2012 Kovo 24

Apie svajonių dešimtuką ir ledo šokius su barjerais

veidas.lt


Paskutinę kovo savaitę Nicoje vyks pasaulio dailiojo čiuožimo čempionatas, kuriame dalyvaus ir keturi mūsų šalies atstovai.

Šiame Prancūzijos mieste bus surengtos jau 102-osios planetos dailiojo čiuožimo pirmenybės. Lietuvai tai bus dvidešimtasis pasaulio čempionatas: po nepriklausomybės atkūrimo 1992 m. į Ouklande vykusias geriausių pasaulio čiuožėjų varžybas pirmoji išvyko šokių ant ledo pora Povilas Vanagas ir Margarita Drobiazko.
Į šiųmetį čempionatą vėlgi vyksta šokėjų pora Deividas Stagniūnas ir Isabella Tobias bei du solistai: tokiose varžybose debiutuosianti septyniolikmetė Inga Janulevičiūtė ir ketvirtąkart į planetos pavienių čiuožėjų finalinį etapą bandysiantis patekti devyniolikmetis Saulius Ambrulevičius.

Lyderiai nesnaudžia
Šokių ant ledo varžybose dalyvaus 38 duetai. Kaip visada, bus ir naujokų, ir gerai pažįstamų veidų. Čia lyderiai jau keleri metai nesikeičia. Po triumfo 2010 m. žiemos olimpinėse žaidynėse olimpiniai čempionai kanadiečiai Tessa Virtue ir Scottas Moiras bei vicečempionai iš JAV Meryl Davis ir Charlie White’as toliau varžosi tarpusavyje ir dėl planetos čempionų titulo. Pernai T.Virtue ir S.Moirui nepavyko antrąsyk iš eilės tapti stipriausiais – porai reikėjo tenkinti sidabru. Aukščiausią garbės pakylos laiptelį jie užleido amerikiečiams, tad šiemet M.Davis ir Ch.White’as sieks apginti pasaulio čempionų vardus.
Aukščiausių tikslų ketinantiems siekti dailiojo čiuožimo porų varžybų dalyviams teks įveikti jau senokai tarp lyderių įsitvirtinusią triskart planetos čempionę Vokietijos porą Alioną Savčenko ir Robiną Szolkowy, dėl partnerės traumos turėjusią praleisti šių metų Europos čempionatą. Į kovą dėl medalių stos ir jau keturioliktame pasaulio čempionate dalyvausiantys olimpiniai vicečempionai iš Kinijos Pang Qing ir Tongas Jianas, pernykščiai planetos sidabro medalininkai ir šiųmečiai Senojo žemyno čempionai Tatjana Volosožar bei Maksimas Trankovas.
Nicoje I.Janulevičiūtės laukia 50 konkurenčių. O pavienių čiuožėjų varžyboms pasibaigus bus paskelbta nauja čempionė, nes pernykštės aukso ir sidabro medalio laimėtojos nusprendė praleisti šį sezoną. Viena favoričių neabejotinai bus Carolina Kostner – Italijos garbę ginsianti keturiskart Europos čempionė ir pernykščio pasaulio čempionato bronzinė prizininkė.
Kartu su S.Ambrulevičiumi kuo geriau atlikti tulupą, flipą ar akselį, sužavėti komisiją ir patekti tarp finalininkų bandys 47 čiuožėjai. Dėl traumos tituluotojo šių metų Europos čempiono Jevgenijaus Pliuščenkos nebus, bet didžiulę patirtį sukaupusių senbuvių netrūks: planetos čempiono titulą sieks išsaugoti kanadietis Patrickas Chanas, vienuoliktą kartą šiose pirmenybėse Prancūzijai atstovaus triskart Europos ir sykį pasaulio čempionas Brianas Joubert’as, bus ir prieš dešimtmetį tokio rango varžybose debiutavęs čekas Tomašas Verneris, pernykštis vicečempionas iš Japonijos Takahiko Kozuka ir kt.

