2011 Rugpjūčio 08

Atpažinti Vilniaus universiteto fundatorius padės istorikai

veidas.lt

Puošniausiame ir svarbiausiame Vilniaus universiteto Didžiajame kieme tęsiami fasadų tapybos tyrimai, konservavimo bei restauravimo darbai, kuriuos atlieka Šarūno Juršėno įmonė “Senoji freska” . Bus nudažyti ir patys fasadai.

Šių metų tvarkybos darbams atlikti numatyta 238 tūkstančiai litų. Pusę šios sumos skyrė Kultūros paveldo departamentas, kitą pusę – Vilniaus universitetas.

Praėjusiais metais Didžiajame kieme buvo atidengta restauruota karaliaus Stanislovo Augusto Poniatovskio portretinė figūra, o virš jos – jėzuitų ordino emblema “IHS”. Taipogi buvo atlikti visų trijų fasadų polichrominiai tyrimai. Vakariniame korpuse tuomet pavyko rasti su astronomija susijusių tapybos elementų: “Pamatėm meridianus, astronominių ženklų. Geriau išlikę astronominės tematikos fragmentai bus eksponuojami, ” – sako restauratorius Šarūnas Juršėnas.

Šiaurinio fasado pietų korpuse, kur yra universiteto ir kolegijos fundatorių galerija, buvo atidengti du piliastrai. Viename iš jų nesunkiai nustatytas Jurgio Radvilos portretas, o kito užrašas iš karto neįskaitytas. “Dabar esame beveik tikri, kad tai – vyskupas Ignotas Masalskis. Ant fasado pavaizduotas jo portretas labai panašus į žinomą oficialųjų, ” – teigia Š.Juršėnas.

Restauratorius įsitikinęs, kad daugiau netikėtumų nei atskleidė polichrominiai tyrimai, jau nebebus. Tačiau šalia XVIII a. freskų, įamžinusių vyskupą Valerijoną Protasevičių, didįjį etmoną Joną Karolį Chodkevičių, karalių Augustą III Stiprųjį yra ir neatpažintų, prastai išlikusių, kaip spėjama, Vilniaus universiteto fundatorių portretų. Dėl neidentifikuotų freskų ketinama konsultuotis su istorikais. Galbūt daugiau aiškumo suteiks virš nežinomų portretų aptikti herbai.

Fundatorių figūros yra barokinio laikotarpio, tačiau dvisluoksnė tapyba išsaugojo ir Jėzuitų kolegijos laikų pėdsakų. “Kai kuriuose piliastruose išliko XVI a. pab. – XVII a. pr. lentos su užrašais. Deja, jos labai sunykusios,” – apgailestauja Š.Juršėnas.

Spalio mėnesį bus baigtas antrasis Vilniaus universiteto Didžiojo kiemo fasadų tvarkybos etapas, o tolimesnius darbus restauratoriai pratęs 2012 metais.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Aurimas Aurimas rašo:

    Įdomi naujiena, net nežinojau.

    Šiaip ateičiai duodu tokį praktišką patarimą straipsnio autoriams – kitą sykį įdėkite nuotraukų, nes ne visi gyvena Vilniuje ir išgali nuvažiuoti į sostinę bei pasižiūrėti VU patiems.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...