2017 Birželio 22

Andrius PULOKAS

Ar žinote, kad Baltarusijoje… ?

veidas.lt

Andrius PULOKAS

Lietuvos ambasadorius Baltarusijoje

Atrodo, dar visai neseniai kai kuriuose populiariuose dienraščiuose ir žurnaluose rubrika „Ar žinote, kad…“ būdavo viena skaitomiausių. Bent ankstyvoje jaunystėje tokias publikacijas, paprastai esančias leidinio pabaigoje, perskaitydavau visada ir nuo pradžių. Taigi, kodėl pačiam neparašius kažko panašaus, juolab apie šalį, kuri yra visai šalia ir daugeliui puikiai pažįstama. Ar tikrai?

Ta šalis – Baltarusija, o ar žinote, kad:

Baltarusijoje yra keturi UNESCO paveldo objektai: Myriaus, Nesvyžiaus pilys, Belovežo giria ir Struvės geodezinio lanko elementai.

Tai vienintelė Europos šalis, kurioje galioja mirties bausmė. 2016 m. įvykdytos keturios mirties bausmės, šiemet viena.

Baltarusija yra antra didžiausia Lietuvos atvykstamojo turizmo rinka – pernai Lietuvoje apsilankė 172 tūkst. turistų iš Baltarusijos, 5,2 proc. daugiau nei 2015 m.

Minskas yra arčiausiai Vilniaus esanti sostinė. Vilnius Minskui yra arčiau nei bet kuris šalies srities centras.

27 proc. baltarusių tiki, kad Astravo AE bus saugi ir naudinga.

Šalyje yra 51 aukštoji mokykla, jose mokosi 313 tūkst. studentų.

Belovežo giria yra vienas didžiausių ir seniausių miškų Europoje, joje auga per 2 tūkst. medžių, kuriems yra 500 ir daugiau metų.

Baltarusijos miestų aikštėse ir gatvėse yra apie 400 paminklų Leninui.

Kasdien maršrutu Vilnius–Minskas ir atgal tris kartus per dieną kursuoja keleivinis traukinys. Kelionė trunka 2.30 val. Dėl didelės paklausos į kai kuriuos reisus bilietus reikia pirkti iš anksto.

Kas ketvirtas Baltarusijos gyventojas žuvo per Antrąjį pasaulinį karą.

20 proc. Baltarusijos teritorijos yra užteršta po Černobylio AE avarijos.

Baltarusijoje veikia dvi mokyklos su lietuvių mokomąja kalba – Pelesoje (Voronovo rajonas) ir Rimdžiūnuose (Astravo rajonas). Pirmą klasę šiais mokslo metais pradėjo lankyti atitinkamai 5 ir 6 pirmokai.

Nuo 2000 m. šalyje nėra įregistruota nė vienos naujos politinės partijos.

Kroviniai iš Baltarusijos sudaro trečdalį viso krovinių srauto per Klaipėdos uostą.

Baltarusijoje veikia apie 600 lietuviško kapitalo įmonių.

Pagrindinė saugumo struktūra vadinasi KGB. Viešąją tvarką užtikrina milicija, o keliuose ir gatvėse – valstybinė autoinspekcija.

Degalų kaina visose degalinėse vienoda, š.m. birželio pradžioje litras dyzelino kainavo 0,61 euro, o populiariausio E-95 benzino – 0,59 euro.

Baltarusijos sociologijos instituto atliktos apklausos duomenimis, 2016 m. atominės elektrinės Astrave statybai pritaria 49,8 proc. šalies gyventojų. Per penkerius metus nuo statybų pradžios jas remiančiųjų sumažėjo beveik penktadaliu.

Šalies prezidento nurodymu 2017 m. vidutinis atlyginimas turi pasiekti 500 JAV dolerių. Bedarbio pašalpa sudaro apie 10 eurų per mėn., vidutinė senatvės pensija siekia apie 150 eurų.

2016 m. šalyje veikė 2722 viešosios bibliotekos, 156 muziejai, 28 profesionalūs teatrai, 100 kino teatrų.

Kas penktas Baltarusijos miestų gatvės pavadinimas susijęs su sovietine praeitimi ir revoliucija: tai Lenino, Markso, Dzeržinskio, Engelso, Melnikaitės, Pionierių ar Komunistų gatvės.