Mūsiškių galimybės
Pirmąsyk į suaugusiųjų pasaulio čempionatą vykstanti I.Janulevičiūtė vasario pabaigoje Minske dalyvavo pasaulio jaunimo dailiojo čiuožimo čempionate ir tarp 36 dalyvių liko trylikta. „Inga labai mus nustebino. Ji šiemet padarė didelę pažangą. Ir treniruotėse buvo stabili, neklydo, ir padarė tai, ką gali“, – Kauno žiemos sporto mokyklos „Baltų ainiai“ auklėtinę gyrė Lietuvos čiuožimo federacijos (LČF) prezidentė Lilija Vanagienė.
Trejose planetos pirmenybėse jau dalyvavęs S.Ambrulevičius kol kas aukščiausią 38 vietą užėmė pernai. Nicoje S.Ambrulevičius pasirodys po neseniai išsigydytos kojos traumos, kuri jam užkirto kelią į sausio pabaigoje vykusį šių metų Europos čempionatą.
Daugiausiai vilčių siejama su mūsų šokių ant ledo pora 26-erių metų D.Stagniūnu ir dvidešimtmete I.Tobias. Kokį jų pasirodymą LČF prezidentė vertintų kaip gerą? „Pernai pasaulio čempionate jie buvo keturiolikti. Jei pavyktų pagerinti rezultatą – būtų trylikti, dvylikti ar vienuolikti, jau būtų gerai. O labai geras rezultatas, jeigu patektų į elitinį dešimtuką. Bet lengva tikrai nebus. Pasirengimo Europos čempionatui etapas vyko labai sklandžiai, be traumų, o štai dabar Isabella per bendrojo fizinio parengimo treniruotę pasitempė koją. Dėl to teko praleisti tris treniruočių savaites. Bet laimė, kad susižeidė ne prieš pat čempionatą“, – neišsipildžiusiu blogiausiu scenarijumi guodėsi L.Vanagienė.

Ne viskas priklausys nuo rezultatų
Šiame pasaulio čempionate dailiojo čiuožimo atstovai dėl olimpinių kelialapių dar nekovos, pats karštymetis jų laukia kitąmet. D.Stagniūnas įtrauktas į 2014 m. Sočio žiemos olimpinių žaidynių kandidatų pirmąjį sąrašą, kuriame yra keturi Lietuvos sportininkai. Kad mūsų šokių ant ledo pora vėl iškovos kelialapį į žiemos žaidynes, Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentė jau dabar sakė esanti garantuota, tik ar vėl nepakiš kojos Deivido partnerės pilietybės reikalai.
Kaip žinome, D.Stagniūnui sykį jau teko nuryti nuoskaudą. Su kita partnere Katherine Copely iškovojęs kelialapį į 2010 m. žiemos žaidynes, jis olimpines dailiojo čiuožimo varžybas galėjo stebėti tik per televiziją, nes amerikietei nebuvo suteikta Lietuvos pilietybė. Tąkart olimpinį kelialapį garantavo 2009 m. pasaulio čempionate užimta keturiolikta vieta. Šiai pozicijai iškovoti prireikė ketverių intensyvių treniruočių ir varžybų metų, o pernykštei, taip pat keturioliktai, šokant su I.Tobias – dešimties mėnesių.
„Aną olimpinį sezoną keturiolikta vieta planetos pirmenybėse jau garantavo kelialapį. O šios poros rezultatai dar vis tiek kils. Jų progresas akivaizdus: pernai Europos čempionate jie buvo dvylikti, o šiame – jau devinti. Be to, pirmąją Europos pirmenybių varžybų dieną po trumposios programos jie užėmė penktą vietą“, – priminė LČF prezidentė.
Poros progresas, tarptautinėse varžybose užimamos vis geresnės vietos, reali galimybė iškovoti kelialapį į olimpines žaidynes – visa tai labai girdėta. 2009-ųjų pabaigoje paskelbus, kad K.Copely Lietuvos pilietybė nesuteikiama, girdėjome ir tokiam prezidentės sprendimui pritariančių balsų, palaikančių principinę nuostatą nenatūralizuoti užsieniečių sportininkų, ir gailinčių lietuvio čiuožėjo, nes iš jo buvo atimti galimybė sėsti į olimpinį traukinį, kurio bilietą turėjo kišenėje.
Kuo naujosios partnerės I.Tobias, su kuria Deividas šoka nuo 2010 m. birželio, atvejis kitoks nei K.Copely? „Viskas labai panašu. Pora treniruojasi Amerikoje, nes Lietuvoje mes neturime tinkamų sąlygų. Neturime nė vienos čiuožyklos, veikiančios visus metus, neturime tokių trenerių. Juk dabar juos treniruoja pats geriausias pasaulyje treneris“, – pabrėžė L.Vanagienė.
Deividą su Isabella treniruoja Igoris Špilbandas ir Marina Zueva. Tarp daugybės garsių šių trenerių auklėtinių – ir dabartiniai šokių ant ledo lyderiai M.Davis ir Ch.White’as bei T.Virtue ir S.Moiras.
Bet dar grįžkime prie olimpinių žaidynių ir pilietybės. Jei ir šįkart viskas labai panašu, ar nesibaiminama gauti labai panašų į pirmąjį atsakymą? „Isabella pradėjo mokytis lietuvių kalbos. Ir su mumis jau bando bendrauti, lietuviškai sveikinasi. Ji yra labai imli, labai stengiasi, labai nori. Todėl manau, kad vieną dieną ims ir prakalbės“, – tikisi LČF prezidentė.
Šią porą stipriai finansiškai remia I.Tobias tėvai. „Ta mergaitė padeda tobulėti lietuviui. Lietuva tokios poros niekada neišlaikytų ir neišlaikys. Mūsų šalis savo lėšomis lietuviui tokių sąlygų nesudarytų. Šis variantas mums yra pigesnis. Taigi čia pirmiausia ir reikia galvoti bei kalbėti apie lietuvį“, – tokie L.Vanagienės argumentai.
Tam, kad netektų spręsti pilietybės dilemų, į porą turėtų stoti du lietuviai. „Be daugybės pinigų, kuriuos reikia investuoti į duetą, geros čiuožyklos, vienodo pajėgumo partnerių, dar reikia aukštos kvalifikacijos šokių ant ledo specialistų, nes visi mūsų treneriai yra pavienio čiuožimo“, – minimalias lietuviškos poros turėjimo sąlygas vardija LČF prezidentė.

