2013 Birželio 09

Birželis kine: superherojai ir gelbėtojai

veidas.lt


Fokusininkai bankų vagišiai, zombių epidemijos užkrėsti piliečiai, kiečiausias kino laikų superherojus, du raumeningi aferistai, dvi madingos lesbietės, etatinis veiksmo trilerių Jasonas ir paskutiniai Žemės gelbėtojai nuolankiai vilios bent keletą valandų vasaros paaukoti kino pramogoms. Apskritai laukia įdomus, herojiškas ir sėkmingas birželis.

Daugiausiai intrigos žada netikėčiausia ir poetiškiausia mėnesio premjera “Samsara”, kuri prabils vien tik tobulo grožio vaizdais. Nepamirštamai įspūdingo “Koyaanisqatsi” operatorius ir pribloškiamai vizualios “Barakos” režisierius Ronas Fricke’as penkerius metus paskyrė kelionei per 25 pasaulio šalis su galinga kamera. Jį domino egzotiškuose ir absoliučiai skirtingo ekonominio išsivystymo kraštuose gyvenančių žmonių stebėjimas. Dieviškai šventose, gamtos katastrofų išniekintose, keliautojus ypatingomis grožybėmis viliojančiose, industrijos brandai paaukotose vietovėse jis tyliai fiksuoja kasdienes rutinas, unikalius papročius, religinius ritualus, vietinius žmones suvienijančius šokius, keistus užsiėmimus, siurrealius poelgius, rekordinius architektūros šedevrus, nepaprastas gyvenimo sąlygas ir neatsargiai žlugdomus gamtos išteklius.
Pačiam didžiausiam ekranui suplanuotame, užburiančiame, magiškame, hipnotizuojančiame, sapnuose sugrįžtančiame superfilme neišgirsite nė vieno žodžio, bet genialiai sukonstruotos mums dar nepažįstamo pasaulio iliustracijos papasakos intelektualių istorijų gilesniam pamąstymui.
Sanskritas iššifruoja “samsarą” kaip “nuolat besisukantį gyvenimo ratą”. Prieš mūsų akis išnyra nesustojantis ciklas tarp gyvybės ir mirties, lydimas meditacinės lyriškos muzikos. Nepraleiskite nepakartojamo kino įvykio! Tokie ypatingi filmai pasirodo vieną kartą per dešimtmetį.

Žaidžiant Hitchcocką
O štai kiti birželio premjeriniai kino filmai nusipelno jau visai kitokio įvertinimo. Kažkaip nesiverčia liežuvis amerikiečių meistro Briano de Palmos erotizuoto kabinetinio detektyvo “Nuodėminga aistra” vadinti naujiena. Pasaulinė nepavykusio filmo premjera įvyko 2012 m. Venecijos kino festivalio konkurse ir jau spėjo pasimiršti. Keista, kad taip ilgai raugintas filmas išleidžiamas pačiu nepalankiausiu metu, kai pasirinkimo prioritetai priklausys Holivudo studijų tęsiniams ir žymių hitų perdirbiniams.
Scenarijaus idėja nėra originali – tai tiesiog angliškai adaptuota prancūzų maestro Alaino Corneau gulbės giesmės “Meilės nusikaltimai” versija. Kai susitinka dvi ambicingos, pavydžios ir nusileisti nemokančios moterys, belieka laukti manipuliacinių intrigų, gudriai suplanuotų išdavysčių, nervingų sutrikimų ir paslaptimi apipintų žudynių.
Televiziniu stiliumi uždarose patalpose nufilmuotas erotinis trileris pribloškia nuobodumu, o nuspėjamą žmogžudystės intrigą griauna kvaili bandymai permetinėti kaltę abiem įtariamosioms. Galbūt šią “Nuodėmingą aistrą” dar išgelbėtų Petras Gražulis, sugebantis reklamuoti homoseksualumo atrakcijas. Kaip tik dabar aplinka netradicinės pakraipos santykiams yra įkaitusi, taigi filmas Lietuvoje gali sujudinti smalsumą arba nukentėti nuo atmetimo reakcijos.
Iš tiesų vasaros lankomumo rezultatai labiausiai priklausys nuo vulgarios komedijos “Pagirios” trečiojo alkoholizuoto nuotykio. Režisieriaus Toddo Phillipso filmas turi gausybę gerbėjų, ir jie ateis susimokėti už bilietą bet kokiomis aplinkybėmis.
Trys bičiuliai išsiruošia palydėti keisčiausio lėbautojų nario į blaivyklos sanatoriją, bet draugiškus planus sujaukia žmonių grobimu užsiimantis Las Vegaso gangsteris. Po trumpos ekskursijos į pavojingąją Meksiką gerai pažįstami veikėjai grįžta ten, kur viskas prasidėjo.
Vis dėlto režisierius iškrėtė pokštą – atvežė visai kitokį reginį, negu tikėjosi ištikimiausi trilogijos gerbėjai. “Pagirios 3: velniai žino kur” taikliau primena tik retkarčiais juokingą veiksmo trilerį, bet ne nešvankių situacijų komediją. Štai čia ir sulauksime įdomiausių reakcijų – kaip žiūrovai įvertins radikaliai pasikeitusį stilių ir tempą.

