2010 Rugpjūčio 26

3D filmai

3D filmų lankomumas ėmė mažėti

veidas.lt

3D ar ne 3D? Štai kur hamletiška dilema! Ar verta mokėti brangiau už trimatį kiną? 3D filmų pasiūla masiškai plinta, kino teatrai skaitmeninius projektorius užsisakinėja, bet seansų su akiniais bilietų pardavimas JAV ir kitų šalių kino teatruose mažėja.

Trimatę maldelę kartoja kiekvienas ambicingesnis režisierius, o premjerų anonsuose vis daugėja užrašų su magišku simboliu 3D. Bet kad ir kaip galingai veiktų reklaminis ešalonas, nerimą kelianti statistika aiškiai įspėja, kad 3D filmų lankomumas pasuko priešinga kryptimi. JAV kino teatruose trimačio kino pardavimo trajektorija po “Įsikūnijimo” beveik su kiekvienu nauju filmu rieda žemyn. Nedžiuginantys skaičiai signalizuoja, kad žmonių susidomėjimas brangiau kainuojančiais 3D seansais staiga išgaravo.

Erdviniai efektai iškėlė “Alisą Stebuklų šalyje” iki milijardo zonos, kokios režisierius Timas Burtonas niekuomet nebuvo sapnavęs, nes 70 proc. premjerinio savaitgalio pajamų (apie 80 mln. JAV dolerių) atnešė išradingųjų 3D vaizdinių paviliota auditorija. Animacinė vikingų medžioklė “Kaip prisijaukinti drakoną” atskraidino tik 30 mln. dolerių (68 proc.). Sensacingai sužaidusi “Žaislų istorija 3″ trumpam sugrąžino viltį ir debiutavo su 66 mln. dolerių vien tik už 3D instrukcijas (60 proc.), tačiau animacinės komedijos “Bjaurusis aš” 3D lankomumas tuoj pat subliūško iki 25 mln. dolerių (45 proc.), o fantastiškai nesėkmingai startavusi vaikiška veiksmo komedija “Katės ir šunys. Kačių kerštas” pagerino patį blogiausią 3D seansų lankomumo rekordą. Naminių gyvūnų mūšis trimatėje erdvėje atseikėjo apgailėtinus 7 mln. dolerių (55 proc.).

Lietuviškas variklis

Absoliučiai kitoks paveikslas tapomas lietuviškuose ekranuose. Neįnoringi ir daug nereikalaujantys mūsų žiūrovai nesiskundžia Amerikoje stropiai kritikuojamu “Kačių ir šunų” trimačių efektų lygiu ir noriai moka brangiau už abejotinos vertės reginį, kurį lygiai taip pat įmanoma pamatyti tradicine versija. Lietuviškai dubliuota šeimyninė veiksmo komedija per dešimt dienų pardavė 12,3 tūkst. bilietų į 3D seansus (net 68 proc.), o versiją be akinių pasirinko 5,8 tūkst. žiūrovų.

Šiandien 3D yra vienas pagrindinių Lietuvos kino variklių, kompensuojančių žiūrovų praradimą. Palyginkime dviejų pastarųjų “Šrekiados” serijų laimėjimus ir pamatysime skirtumus. Trimačiuose ekranuose šėlęs “Šrekas. Ilgai ir laimingai” sumerkė į žaliąją pelkę daugiau pinigų (1,6 mln. Lt) ir tik žingsneliu aplenkė “Šreką Trečiąjį” (1,55 mln. Lt), bet šis 3D drabužių dar nesimatavęs pasakorius sukvietė kur kas gausesnį žiūrovų būrį (156,6 tūkst.) už naujausią nuotykį (119,9 tūkst.). Ženklus 36 tūkst. galvų skirtumas susidarė dėl brangiau kainuojančių bilietų, kurie duoda reikalingas pajamas ir užglaisto lankomumo skyles.

Konversijos įkalčiai

Apgaulingai padori procentinė išraiška dar suteikia galimybių kino teatrų atstovams teisintis, kad sparčiai besidauginantys 3D filmai turi aršiai kautis dėl vietos skaitmeninėse salėse ir gauna daug mažiau laiko repertuaruose.

