2011 Birželio 07

Dėl neskaidraus “Alitos” privatizavimo kaltintas P.Milašauskas išteisintas

veidas.lt

BFL

Buvęs Valstybės turto fondo (VTF) vadovas Povilas Milašauskas, kaltintas piktnaudžiavus tarnyba ir padarius valstybei žalos privatizuojant didžiausią šalyje alkoholio gamybos bendrovę “Alita”, visiškai išteisintas, antradienį paskelbė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas.

Teismas atmetė Vilniaus apygardos vyriausiojo prokuroro Ramučio Jancevičiaus kasacinį skundą.

“Nagrinėjamoje byloje atskleisdamas P Milašausko kaltės turinį pirmosios instancijos teismas nurodė, kad „ būdamas valstybės tarnautoju, užimdamas aukštas ir atsakingas pareigas, siekiant, kad valstybės turtas būtų privatizuojamas skaidriai ir sąžiningai, neįsigilinęs ir visapusiškai neįvertinęs visos derybų medžiagos dėl „Alitos“ privatizavimo, pasirašė įsakymą, kurio pagrindu L.Bosca buvo pašalintas iš konkurso.“ Apkaltinamuoju nuosprendžiu nustatyta, kad P. Milašauskas veikė netiesiogine tyčia, nes neįrodyta, jog jis norėjo ir siekė didelės žalos atsiradimo valstybei, tačiau sąmoningai leido turtinei ir neturtinei žalai atsirasti”, – rašoma LAT nutartyje.

Pasak teismo kolegijos, kad būtų prieita tokios išvados, byloje turėjo būti įrodyta, kad P.Milašauskas suprato savo veikos pavojingumą (suvokė, kad pažeidžiami kaltinime nurodyto ir jam žinomo Privatizavimo nuostatų 39 punkto reikalavimai dėl būtinumo protokoluoti viešo konkurso komisijos derybas ir jų metu pasiektus susitarimus), suprato, kad priima neteisėtą įsakymą dėl “Alitos“ privatizavimo“ bei numatė didelės turtinės ir neturtinės žalos atsiradimo valstybei galimybę ir buvo tam abejingas, leido žalai kilti.

LAT kolegija sprendžia, kad visos bylos aplinkybės, reikšmingos P. Milašauskui inkriminuojamo piktnaudžiavimo sudėties taikymui, išnagrinėtos, naujas išteisinamasis nuosprendis pagrįstas bylos aplinkybėmis, kurias atskleidžiant motyvuotai paneigta dalis apkaltinamojo nuosprendžio išvadų dėl tyčinės P. Milašausko kaltės nustatymo.

Vilniaus apygardos teismo teisėjų kolegija pernai gruodį panaikino P.Milašauskui nepalankų Vilniaus miesto 3-iojo apylinkės teismo 2009 metų rugpjūčio mėnesio sprendimą ir jį išteisino, nes jis, anot teismo, nepadarė veiklos, turinčios baudžiamosios veiklos pobūdį.

2009 metų rugpjūtį pirmosios instancijos teismas P. Milašauską pripažino piktnaudžiavus tarnyba ir priteisė jam sumokėti 1,754 mln. litų VTF naudai bei 13 tūkst. litų baudą.

P. Milašauską išteisinusį sprendimą vėliau priėmė Vilniaus apygardos teismas, tačiau Aukščiausiasis Teismas pernai birželį jį panaikino ir grąžino bylą nagrinėti iš naujo.

“Alita” 2003 metais buvo už 57,55 mln. litų parduota jos vadovų komandai – bei “Alitos” generalinio direktoriaus Vytauto Junevičiaus grupei, nors geriausią – 90,7 mln. litų – pasiūlymą privatizuojant įmonę buvo pateikęs iš konkurso pašalintas Italijos verslininkas Luigiterzas Bosca (Luidžiterco Bosca).

2006 metais pralaimėjęs bylą dėl neteisėto Italijos verslininko pašalinimo iš “Alitos” privatizavimo konkurso LAT sprendimu Turto fondas sumokėjo L.Bosca 1,754 mln. litų kompensaciją dėl patirtos žalos.

Konstitucinis Teismas 2006 metais nusprendė, kad 2003 metų gruodžio mėnesio Vyriausybės nutarimas, įteisinantis “Alitos” privatizavimą, prieštarauja Konstitucijai. Tais pačiais metais speciali Seimo komisija įvertino, kad privatizuojant “Alitą” valstybei buvo padaryta 35,905 mln. litų žala.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...