2016 Sausio 04

Apie tai kalba “Facebook”

6-ių nuomonių lyderių reakcija į tragediją Saviečiuose

veidas.lt

R.Valatka / BFL/ A.Ufarto nuotr.

Dviejų vaikų nužudymas Kėdainių rajone, Saviečių kaime, sukrėtė Lietuvą. Po ministrų susitikimo su Prezidente sutarta kurti naują instituciją, kuri rūpinsis tokiomis problemomis. Audringos diskusijos nerimsta ir socialiniame tinkle “Facebook”. Pateikiame šešių žinomų žmonių pasisakymus:

Psichiatras prof.Dainius Pūras:

Reaguojant į pirmąją šiais metais tragediją – dviejų vaikų nužudymą Kėdainių rajone, viešojoje erdvėje pasirodė, kaip jau įprasta, daug neatsakingų pasisakymų. Bet buvo – daugiau negu įprasta – ir prasmingų įžvalgų ir netgi siūlymų – kaip remiantis gerąja Europos praktika spręsti svarbiausias visuomenės sveikatos ir visuomenės raidos problemas.

Kad visi esame atsakingi, tai yra tiesa. Kol kas per daug abejingi yra ir eiliniai piliečiai, ir visuomenės elitas.

Tarsi tyčia būtų norima užkonservuoti Lietuvą visaapimančioje smurto ir savinaikos aplinkoje.

Nemažai atsakomybės turi prisiimti mūsų valdžia, ir visų pirma Vyriausybė su ministerijomis. Būtent šiame lygyje atkakliai ir ciniškai stabdomi bet kokie bandymai šiuolaikiškai investuoti į smurto prevenciją, emocinį vaikų ir suaugusiųjų raštingumą, sutrikusių tarpusavio santykių gydymą – tarsi tyčia būtų norima užkonservuoti Lietuvą visaapimančioje smurto ir savinaikos aplinkoje. Daugybė žmonių, patys užaugę be jokios emocinės paramos, šiandien kankina save ir aplink esančius vaikus ir suaugusius, nes be prievartos nežino kitokių bendravimo būdų. Save ramina alkoholiu arba gausiai išrašinėjamais vaistais nuo nervų – štai kokį pasirinkimą užtikrina Lietuvoje vykdoma sveikatos ir socialinė politika.

Uždegti žalią šviesą kitokiems, negu brangūs psichotropiniai vaistai, būdams Lietuvos vaikų ir tėvų dvasinę sveikatą gydyti Lietuvos valdžia atsisako.

Prieš 25 metus su pirmąją Vyriausybe kurdami universitetinį Vaiko raidos centrą, tikėjomės kad jame įdiegtas pagalbos vaikams ir šeimoms modelis po kurio laiko pasieks Lietuvos miestelius ir kaimus. Šiandien ši vizija grubiai sustabdyta būtent dėl Vyriausybės ir Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimų paaukoti šią „neperspektyvią“ sritį. Uždegti žalią šviesą kitokiems, negu brangūs psichotropiniai vaistai, būdams Lietuvos vaikų ir tėvų dvasinę sveikatą gydyti Lietuvos valdžia atsisako, vis dar klusniai vykdydama sovietinės mokyklos psichiatrų nurodymus. Vaiko raidos centro veiklos perspektyva sužlugdyta, nes šis centras ir jo plėtojama sistemos vizija niekaip netelpa į korumpuotos Lietuvos sveikatos sistemos modelį. Mokslo studijų atlikta analizė su rekomendacijomis demonstratyviai ignoruojama. 2013 metais Jungtinių Tautų Vaiko teisių komiteto rekomendacijos Lietuvai dėl vaikų teisių apsaugos Lietuvoje demonstratyviai ignoruojamos.

Ne ką geresnė už psichikos sveikatos situacija ir su Lietuvos socialine politika ir vaikų teisių apsaugos sistema, už kurią atsako kita – Socialinės apsaugos ministerija. Bendri vardikliai visoje šios Vyriausybės veikloje tie patys – jokios lyderystės ir jokios politinės valios, kad Lietuva sveiktų ir kad ji gydytųsi nebe tais būdais, nuo kurių yra stipriai susirgusi.

Tikiuosi kad ponai valdžios atstovai, reikšdami susirūpinimą įvykusia tragedija, žvelgdami į Lietuvos simboliu tapusį šulinį, bent kartą pabandys padaryti tinkamą išvadą. Bet ir piliečiai turi apsispręsti ko jie reikalauja iš valdžios.

“Vaikų linija” vadovas, dr.Robertas Povilaitis:

Noriu pasidalinti keletu komentarų dėl vaikų nužudymų. Komentaras yra ne apie konkretų atvejį, bet apie tokius ir panašius atvejus.