Kai baigsis pasaulis
Indų kilmės režisierius M.Nightas Shyamalanas Lietuvos žiūrovams ryškiausiai sužibėjo tik sykį, kai net gudriausius kinomanus apmulkino mistiniu trileriu “Šeštasis pojūtis” (30,5 tūkst. žiūrovų). Netikėtų pabaigų sumanytojas iš inercijos dar nustebino “Nepalaužiamuoju” (15,4 tūkst. žiūrovų), bet daug žadėjusiuose “Ženkluose” nesąmoningai prieš Melo Gibsono beisbolo lazdą išsiritęs ateivis privertė suabejoti režisieriaus genialumu. O “Mergina vandenyje” pardavė jau tik 6 tūkst. bilietų.
M.N.Shyamalanas perėjo į kitą studiją ir stebėtinai vėl gavo pasiūlymą pirmą kartą režisuoti ne savo scenarijų. Futuristinis veiksmo trilerio “Žemė – nauja pradžia” idėja skamba intriguojamai: mūsų planetoje neliko nė vieno gyvo žmogaus, o valdžią paėmė laisvę atgavę ir laukinius instinktus prisijaukinę gyvūnai. Kažką panašaus neseniai stebėjome “Užmirštuosiuose”, nes konkuruojančios Holivudo studijos mėgsta filmų dvynių politiką.
Belieka tikėtis, kad šis pramoginis reginys išvengs nelogiškos M.N.Shyamalano pabaigos spąstų. Norėtųsi, kad jis nepradėtų pamokslauti apie meilę gamtai ir taikų gyvenimą.

Zombiai kontratakuoja
Bondiados veiksmo trileris “007 Paguodos kvantas” šveicarą Marcą Forsterį atvedė į didelių ir prabangių filmų lygą, tačiau čia ne viskas priklauso nuo autoriaus vizijos ir pageidavimų. Apokalipsinis siaubo trileris “Pasaulinis karas Z” į ekranus atskraidina grėsmingų zombių su nepalankiais gandais apie sudėtingą gamybą.
Filmas jau buvo sumontuotas ir parengtas premjerai 2012 m. gruodžio mėnesį, kai prodiuseriai apsisprendė pasamdyti kitą scenaristą, iš naujo perrašyti trečdalį siužeto (bent 30 minučių) ir kardinaliai pakeisti pabaigą. Be priežasties papildomų investicijų reikalaujantys filmavimai Budapešte neskelbiami. Tai reiškia, kad nuo 125 mln. iki 200 mln. JAV dolerių rizikingai pabrangęs “Pasaulinis karas Z” pateko į bėdą. Pasigirdo kalbų apie košmariškam sprendimui nepritarusio režisieriaus nušalinimą, nes po konflikto Bradas Pittas kategoriškai atsisakė dirbti su nuvylusiu M.Forsteriu. Ar įtakingajam aktoriui ir prodiuseriui pavyko ištaisyti pirmuoju šūviu nesuveikusias klaidas?
Artėjant premjerai rinkodaros strategai pradėjo taisyti filmo įvaizdį ir aiškinti, kad perfilmuotas finalas pagerins įspūdį. Socialiniuose tinkluose pasipylė per išankstinius seansus “Pasaulinį karą Z” neva mačiusių garsių žmonių komentarai, kad sklindanti zombių epidemija viršija lūkesčius.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...