2014 Birželio 11

ATR tradicijų ir didikų būdo išsigandęs karalius

veidas.lt


Prieš 440 metų, nugirdęs rūmų apsaugą ir bajorus, iš Abiejų Tautų Respublikos (ATR) sostinės Krokuvos naktį išmovė prieš kelis mėnesius karaliumi išrinktas Henrikas Valua.

„Jūsų šviesybe, kodėl jūs bėgate?“ – auštant 1574 m. birželio 19-osios rytui sušuko Osvencimo miestelio seniūnas Henrikui Valua – pirmajam demokratiškai visų Lietuvos ir Lenkijos bajorų sutarimu išrinktam valdovui. Pasak kai kurių šaltinių, Vyslos upės viduriu tiltą priplaukęs valdininkas dar spėjo pagriebti bėglį už skverno kampučio, tačiau atsakymo taip ir nesulaukė.
Henrikas Valua pasaulio istorijoje savo pėdsaką paliko ne tik kaip paskutinis Valua dinastijos Prancūzijos karalius, bet ir kaip garsiausias karalius bėglys, pabūgęs lenkiškų papročių ir 1574 m. birželio 19 d. (kitais duomenimis – birželio mėnesį) palikęs ATR karaliaus sostą. Beje, Henrikas Valua buvo trumpiausiai valdęs ATR valdovas. Jo karaliavimas tetruko šiek tiek daugiau nei šimtą dienų.
Kojos visais laikais buvo patikima priemonė norint išvengti susidorojimo, teismo sprendimo ar siekiant išgelbėti savo ne visai švarią reputaciją. Nesėkmingai bėgdami nuo persekiotojų savo gyvybę bandė gelbėti Prancūzijos karalius Liudvikas XVI, Italijos fašistų lyderis Benito Mussolini, Rumunijos komunistų diktatorius Nicolae Ceausescu.
Yra istorijoje ir sėkmingų pabėgimo atvejų, pavyzdžiui, Vilniaus meras Artūras Zuokas 2004 m. pabėgo į Lenkiją, sužinojęs, kad Specialiųjų tyrimų tarnyba krečia partijų būstines ir gali apsilankyti pas patį merą.
Vis dėlto Henriko Valua istorija – ypatinga. Jam negrėsė nei susidorojimas, nei teismai, o valdžia, kurią jis turėjo, buvo paties siekta svajonė.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės "Veido" straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę "veidas 232014" bei įvedę gautą kodą.
Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-23-2014-m
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...