1. Nužudymai yra ledkalnio viršūnė. Ledkalnio apačioje yra žymiai daugiau vaikų, kurie yra sužeidžiami.

Būtų gerai kaip valstybei apsispręsti – ar fizinių bausmių naudojimas yra kultūrinis paveldas ir jį reikia saugoti.

2. Paprastai smurtinis elgesys neatsiranda staiga – jis vystosi nuo silpnesnio link stipresnio. Nužudymas jau yra kraštutinė smurto forma, labai tikėtina, kad smurto visokiausių apraiškų galėjo būti ir anksčiau – šiandien smurtaujantys suaugę gali būti, kad yra smurtavę ir būdami vaikais ar paaugliais. Todėl norėdami, kad dabartiniai vaikai, po 20-ies ar 30-ies metų tapę tėvais, nenaudotų smurto prieš savo vaikus, prieš savo partnerius, tai reikėtų mokinti juos nesmurtinio elgesio dabar.

3. Būtų gerai kaip valstybei apsispręsti – ar fizinių bausmių naudojimas yra kultūrinis paveldas ir jį reikia saugoti, ar visgi jau laikas būtų jo atsisakyti. Kuo daugiau tėvų naudoja fizinę jėgą vaikų auklėjime, tai dalis jų tos jėgos panaudos per daug ir vaikas gali būti sužeistas.

4. Atsisakius fizinių bausmių vaikų auklėjime, reikia mokinti tėvus kaip kitaip galima vaikus auklėti. Priemonių yra, reikia tik pasirinkti ir plačiai diegti. Kaip pavyzdį paminėčiau Triple P (Positive Parenting Program) programą http://www.triplep.net/glo-en/home/, kuri turi keletą programos lygių skirtų skirtingam amžiui ir skirtingo lygio problemoms. Iliustracijai pridedu aprašymą koks yra tokios programos poveikis (sumažėja smurto prieš vaikus atvejų, mažiau reikia hospitalizuoti dėl vaikų sužalojimų, tėvai jaučia mažiau pykčio ir t.t.).

Vaiko raidos centras, teikiantis pagalbą vaikams, jau daugiau kaip du metus dirba avarinėse sąlygose.

Galime kelti klausimą kiek plačiai yra tėvams yra prieinamos tokios ar panašios pagalbos priemonės, kokios tai yra programos, kokiomis apimtimis jos yra diegiamos, kiek tėvų gali dalyvauti, kur galima rasti viešos informacijos ir pan.Viena iš tokių programų yra STEP programa, kuri diegiama plačiau, bet nežinau informacijos apie dalyvių kiekį ir kiek plačiai yra prieinama.

5. Kur tėvai gali kreiptis dėl įvairiausių klausimų susijusių su vaikų auklėjimu, dėl iškilusių sunkumų šeimoje ir pan. Pvz. Norvegijoje yra visas tinklas šeimų konsultavimo tarnybų http://www.bufdir.no/Familie/kontorer_oversikt/. Ar Lietuvoje planuojamas koks nors tinklas panašių ar kitokių organizacijų, kur šeimos galėtų gauti konsultacijas, šeimos terapijos paslaugas ir pan. ?

6. Vaiko raidos centras, teikiantis pagalbą vaikams, turintiems elgesio ir emocinių sutrikimų, ir jų šeimoms, jau daugiau kaip du metus dirba avarinėse sąlygose, nes pagrindinio pastato negalima eksploatuoti dėl kritinės stogo būklės.

Apžvalgininkas Andrius Tapinas:

Viešojoje erdvėje jau kone isterika dėl vaikų šulinyje. O per dvi dienas po tragedijos nė vienas iš mūsų trijų valstybės vadovų nesugeba net pyptelti apie tai. Per dvi dienas!!!

Netrukdykit švęsti? Ar neturim, ką pasakyti? Ar nelabai norim čia kištis?

Tai kam tada jūs iš viso reikalingi?

Nuotraukos su žuvėdromis ministrės profilyje nebeliko. Problema išspręsta.

Apie socialinės apsaugos ir darbo ministrę Algimanta Pabedinskienė jau nekalbu. Čia visiška klinika. Ji tuo metu žuvėdrų nuotraukomis dalijasi.

Atnaujinimas: Nuotraukos su žuvėdromis ministrės profilyje nebeliko. Problema išspręsta.

Atnaujinimas2: Sekmadienio popietę prasidėjo judėjimas. Premjeras žada pokyčius ir pirmadienį kviečiasi ministrus, Prezidentė kviečiasi ministrus.

Apžvalgininkas Rimvydas Valatka:

Bepročiai. Po Saviečių kaimo vaikžudystės šulinyje Lietuvos valdžia nusprendė įkurti naują valdžios instituciją. Anot prezidentės D.Grybauskaitės, institucija galėtų vadintis vaikų teisių apsaugos inspekcija. Jos funkcija būtų… koordinuoti šeimas. Kai Dievas nori nubausti žmogų, atima jam protą. Ką norėjo nubausti Dievas, kai protą vienu metu atėmė prezidentei ir trims ministrams?

