2016 Sausio 21

Saviugda

2 kriterijai, pagal kuriuos žmonės jus įvertina

veidas.lt

"Shutterstock" nuotr.

Žmonės jus įvertina pirmosiomis pažinties sekundėmis. Tačiau klausimas – ką būtent ir pagal ką jie vertina?

Pasak “Businessinsider”, Harvardo verslo mokyklos profesorė Amy Cuddy, kartu su kolegomis prichologais Susan Fiske ir Peteriu Glicku, 15 metų studijavo pirmuosius įspūdžius. Mokslininkai tikina įminę šią paslaptį. Knygoje “Presence”, A.Cuddy teigia, kad pirmą kartą jus sutikę žmonės atsako sau į šiuos klausimus:

1. Ar aš galiu pasitikėti šiuo asmeniu?

2. Ar aš galiu gerbti šį asmenį?

Psichologai šiuos klausimus sieja su dviem savybėm – nuoširdumu ir kompetencija. Idealiu atveju reikia išsiugdyti jas abi.

Įdomu, kad A.Cuddy teigia, jog dauguma žmonių, ypač profesiniame kontekste, tiki, kad kompetencija yra svarbesnis kriterijus. Mat jie nori įrodyti, kad yra sumanūs ir talentingi.

Tačiau, išties, nuoširdumas ar patikimumas yra svarbiausias faktorius, apsprendžiantis, kaip žmonės įvertins jus.

“Žiūrint per evoliucijos perspektyvą, gyvybiškai svarbiau mūsų išgyvenimui žinoti, ar asmuo nusipelnė mūsų pasitikėjimo”, – teikia A.Cuddy.

Kompetencija tampa labai svarbi tik po to, kai atsiranda pasitikėjimas, o bandymas intensyviai rodyti savo sugebėjimus gali duoti priešingą rezultatą.

Sugrįžtant į akmens amžiaus laikus, išties, tikriausiai buvo išsiaiškinti svarbiau, ar naujasis pažįstamas nužudys tave ir pavogs visą tavo turą, nei kiek jis turi gebėjimo užkurti ugnį.

Pasak A.Cuddy, kompetencija tampa labai svarbi tik po to, kai atsiranda pasitikėjimas, o bandymas intensyviai rodyti savo sugebėjimus gali duoti priešingą rezultatą. Ekspertė teigia, kad verslo vadybos praktikantai dažnai taip susikoncentravę į savo gebėjimų ir kompetencijų parodymą, kad nedalyvauja socialinėje veikloje, neprašo pagalbos ir galiausia atrodo atskalūnai. Todėl dažnai iš šios būsenos jie pabunda tik, kai negauna darbo pasiūlymo po praktikos, nes niekas jų nepažįsta ir negali jais pasitikėti.

“Jei  asmuo, kuriam bandote daryti įtaką, jumis nepasitiki, reiškia jūsų santykiai ilgai netruks.dar daugiau, jūs galite kelti įtarimus bandymais manipuliuoti”, – mano A.Cuddy.

Visą originalų straipsnį skaitykite čia

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...