2015 Gruodžio 06

Saviugdymas

13 dalykų, kurių stiprios asmenybės nedaro

veidas.lt

"Shutterstock" nuotr.

Stiprybė – tai ne tik gebėjimas kažką daryti. Stiprybė yra ir tai, ko jūs sugebate nedaryti. Bent jau taip mano knygos “13 Things Mentally strong People Don’t Do” autorė Amy Morin.

Businessinsider.com pateikia 13 dalykų, kurių stiprios asmenybės nedaro sąrašą:

1. Nešvaisto laiko gailėdami savęs.

“Savęs gailėjimas yra savęs žlugdymas”, – teigia A.Morin. Taip švaistomas laikas, palaikomos negatyvios emocijos ir gadinami santykiai. Išeitis – “priimti, tai kas yra gero pasaulyje ir tuomet pradėsite dėkoti už tai, ką turite.”

2. Neišsižada savo galių.

Žmonės išsižada savo galių, kai jiems trūksta psichinės ir emocinės pusiausvyros. Privalote pastovėti už save ir nubrėžti kitiems ribas, teigia A.Morin. Jei kiti žmonės kontroliuoja jūsų veiksmus, jie kontroliuoja ir jūsų sėkmę bei savivertę.

3. Nebijo pokyčių.

Pasak A.Morin, yra 5 pokyčių stadijos: idėja, apmąstymas, pasirengimas, veiksmas ir palaikymas. Visos stadijos yra labai svarbios. Pokyčiai gali jus gąsdinti, bet jų vengimas užkerta kelią jūsų tobulėjimui: “Kuo ilgiau lauksite, tuo bus sunkiau, ir kiti žmonės jus pralenks.”

4. Nesikoncentruoja ties dalykais, kurių negali kontroliuoti.

Atsisakę minties visiems įtikti pasijusite stipresni ir labiau savimi pasitikintys.

“Jaučiamės tokie saugūs, kai viską kontroliuojame, bet mintis, kad turime jėgų kontroliuoti viską, gali būti problematiška”, – rašo A.Morin. Bandymas kontroliuoti viską yra atsakas į nerimą. Atitraukę dėmesį nuo  dalykų, kurių negalite kontroliuoti, jausitės laimingesni, mažiau vargins stresas, sukursite geresnius santykius, atsiras daugiau galimybių ir lydės sėkmė.

5. Jiems nesvarbu visiems įtikti.

Dažnai mes vertiname save pagal tai, ką kiti žmonės apie mus mano. A.Morin teigimu, tai laiko gaišimas, nes žmonėmis, kurie bando visiems įtikti, lengva manipuliuoti, o natūralu, kad kažkas jausis piktas ar nusivylęs – neįmanoma visiems įtikti. Todėl atsisakę minties visiems įtikti pasijusite stipresni ir labiau savimi pasitikintys.

6. Nebijo imtis apskaičiuotos rizikos.

Žmonės dažnai bijo imtis rizikingų veiksmų – nesvarbu ar kalbama apie finansus, verslą, emocijas ar socialinius santykius. Tačiau “Neišmanymas, kaip įvertinti riziką veda prie baimės augimo”, – teigia A.Morin.

Niekam nėra kažkas pažadėta. Viską privalote pasiekti patys.

Norėdami geriau įvertinti riziką, paklauskite savęs: Kokia potenciali to kaina? Koks yra potencialus pelnas? Kaip tai padės man pasiekti mano tikslus? Kokios yra alternatyvos? Kaip viskas gausis, jei įvyks geriausias scenarijus? Kas nutiktų blogiausia ir kaip aš galėčiau tam užkirsti kelią? Kas būtų blogiausia, jei juodžiausias scenarijus išsipildytų? Kiek svarbus sprendimas, jei žiūrėsite penkerius metus į priekį?

7. Negyvena praeitimi. Bet skiria laiko praeičiai įvertinti ir pasimokyti iš jos.

Praeitis yra praeitis. Neįmanoma pakeisti tai, kas jau nutiko, todėl “gyvenimas praeityje gali būti savęs žlugdymas, užkertantis kelią mėgautis dabartimi ir planuoti ateitį”. Tai nieko nesprendžia ir veda į depresiją.

Tiesa, praeities apmąstymas vis dėlto naudingas. Išmoktos pamokos, faktai, žvilgsnis iš naujo gali būti labai sveikintinas, bet ne emocijos.

"Shutterstock" nuotr.

8. Jie nekartoja tų pačių klaidų. Vietoj to jie prisiima atsakomybę ir pakeičia savo elgesį.

Apmąstymas klaidų padės išvengti jų kartojimo. Svarbu suprasti, kas įvyko blogai, ką galima buvo padaryti geriau ir kaip elgtis kitą kartą. Stiprios asmenybės prisiima atsakomybę už klaidas ir sukuria planą, kaip išvengti tų pačių klaidų ateityje.

9. Nepavydi kitų sėkmės, o švenčia kitų pasiekimus.

Pavydas – tai pyktis, kuris lieka užslėptas ir verda žmogaus viduje. Susikrimtimas dėl kito asmens sėkmės, nepadės jums patiems tobulėti. Net jei tapsite sėkmingas, niekada to nepajausite, jei sprogstate iš pavydo dėl kitų žmonių pasiekimų.

10. Nepasiduoda po pirmos nesėkmės.

Sėkmė greitai neateina ir nesėkmės, pakeliui į ją, – dažniausiai neišvengiamos. Mąstymas, kad nesėkmė yra nepriimtina arba kad ji reiškia, jog nesate pakankamai geras – nėra stiprybė. A.Morin tvirtina, kad būtent “sugebėjimas atsitiesti po nesėkmės padarys jus stipresniais”.

11. Jie nebijo pabūti vieni.

“Gebėjimas susikurti laiko pabūti su savimi, savo mintimis gali tapti galingas patyrimas, priemonė siekiant savo tikslų”, – rašo A.Morin. Norint tapti stipria asmenybe, reikia rasti laiko atsiriboti nuo kasdienybės rūpesčių, kad galėtumėte susikoncentruoti į ateitį.

12. Nemano, kad pasaulis kažką jiems skolingas. Jie susikoncentruoja į savo dedamas pastangas.

Lengva supykti ant viso pasaulio, kai jums nesiseka, bet tiesa yra tai, kad niekam nėra kažkas pažadėta. Viską privalote pasiekti patys.

Silpnos asmenybės dažnai būna labai nekantrios.

“Gyvenimas nėra teisingas”, – sako A.Morin. Jei kai kurie žmonės yra laimingesni ar juos lydi sėkmė dažniau nei kitus, “tai yra gyvenimas, bet tai visai nereiškia, kad jums kažkas priklauso, jei jums nesiseka.”

Būtina susikoncentruoti į pastangas, priimti kritiką, pripažinti savo trūkumus.

13. Nesitiki greito rezultato. Jie žangia mažais žingsneliais tikslo link.

Silpnos asmenybės dažnai būna labai nekantrios. Jie pervertina savo galimybes ir neįvertina to, kiek ilgai vyksta pokyčiai, todėl tikisi greitų rezultatų. Svarbu nepamiršti tikslo ir nuožmiai dirbti. Pakeliui bus nesėkmių, bet jei stebėsite savo progresą ir žvelgsite plačiau, sėkmė anksčiau ar vėliau ateis.

Visą, originalų straipsnį rasite čia.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...