2011 Rugsėjo 25

Artėja rokiruotė Kremliuje

veidas.lt

Dmitrijus Medvedevas šeštadienį Rusijos Dūmą valdančiai partijai Vieningajai Rusijai“ ateinantį kovo mėnesį pasiūlė paremti dabartinio šalies premjero Vladimiro Putino kandidatūrą į šalies prezidentus.

Šeštadienį kalbėdamas partijos suvažiavime, jis taip pat pareiškė esąs pasirengęs dirbti „atnaujintoje vyriausybėje“, kurią, jo tvirtu įsitikinimu, sudarys „Vieningoji Rusija“ po būsimos pergalės parlamento rinkimuose.

„Atsižvelgiant į mano sutikimą būti pirmajam partijos sąraše, manau, kad būtų teisinga paremti V. Putino kandidatūrą į šalies prezidento postą“, – sakė jis.

„Tai, ką mes pasiūlėme suvažiavimui, yra gerai apgalvotas sprendimas. Netgi daugiau – mes tikrai svarstėme šį įvykių raidos variantą tuo metu, kai susiformavo draugiška mūsų sąjunga“, – teigė Rusijos prezidentas D. Medvedevas.

„Praėję metai mums ir, tikiuosi, daugumai mūsų piliečių įrodė mūsų strategijos teisingumą ir mūsų valdymo modelio efektyvumą“, – pažymėjo jis.

Priminsime. Kad V. Putinas pastaraisiais mėnesiais jau vyko aktyvią reklaminę politiką – skraido naikintuvais, nardo šaltuose ežeruose, pilotuoja sraigtasparnius, dalyvauja baikerių suvažiavimuose. Žodžiu, jis jau dar viską, kas patinka eiliniams rusams: tik degtinės stiklinėmis negeria, vizituoja pačius atšiauriausius Rusijos regionus.

Per vasaros išvykas premjeras žvejojo ir jodinėjo, apnuoginęs krūtinę ir demonstruodamas gerai išvystytus raumenis.

Jis pozavo nuotraukoms kone su visais laukiniais plėšrūnais, paplitusiais Rusijoje, tarp jų – su tigru, snieginiu leopardu ir baltuoju lokiu. Jis pasinėrė į giliausio pasaulyje Baikalo ežero dugną mažuoju povandeniniu laivu ir vairavo “Formulės 1″ automobilį.

“Vladimirai Vladimirovičiau, kam tokie kraštutinumai? Juk suprantate, kad tai pavojinga?” – paklausė vienas susirūpinęs žurnalistas, kai V.Putinas pernai grįžo iš banginių žymėjimo ekspedicijos audringoje jūroje.

“Gyventi apskritai pavojinga”, – replikavo premjeras.

Savo ruožtu partijos „Vieningoji Rusija“ lyderis V. Putinas patvirtino, kad „mes gana seniai, jau prieš kelerius metus, susitarėme, ką darysime, kuo užsiimsime ateityje“. Numatoma, kad tapęs prezidentu, (apklausos rodo, kad už V. Putiną rinkimuose pasisakys daugiau kaip trys ketvirtadaliai rinkėjų), V. Putinas juos išbus dvi  kadencijas iki 2018 metų. Valstybės politika kaip pat, vargu ar keistis: opozicija ir toliau iškis labai silpna, o Kremliuje šeimininkaus „vienintelis ir neklystantis caras“.

Partijos „Vieningoji Rusija“ suvažiavimas patvirtino federalinį partijos sąrašą Valstybės dūmos rinkimams, vyksiantiems gruodžio 4 dieną. Sąraše pirmuoju įrašytas dabartinis prezidentas Dmitrijus Medvedevas.

Partijos „Vieningoji Rusija“ lyderis V.Putinas įsitikinęs, kad partija, kurios rinkimų sąraše pirmas įrašytas Rusijos prezidentas, laimės, o D.Medvedevas vadovaus Rusijos vyriausybei.

Kiek anksčiau V.Putinas priėmė pasiūlymą kelti savo kandidatūrą į Rusijos prezidento postą per kitų metų pavasarį vyksiančius rinkimus.

„Norėčiau išsakyti savo dėkingumą už palankią reakciją į pasiūlymą man balotiruotis į Rusijos prezidentus. Man tai didelė garbė“, – sakė jis .

Dar anksčiau šeštadienį prezidentas D.Medvedevas pasiūlė partijai „Vieningoji Rusija“ palaikyti V.Putino kandidatūrą į būsimo Rusijos prezidento postą.

„Dabar aš visus norėčiau paraginti rimtai ir atsakingai dirbti. Ir jeigu mums viskas pavyks, tada mes turėsime ir šiuolaikinį, kreatyvų, kaip dabar sakoma, veiksmingą parlamentą; ir mes garbingai atliksime prezidento rinkimus, išrinksime savąjį kandidatą, ne ką nors kitą“, – kalbėjo D.Medvedevas suvažiavime.

O kada tai bus padaryta, pridūrė jis, „turės atsirasti ir vyriausybė“.

„Ir jeigu mums tai pavyks, aš esu pasirengęs šiai vyriausybei vadovauti ir dirbti šalies labui“, – pabrėžė D.Medvedevas.

Kaip komentuoja rusų politologai,  „intriga dėl to, kas eis į prezidentus, nuimta. O pats tandemas išliko, tik jo dalyviai pasikeis vietomis – Putinas bus prezidentas, o Medvedevas, visiškai akivaizdu, federacinės vyriausybės vadovas“, – sakė A.Makarkinas agentūrai „Interfax“.

