialistų jau brangu“, – dėsto medžiotojas Tomas K.
Jis taip pat pamini, kad pasitaiko ir atsitiktinių – netyčinių brakonierių, kurie net ir legaliai medžiodami apsirinka ir nušauna neleidžiamą gyvūną (vietoj patino – patelę ar pan.). „Žmogelis, supratęs, kad padarė klaidą, kuri jam kainuos 4–5 tūkst. Lt ar daugiau, savaime suprantama, nusprendžia tai nuslėpti”, – tvirtina medžiotojas.
O ką liudija statistika? Pasak Aplinkos ministerijos viceministro Lino Jonausko, bendras nustatytų pažeidimų gyvūnijos naudojimo srityje skaičius kinta nedaug. Per pirmąjį šių metų pusmetį pažeidimų nustatyta 2 proc. daugiau, palyginti su tuo pačiu 2012 m. laikotarpiu (2013 m. per pirmąjį ketvirtį nustatyti 2386 pažeidimai). Tačiau mažėja atvejų, kai šiurkščiai pažeidžiami gyvūnijos išteklių naudojimą reglamentuojantys teisės aktai (per 2013 m. pirmąjį pusmetį nustatyta 2,5 karto mažiau tokių pažeidimų nei per tokį patį 2012 m. laikotarpį).
Kol kas didžiausi civiliniai ieškiniai už gyvūnijai padarytą žalą pateikti dviem Zarasų rajono gyventojams už šių metų vasario mėnesį neteisėtai sumedžiotą suaugusio briedžio patiną – 19,1 tūkst. Lt. 15 tūkst. Lt pažeidėjai jau sumokėjo. Penkiems Šilutės rajono gyventojams už šių metų balandžio mėnesį Minijos ichtiologiniame draustinyje neteisėtai sugautas 24 lydekas skirta 39 tūkst. Lt bauda.
Beje, aplinkos ministras V.Mazuronis neapsiribojo tik baudų brakonieriams didinimu – jis pasiūlė Vyriausybei iš įstatymų pažeidėjų be jokių išlygų konfiskuoti ir šautuvus, ir kitą brakonieriavimo įrangą, ir automobilį, nepaisant to, ar asmuo yra jų savininkas, ar ne.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...