2016 Gruodžio 26

70 mln. eurų jauniems bedarbiams: nei meškerės, nei žuvies

veidas.lt

BFL

Gabija SABALIAUSKAITĖ

Beveik 70 mln. eurų – tiek skirta Lietuvai, kad per trejus metus 36 tūkst. jaunuolių padėtų dirbti ar mokytis. Vieni metai jau praėjo: įdarbinta 1,4 tūkst., o 9 tūkst. jaunuolių pradėjo kelią iki darbo vietos. Valdininkai, turintys padėti susirasti darbą, jau metus terliojasi su viešaisiais pirkimais, o darbdaviai, trynę rankas laukdami naujų darbuotojų, jų negauna.


Jaunuolius, kurie nedirba, nesimoko ir niekuo neužsiima, gelbėja Europos Komisija (EK), pasiūliusi kovoti su jaunimo nedarbu Jaunimo garantijų iniciatyva. Programa veikia ir Lietuvoje, nors jaunimo nedarbo lygis, laimei, yra mažesnis nei Europos vidurkis. Per tris 2016 m. ketvirčius bedarbiais užsiregistravo 63 tūkst. jaunimo iki 29 metų amžiaus. Spalį 16–29 metų amžiaus bedarbiai sudarė 17,7 proc. visų bedarbių.

Jaunimo garantijų iniciatyvos, kuriai Lietuvoje skiriama 92 mln. eurų, tikslas yra užtikrinti, kad iki 29 metų amžiaus jaunuoliai per 4 mėn. nuo mokslų pabaigos ir tapimo bedarbiais dienos gautų tinkamą darbo, mokslo, praktikos ar stažuotės pasiūlymą. 2015–2018 m. šiam tikslui pasiekti įgyvendinami du stambūs projektai – „Atrask save“ ir „Naujas startas“, finansuojami daugiausia iš Europos socialinio fondo. Jie pradeda „įsivažiuoti“, nors startavo dar pernai.

Abu projektus įgyvendinančios Lietuvos darbo biržos (LDB) direktorė Ligita Valalytė vadovauti LDB pradėjo praėjusį balandį, tada nuo „Atrask save“ pradžios buvo praėjęs pusmetis, nuo antrojo projekto „Naujas startas“ – trys mėnesiai.

„Kai prisijungiau prie įstaigos, analizavau šiuos projektus ir, kiek suprantu, jų pradžia buvo gana sudėtinga dėl procedūrų, kurių negali paspartinti. Buvo daug viešųjų pirkimų, skundų, kurie stabdo procedūras. Tačiau tuos dalykus pavyko sudėlioti į vietas, todėl manau, kad tai, kas padaryta nuo pradžių iki dabar, yra didelis šuolis“, – projektų sėkmę vertina LDB direktorė.

Nors LDB vadovė džiaugiasi tuo, kas padaryta per trečdalį projektų įgyvendinimo laikotarpio, Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos (LVDK) generalinio direktoriaus pavaduotojas Vaidotas Levickis, Jaunimo garantijų iniciatyvos įgyvendinimo stebėsenos komisijos narys, linkęs manyti, kad šių projektų laukia ilgas procesas, bet ne sėkmė ir rezultatai. V.Levickis klausia, ar jais kartais nebandoma spręsti problemos, kurios nėra, žūtbūt nepraleidžiant progos gauti pinigų, nors ir nežinai, kam bei kaip juos panaudosi.

„Kai kalbama apie projektą „Atrask save“, man kyla klausimas, ar iš tikrųjų bandome kažką išspręsti, ar tik stengiamės „suvalgyti“ pinigus. Deja, šiandien linkstu į pinigų suvalgymo pusę. Tai dideli pinigai, bet jie skiriami procesui, o ne rezultatui“, – sako LDK atstovas.

Europinės programos tikslas – sumažinti jaunimo nedarbą ir pagreitinti įsitraukimą į darbo rinką, bet darbdavių atstovas tikina, kad Lietuvoje tokio jaunimo nedarbo, kurį būtų galima sumažinti kelis kartus ir pademonstruoti ryškius projekto rezultatus, palyginti su kitomis valstybėmis, kur šis rodiklis siekia net 50 proc., beveik nėra. Darbo biržoje esą neretai registruojasi po mokslų norintys atsipūsti absolventai, taip pat tie, kuriems nedirbti yra paprasčiau, arba tie, kurie ketina emigruoti. O štai turintieji kvalifikaciją darbą randa ir be europinių programų.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas” arba pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-50-2016-m

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

 1. Tomas Tomas rašo:

  http://ieskokdarbo.lt – nemokami darbo skelbimai, darbo pasiulymai, darbas

 2. Gina Gina rašo:

  Mano vardas yra Gina Acampora, šiandien aš kalbėjau kaip laimingiausias žmogus visame laukiniame pasaulyje, ir aš pasakiau savimi, kad bet kuris skolintojas, kuris išgelbėtų mano šeimą nuo prastos situacijos, pavadinsiu visą laukinį pasaulį, ir aš taip labai džiaugiuosi galėdama pasakyti, kad mano šeima sugrįžta gerai, nes man prireikė 100 000 eurų paskolos, kad galėčiau pradėti visą gyvenimą dėl savo profesijos, nes aš esu viena mama, su 4 vaikais, o visas pasaulis atrodė, kad jis kabo manęs, kol susitiko su Dievu, išsiuntė paskolą, kuri pakeitė mano gyvenimą ir savo šeimos gyvenimą, Dievas, bijodamas įmonės, Nora Mildred, ji buvo išganytojas Dievas, išsiųstas išgelbėti savo šeimą su 100 000 eurų paskola, kreipkitės į noramildred.loan@hotmail.com


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...