2016 Sausio 30

Alytaus rajono meras A.Vrubliauskas: „Vaikų globos namuose augančių vaikų neturėtų būti“

veidas.lt

Alytaus rajono savivaldybė viena iš pirmųjų ėmėsi konkrečių priemonių socialinės atskirties problemų sprendimui. Savivaldybė padeda surasti globėjus vaikams, socialinės rizikos šeimoms pagalbą teikia visą parą, padeda norintiems atsikratyti priklausomybės nuo alkoholio.

Alma Jokūbaitė

„Mūsų siekis – surasti globėjus visiems tėvų netekusiems rajono vaikams. Jau ne pirmus metus esu Lietuvos savivaldybių asociacijos Socialinių reikalų komiteto pirmininkas ir man gerai žinomos su globos namais susijusios problemos“, – pokalbį pradeda daugiau kaip 20 metų savivaldoje dirbantis, šeštą kartą meru išrinktas Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas. Nors Alytaus rajono savivaldybė neturi vaikų globos namų, didžiulio susidomėjimo sulaukė į geros valios žmones orientuota mero idėja surasti globėjus visiems tėvų globos netekusiems rajono vaikams, kurių yra apie pusšimtį.

„Apvažiavome visą Alytaus rajoną, daug kalbėjome apie vaikų globą, į pagalbą  kvietėme seniūnus, seniūnaičius, bendruomenės narius, ir tai duoda rezultatų“, – tvirtina rajono vadovas.

Šiuo metu rajone yra 62 globėjai, globojantys 96 vaikus, ir viena šeimyna, kurioje auga 6 vaikai.

Dar apie 10 rajono šeimų susidomėjo galimybe globoti vaikus, ne vienas vaikas jau rado šilumą naujoje šeimoje. „Mano įsitikinimu, vaikui niekur nebus geriau nei šeimoje, tai tos globos šeimoje jam ir reikia ieškoti, dirbti su savo bendruomenės šeimomis, jas skatinti. Jeigu vaikais nesirūpina biologinė šeima – tėvai, seneliai, dėdės, geriausia, kad juos augintų globėjai arba įtėviai“, – sako A.Vrubliauskas, įsitikinęs, kad Alytaus rajonas ir visa Lietuva gali būti be vaikų globos namų.

Pasak jo, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija  daug metų svarsto šį klausimą, tačiau sprendimų iki šiol nepriima. O pavyzdys galėtų būti Gruzija, su kuria savivaldybė bendradarbiauja jau ne vienus metus, ar Lenkija ir Estija, gerokai pažengusios reformuojant vaikų globos sistemą. Mūsų centrinė valdžia, galima sakyti, trypčioja vietoje.

Alytaus rajono savivaldybė yra tarp pirmųjų šalyje, iš biudžeto globėjams numačiusių skirti papildomas išmokas. Savivaldybės taryba priėmė sprendimą skirti didesnę finansinę paramą – po 300 eurų per mėnesį – kiekvienam naujai vaiką globoti paėmusiam gyventojui, pagal poreikį taip pat bus teikiama įvairių specialistų: psichologų, psichiatrų, socialinių darbuotojų, gydytojų pagalba.

„Neabejoju, kad šeimos vaikus globoti ima tikrai ne dėl pinigų. Pirmoje vietoje yra žmonių gerumas, supratimas, atjauta ir atsakomybė. Šiemet dar labiau stiprinsime ir socialinių darbuotojų darbą, perskirstysime krūvius, jau įkūrėme veikiančias mobilias grupes, kurios rūpinsis labiausiai pažeidžiamais rajono gyventojais: vaikais, rizikos šeimomis, socialiai remtinais, vienišais žmonėmis“, – pasakoja meras.

Mobiliosiose grupėse dirbs savanoriai socialiniai darbuotojai, pedagogai, ugniagesiai, savivaldybės specialistai. Jie turės telefoną, kuriuo bet kuriuo paros metu bus galima pranešti apie vaiko teisių pažeidimus, smurtą, nepriežiūrą. „Nesiekiame atimti vaikų iš tėvų, bet norime išvengti nelaimių, vykdyti prevenciją, stiprinti socialinius įgūdžius“, – sako meras, pastebintis, kad rajone yra šeimų, kurios nemoka gamintis maisto, auginti daržovių, dirbti kitų buities darbų. Dažnai tokiems žmonėms trūksta suvokimo, kodėl reikia planuoti vaikų gimimą, todėl savivaldybės specialistai mano, jog būtina imtis šviečiamosios veiklos, galbūt skirti lėšų kontraceptinėms priemonėms.

Mero pastebėjimu, labai dažnai vaikų nepriežiūrą, socialinių įgūdžių stoką lemia alkoholio vartojimas. Savivaldybė ketverius metus sėkmingai vykdo mero inicijuotą priklausomybių mažinimo programą, kuri tapo pavyzdžiu ne vienai savivaldybei, o svarbiausia, kad programa suteikia galimybę ir vėl pasijusti visaverčiu visuomenės nariu, pradėti dirbti, rūpintis vaikais. Programa jau pasinaudojo daugiau nei 200 asmenų. Apie pusšimtį atvejų galima vadinti sėkmingais ir itin sėkmingais.

„Manau, kad visi – seniūnai, seniūnaičiai, bendruomenių pirmininkai, kaimynai, turėtume jautriau ir atsakingiausi domėtis, kas vyksta ne tik pas mus, bet ir šalia esančioje aplinkoje, nebūti abejingi, matydami skriaudžiamą ar neprižiūrimą vaiką, girtaujančius, smurtaujančius tėvus. Nes pasyvus požiūris šiandien gali turėti neatitaisomų pasekmių rytoj. Todėl Alytaus rajono savivaldybė ir aš darysime viską, kad vaikai augtų saugoje aplinkoje ir turėtų laimingą vaikystę“, – kalbėjo Alytaus rajono savivaldybės meras A.Vrubliauskas.

Užs. Nr. VPL1032

 

 

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...