Bet surenkamos kuklesnės sumos sufleruoja, kad žiūrovai tikrai ne viską pageidauja matyti su akiniais. Daugeliui filmų 3D efektai iš tiesų nėra reikalingi. Blogiausia, kad kai kurie apsukrūs prodiuseriai revoliucinį formatą išnaudoja kaip gelbėjimosi ratą prastai pavykusiems filmams. Jie tikisi apgauti žmones ir brangesniais bilietais kompensuoti nuostolius. Tokia padažnėjusi praktika siutina kokybišką 3D praktikuojantį ir laiko filmavimams negailintį Jamesą Cameroną, kuris atvirai įvardija didžiausią erdvinio kino priešą – tragiškai blankiais 3D efektais pagarsėjusį “Titanų susidūrimą”.

“Kai vieną gražų rytą atsibundi ir papūtus vėjeliui staiga sumąstai konvertuoti į 3D formatą kūrinį, kuris filmavimo procese net nebuvo planuotas taip rodyti, tai jau bloga idėja. “Titanų susidūrimas” surinko kažkiek pinigų, bet nusišlapino ant augančio 3D derliaus. Jeigu norite apmokestinti žiūrovus brangesniais bilietais, tai privalote pasirūpinti, kad žmonės gautų pagerintos kokybės reginį. Aš kategoriškai prieštarauju konversijai iš reikalo ir kritikuosiu visus apsukruolius, kurie planuoja rodyti 3D, bet nenori skirti energijos sudėtingesniems filmavimams specialiomis kameromis. Man nesvarbu, ar tai bus naujas “Žmogus voras”, ar “Karibų piratai”, – teigia J.Cameronas, kuris pats svajoja konvertuoti į 3D formatą “Titaniką” ir “Terminatorių 2″.

Paprasti žiūrovai nesupranta ir ne visuomet moka atskirti, kada jiems siūlomas realus, o kada melagingas 3D. Pardavimu suinteresuoti platintojai neskuba aiškinti akivaizdžių filmavimo 3D kameromis ir kompiuterinės konversijos skirtumų, tačiau praktika rodo, kad vieną kartą apgautas ir nusivylęs žiūrovas po to gali praleisti vertingą trimatį reginį. Prieštaringų atsiliepimų sulaukęs “Titanų susidūrimas”, šiuo metu Lietuvoje besidraskančios “Katės ir šunys” ir savaitgalį kardus iškėlęs “Paskutinis oro valdovas: Ango legenda” yra priverstiniai 3D filmai – erdviniai efektai jiems buvo prilipdyti jau sumontavus medžiagą. Beviltiški eksperimentai nepatiko reklamos užliūliuotiems žiūrovams, todėl ir finansiniai rezultatai gerokai nuvylė.

Tamsus miškas

Atsiliepimuose dažnai pasigirsta išvada, kad vaizdas per akinius natūraliai patamsėja. Panašiai manantys vartotojai yra teisūs. Kūrėjai pripažįsta, kad šviesos problemą įmanoma iš dalies išspręsti tik filmuojant 3D kameromis.

Konversija po filmavimo dar stipriau patamsina vaizdą. Formato žaizdas skausmingiausiai atvėrė “Titanų susidūrimas”, kurio seansai išsiskyrė išeinančiųjų iš salės dėl nepakeliamos kokybės gausa. Tačiau vėlgi netobuli išblyškę vaizdai nesukėlė įtarimų 21,1 tūkst. lietuvių, sunešusių didžiąją dalį filmo pajamų už 3D (351,5 tūkst. Lt), kai niekuo nesiskirianti ir tokia pat bloga normali versija sukaupė tik 150,6 tūkst. Lt.

Būtent šią opią patamsėjimo priežastį industriją pakračiusiame kritiniame straipsnyje aprašė dėl ligos kalbėti jau nebegalintis elitinis kino kritikas Rogeris Ebertas. Pavasarį jis užsipuolė revoliucionierius analitiniu straipsniu “Kodėl aš nekenčiu 3D (ir jūs taip pat turėtumėte)”, kuriame išklojo devynias problemas, kenkiančias trimačių atrakcionų stebėjimui. Prie jo įžvalgių išvadų būtų sunku prisikabinti.