Ankstesnis R.Valatkos komentaras

Vienas degradavęs žmogus nužudė du savo kūdikius. Ir prasidėjo fariziejų lenktynės – kas varo ant žiniasklaidos, kas ant socialinių darbuotojų, kas ant vaiko teisių apsaugos, o kas ant politikų ir net pašalpų dalijimo vargšams. Ir skrenda virš Lietuvos: “Tol, kol politikai orientuosis į soc. pašalpų gavėjus ir degradus, kurie yra pagrindiniai dabartinės valdžios partijų rinkėjai ir kuriems dabar – visos privilegijos, lengvatos ir valstybės dėmesys…” Viena TV šou gražuolė net pareikalavo grąžinti mirties bausmę, ir tada jau viskas bus OK.

Viena TV šou gražuolė net pareikalavo grąžinti mirties bausmę, ir tada jau viskas bus OK.

Kiek daug žmonių moka parodyti save atsitikus kraupioms nelaimėms. Kiek daug su keršto geismu gimusių. Kiek daug politiškai susipratusių ir politkorektiškų. Ir kiek mažai prisiimančių kaltę. Ne mažai. Nė vieno. Kalti kiti. Štai kol taip bus, taip ir bus – nuo Kražių iki Kėdainių Saviečių kaimo ir atgal.

Apžvalgininkas Andrius Užkalnis:

Rimvydas Valatka parašė apie šulinio istoriją taip, kad nesigauna nieko nė pridėti. Taip, viską nuo savęs: Skandinavijos lygį nuo savęs pradėti, ir taip, dėl Dievo meilės, ir savo laidą Rūtai apsišluoti: nuo būrėjų iki Katunskytės skrandžio. Man irgi tas pats galioja, jeigu ką, ir mano darbams.

Laidų vedėja Rūta Mikelkevičiūtė:

Štai ką rašo Dovilė Dovile Sakaliene. Ne mirties bausmės reikia – tai NEPADEDA! O pagaliau 20 metų (!) vilkinamą ir stabdomą nemušimo įstatymą priimti ir sutvarkyti atsakomybės klausimą, kai “šeima stebima” metų metus, o realiai joje vyksta kraupūs dalykai. Rašiau apie tai daug sykių, dirbau prie naujo įstatymo, bet ar gali vaiko teisių gynėjai atsilaikyti prieš Rusijos Federacijos skiriamus šimtus milijonų eurų skatinti neapykantą vaiko teisių apsaugai ir apskritai nemokamai dirbančus “naudingus idiotus” ar netgi Seimo narius su pasididžiavimu pasakojančius istorijas kaip jiems daug davė smurtas prieš juos (“beržinė košė”, klūpėjimas ant žirnių…).

Kaip rodo faktai ir statistika – smurtas prieš vaikus yra mažiausias ne tose šalyse, kur yra mirties bausmė, bet tose, kur valstybė aiškiai teisiškai ĮTVIRTINA ir ĮGYVENDINA nuoseklią ir pilną vaiko teisių apsaugą, efektyvų smurto prevencijos, identifikavimo ir intervencijos mechanizmą, ir kur vaikai yra ne populizmo objektas, o gerbiami ir mylimi visuomenės nariai.

Kiek dar nužudytų vaikų reikia, kad atsikvošėtume ir imtume tvarkyti vaiko teisių apsaugą taip, kaip Švedijoje, o ne taip, kaip Rusijoje?

Kiek?

Ankstesnis R.Mikelkevičiūtės komentaras:

GAL LAIKAS NUSTOTI VAIDINTI ŽMOGIŠKUMĄ? IR MIRTIES BAUSMĘ GRĄŽINTI!!!!!????? JŪS TIK PAGALVOKITE KĄ JAUTĖ MAŽYLIAI TAS KELIAS MINUTES!!!!!!!?? PO VELNIŲ, KIEK GALIMA KENTĖTI IR BŪTI AKLIEMS!!!??? KIEK DAR!!!!???? AŠ NORIU TVARKOS MANO VALSTYBĖJE!!!!!

PO VELNIŲ, KIEK GALIMA KENTĖTI IR BŪTI AKLIEMS!!!??? KIEK DAR!!!!????

Pareigūnų teigimu, niekur oficialiai nedirbantis A.Beras dėl įvairių nusikaltimų policijai buvo žinomas ir anksčiau. ( TAIP RAŠO LRYTAS.LT) IR KĄ???? KAIP ŠIMTAI KITŲ ATVEJŲ – N KARTŲ TEISTI, BAUSTI, IR BLA BLA…Po kurio laiko skaitau:galimai turintis bėdų su psichika , šuniui galvą nupjovęs ir tai, pasirodo, aplininkiniai žinojo? Ir nieko? Vaikai keturi gyveno tokioje šeimoje, niekas nieko nematė, nenujautė…Kaip visada…

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...