Apie stiprią pamainą
Dar viena šokių ant ledo pora, sudaryta iš lietuvio ir amerikietės, taip pat treniruojasi už Atlanto. Bet daug vaikų ir jaunuolių piruetus bando ir tose mūsų turimose keliose čiuožyklose. Kai kuriems jauniesiems čiuožėjams jau paklūsta ne tik suktukai, bet ir sudėtingi šuoliai.
„Tokios stiprios pamainos Lietuva dar niekada neturėjo, – patikino L.Vanagienė. – Kitąmet Aleksandra Golovkina jau pradės dalyvauti „Grand Prix“ etapuose. Toms jaunoms mergaitėms netrukus sueis po trylika metų. Tada vienos po metų, kitos po dvejų jau galės vykti į čempionatus. Ir mes labai tikimės iš jų gerų rezultatų.“
Puikius rezultatus rodo ir neretai iš tarptautinių varžybų parsivežtais medaliais nudžiugina A.Golovkina, pernai tapusi planetos vaikų žiemos žaidynių čempione, neblogai šių metų Senojo žemyno čempionate debiutavusi Rimgailė Meškaitė, į planetos pirmenybes vyksianti I.Janulevičiūtė, Goda Butkutė, Deimantė Kizalaitė, Deividas Kizala, Edvinas Jakonis ir kitos jaunosios viltys.

Vankuveryje pirmą sykį nuo 1992-ųjų, kai Lietuva buvo grąžinta į olimpinį žemėlapį, ant olimpinio ledo nesisuko mūsų šalies pora. „Labai širdį skaudėjo, – neslėpė L.Vanagienė, kalbėdama apie 2010 m. žiemos olimpines žaidynes. – Pora būtų užėmusi ne žemesnę kaip vienuoliktą vietą. Juk tai būtų buvusi aukščiausia mūsų žiemos olimpiečių Vankuveryje iškovota vieta.“

Dailusis čiuožimas: keletas svarbių datų

Pirmasis pasaulio dailiojo čiuožimo čempionatas buvo surengtas 1896 m. Sankt Peterburge. Iš pradžių juose dalyvaudavo tik vyrai.
Nuo 1908 m. planetos pirmenybėse ėmė varžytis dailiojo čiuožimo poros.
1952 m. į pasaulio čempionato programą buvo įtrauktos ir šokių ant ledo varžybos.
Per visą istoriją dailiojo čiuožimo pirmenybės neįvyko 15 kartų: 14 kartų dėl dviejų pasaulinių karų, o 1961 m. čempionatas buvo atšauktas dėl lėktuvo katastrofos, per kurią žuvo visa į Prahą skridusi JAV dailiojo čiuožimo komanda.
Sėkmingiausias lietuvių pasirodymas pasaulio dailiojo čiuožimo čempionate – 2000 m. P.Vanago ir M.Drobiazko iškovotas bronzos medalis.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...