Beveik 600 mln. JAV dolerių visame pasaulyje surinkusios “Pradžios” genialusis autorius Christopheris Nolanas neslepia, kad studijos prašymu ir asmeniniu pageidavimu mėgino konvertuoti kelis filmo epizodus į 3D formatą.

Tačiau pamatęs galutinį rezultatą kategoriškai atsisakė trečiosios dimensijos sapnų erdvėje. “Techniniu lygiu mums pavyko nepriekaištingai. Vaizdai atrodo užburiantys. Tačiau blankus fonas ir patamsėjusios spalvos trukdo žiūrėti ir patirti filmo įspūdį”, – pripažįsta Ch.Nolanas.

Išgelbės kokybė, o ne kiekybė

Padažnėjus diskusijoms apie konversijos keliamas kliūtis, tikrą 3D nufilmavę prodiuseriai skuba pasigirti ir užversti informacija apie kūrybiniame procese naudotą techniką.

Ištyrinėjus Holivudo studijų pažadų sąrašus matyti, kad per artimiausius dvejus metus kino teatruose apsireikš ne mažiau kaip 60 filmų su 3D efektais. Ne visi jie bus rodomi Lietuvoje, ir tai gerai. Vargu ar mes ką nors prarasime nepamatę beprasmiškų kaulų laužytojų šėlionių “Jackass 3D” ar ėdrūniškai kruvino siaubo trilerio “Piranija 3D”.

Įžvalgusis Holivudo studijos “DreamWorks” vadas Jeffrey Katzenbergas tikriausiai bus teisus, kad procentinis 3D/2D pardavimo pasidalijimas augs trimačio kino naudai, kai dar labiau patobulės gamybai naudojami įrankiai ir kūrėjai sugebės revoliucinį formatą adekvačiai pritaikyti prie scenarijaus. Akivaizdu, kad studijoms būtina kuo greičiau nuspręsti, ką norima filmuoti 3D ar kokybiškiau konvertuoti, o ko geriau atsisakyti ir nepūsti muilo burbulų žiūrovams į akis.

Net neverta abejoti, kad “Haris Poteris ir mirties relikvijos” bus stabiliai lankomas, ir daugelis gerbėjų pageidaus atsisveikinti su jaunuoju burtininku pro 3D akinius. Tačiau būtų teisinga ir gražu, jog “Warner Bros.” iš anksto įspėtų, kad režisieriaus Davido Yateso nufilmuota medžiaga į trimatį formatą buvo konvertuojama kompiuteriais.

Geresnių laikų gausinant akiniuotą auditoriją tikimasi sulaukti rudenį, kai spalio mėnesį “Forum Cinemas” papildys turimų skaitmeninių “XpanD” projektorių kiekį iki septynių aštuonių. Rugsėjo 24 d. planuojantys atsidaryti naują kino centrą prekybos centre “Ozas” legionieriai iš Lenkijos “Multikino” startuos su trimis trimačiam kinui rodyti pritaikytomis salėmis.

Sparčiai didėjant pasiūlai ir žiūrovams sutinkant mokėti daugiau, šios rodymo vietos turėtų duoti apčiuopiamos naudos, nes vien gruodį numatomos keturios didelės 3D reginių premjeros. Animacinė fantazija “Megamaindas” šaipysis iš superherojiškų trilerių, “Narnijos kronikos 3″ domins ankstesnius nuotykius nerealioje fantazijų šalyje stebėjusius svajoklius, “Guliverio kelionės” išnaudos trečiąją dimensiją su neįprastai padidėjusiu komiku Jacku Blacku, o labiausiai laukiamas ir J.Camerono sukonstruotomis kameromis filmuotas fantastinis “Tronas: palikimas” mėgins bent iš dalies prilygti “Įsikūnijimo” vizualiniams stebuklams.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...