Baltarusija yra labiausiai „šengenizuota“ šalis pasaulyje. Kas dešimtas šalies pilietis turi galiojančią Šengeno vizą.

Lietuvos pastangomis 2015 m. Minske pastatytas paminklas M.K.Čiurlioniui.

Šioje šalyje gaminamas didžiausias pasaulyje savivartis „Belaz“, kuris gali vežti 450 t, turi šešis nepriklausomus variklius, jo kėbule telpa krovinys, lygus devynių geležinkelio cisternų tūriui.

Šalyje pernai veikė 144 stadionai, 327 plaukimo baseinai, 35 dirbtinio ledo arenos.

Pagal korupcijos suvokimo indeksą Baltarusija 2016 m. užėmė 79 vietą pasaulyje (šalia Turkijos ir Brazilijos).

Baltarusija – vienintelė Europos valstybė, kuri nėra Europos Tarybos narė, šalies piliečių skundai negali būti nagrinėjami Strasbūro žmogaus teisių teisme.

Baltarusijos informacinių technologijų sektoriuje dirba 971 kompanija. 2015 m. duomenimis, šio sektorius gamybos apimtys siekė 1,12 mlrd. dolerių.

Pagal žiniasklaidos laisvės 2017 m. indeksą Baltarusija užima 153 vietą iš 180 vertinamų pasaulio šalių.

Kas dešimtas ratinis traktorius, tarp dabar gaminamų pasaulyje, yra „Belarus“.

Lietuvos ir Baltarusijos prekybos apyvarta pernai sudarė per 1,5 mlrd. eurų.

Daugiausiai lankytojų sulaukiantis muziejus Baltarusijoje – Minske esantis Didžiojo tėvynės karo muziejus.

Baltarusijoje dvi oficialios kalbos – rusų ir baltarusių. Šalyje nėra nė vieno universiteto, kuriame būtų dėstoma baltarusių kalba.

Baltarusijos olimpinėje sąskaitoje – 76 medaliai.

Per pastaruosius penkerius metus šalies karinis pramoninis kompleksas ginkluotės eksportą padidino du kartus. Pernai eksportuota už 1 mlrd. dolerių. Stokholmo tarptautinio instituto (SIPRI) duomenimis, Baltarusija 2012–2016 m. pagal ginkluotės eksportą užėmė 18 vietą pasaulyje tarp Norvegijos ir PAR.

Baltarusijos piliečiams Šengeno viza kainuoja 60 eurų, Rusijos piliečiams 35 eurus, o ukrainiečiai į ES jau vyksta be vizų.

Lietuva su Baltarusija turi ilgiausią valstybės sienos atkarpą – 678,82 km. Baltarusija ribojasi su penkiomis valstybėmis – Lietuva, Latvija, Lenkija, Ukraina, Rusija.

Minskas pirmą kartą istoriniuose metraščiuose paminėtas 1067 m.

Nemunas prasideda Baltarusijoje, 45 km į pietus nuo Minsko. Baltarusijos teritorijoje Nemunas teka apie 100 km ilgiau nei Lietuvoje.

Lietuvos Respublikos ambasada Baltarusijos Respublikoje atidaryta 1993 m. Minske.

 

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentarai (2)

  1. Eimuntas Eimuntas rašo:

    Tiek daug baltarusių aplanko Lietuvą, atatinkamai ir pinigų nemažai Lietuvoje palieka, o Lietuva(Europa) niekaip negali sutvarkyti pagrindinio įvažiavimo į Lietuvą Medininkuose…Valandų valandomis stovi baltarusiai(taip pat ir lietuviai) kol trys ar keturi pasienio darbuotojai patikrina šimtų keliaujančiųjų dokumentus. Gal čia tokia politika, kad mažiau kas norėtų važiuoti pas mus ???

  2. Aušra Aušra rašo:

    Neblogas informacinis straipsnis, įdomūs faktai. Nebūčiau net pagalvojusi, kad tiek tarkim UNESCO objektų ten yra. Labai gaila, kad reikia vizos į Baltarusiją nuvykti. Su mielu noru sėsčiau į mašiną kokį savaitgalį ir nuvažiuočiau pati pažiūrėt.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...