Panašu, jog V.Putinui garantuojama trečioji kadencija Kremliuje, kai dabartinis šalies vadovas Dmitrijus Medvedevas pasiūlė jam kandidatuoti ateinančiais metais vyksiančiuose prezidento rinkimuose. Jeigu juos laimėtų, V.Putinas teoriškai galėtų vadovauti Rusijai dvi kadencijas po šešerius metus – iki pat 2024 metų

„Putinas su Medvedevu veiks kartu tandeme, mažiausiai iki rinkimų į Valstybės dūmą 2016 metais, bet visiškai įmanoma – ir iki valstybės vadovo rinkimų, – pažymėjo A.Makarkinas.

Vis dėlto, anot jo, vargu ar tokia V.Putino ir D.Medvedevo sąveika taps nuolatine Rusijos valdžios tradicija.

„Tokio tandemo dalyviai yra žmonės, kurie negali būti techniniais vadovais. Kaip tik tokie ir yra Putinas su Medvedevu, – aiškino politologas. – Putinas, kaip prezidentas, žinoma, bus stiprus, o jo partneriu bus stiprus premjeras Medvedevas. Tačiau žvelgiant apibendrintai per visą Rusijos istoriją, ministras pirmininkas, išskyrus Černomyrdiną ir Primakovą, yra grynai techninė figūra.

Politologo nuomone, prezidento ir premjero tandemas įmanomas tik tada, kai jame dalyvauja V.Putinas. „Tandemas – Putino išradimas. Be jo (Putino) tokia konstrukcija nebus darbinga“.

Kaip praneša naujienų agentūra AP, V.Putinas, buvęs Sovietų Sąjungos KGB agentas, išlaikė stiprių valstybės saugumo tarnybų ir centralizuotos autoritarinės valdžios tradicijas, kurios, kaip tikėjosi liberalai, nepriklausomoje Rusijoje turėjo nugrimzti į praeitį kartu su komunistiniu režimu.

Kita vertus, V.Putinas tebėra populiarus daugumoje visuomenės sluoksnių, žmonėms prisimenant, jog jis sugrąžino pasitikėjimą savimi šaliai, kuri atrodė atsidūrusi prie suirimo slenksčio praėjusio amžiaus 10-ajame dešimtmetyje.

V.Putino šalininkai laiko jį šiuolaikinės Rusijos gelbėtoju, o griežčiausi kritikai – naujausiu iš daugelio pavojingai autoritariškų lyderių, pradedant Ivanu Rūsčiuoju, baigiant Josifu Stalinu.

Tačiau viena neginčijama – šis 58 metų politikas yra istorinės reikšmės veikėjas.

Ko gera, savo filosofijos esmę V.Putinas geriausiai atskleidė 2004 metais, kreipdamasis į tautą po šalį sukrėtusios kruvinos mokyklos apsiausties Beslane, per kurią žuvo bent 334 žmonės, iš jų daugiau nei pusė vaikai.

Jis teigė, kad Sovietų Sąjungą buvo “didi valstybė… deja, nesuderinama su šiuolaikiniu pasauliu”, taip pat pabrėžė, jog naujoji Rusija pademonstravo silpnumą, atremdama iššūkius, kilusius po sovietinės imperijos žlugimo.

“Na, o silpnieji yra mušami”, – pastebėjo V.Putinas.

Pradėjęs karjerą KGB, V.Putinas dirbo buvusioje Rytų Vokietijoje, ir niekada neprarado slaptosios tarnybos agento auros.

Palaikomas kitų iš KGB pasaulio iškilusių veikėjų, vadinamųjų “silovykų”, V.Putinas vadovavo Rusijai, būdamas savo išvystytos “valdžios vertikalės” viršūnėje.

kėlė V.Putiną, anksčiau užėmusį KGB paveldėtojos Federalinės saugumo tarnybos (FSB) vadovo postą, į šalies premjero pareigas.

Tačiau jis taip pat patikino Rusijos gyventoju, kad bus ginama “kalbos, įsitikinimų ir spaudos laisvė”, nors šis pažadas, daugelio nuomone, vėliau buvo nuolat laužomas.

Dar būdamas B.Jelcino premjeru V.Putinas susikūrė stačiokiško kalbėtojo įvaizdį, kurį vainikavo grasinimas teroristus “skandinti išvietėje”.

Jo netrikdė Vakarų šalių pasipiktinimas dėl buvusio naftos magnato Michailo Chodorkovskio įkalinimo, o prieš skelbiant nuosprendį antrojoje šio Kremliaus priešininko byloje pareiškė, kad “vagis turi būti kalėjime”.

Konstitucijoje nustatytas apribojimas, jog šalies prezidentas gali dirbti tik dvi kadencijas iš eilės, V.Putinui netapo kliūtimi – jis išlaikė faktinę valdžią, kai šalies vadovu buvo išrinktas jo politinis mokinys Dmitrijus Medvedevas, iškart paskyręs savo mentorių premjeru.

Vadovaudamas vyriausybei V.Putinas išliko įtakingiausiu Rusijos lyderiu ir demonstravo mačistinį įvaizdį, neįsivaizduojamą bet kuriam kitam pasaulio lyderiui, o D.Medvedevas net negalėjo tikėtis jam prilygti.

V.Putinas retai rodosi viešumoje su savo žmona Liudmila ir dviem dukromis. Žurnalistams jis yra pasiūlęs nekišti “snarglėtų nosių” į jo privatų gyvenimą.

Vienas Rusijos laikraštis, kuris 2008 metais užsiminė, jog V.Putinas buvo užmezgęs romaną su viena olimpine gimnastikos čempione, galiausiai išspausdino šio straipsnio paneigimą, o vėliau greitai užsidarė.

Regis, kad buvęs Sankt-Peterburgo elitas Maskvos Kremlių užvaldys dar ilgam.

 

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...