2014 Lapkričio 24

„Startup.lt“: verslių lietuvių idėjos žengia į pasaulio rinkas

veidas.lt

Vos prieš kelerius metus verslo idėjų turintiems ir jas įgyvendinti siekiantiems lietuviams buvo gana sunku. Tai puikiai žino ilgą laiką verslo akseleratoriaus „Startup.lt“ generalinio direktoriaus pareigas ėjęs Ignas Kamantauskas, dirbęs su rizikos kapitalo fondu „Practica Seed Capital“, finansuojamu Europos Sąjungos  struktūrinių fondų lėšomis.

Adelė Aglinskaitė

Buvusio „Startup.lt“ komandos vadovo teigimu, būtent dėl šio fondo Lietuvą visai netrukus bus galima vadinti tikra verslo kūrimo Meka.

Investicijos – visiems?

Šis klausimas kyla dažnai įmonei, siekiančiai gauti investicijų. Ne vieną jų į plačiuosius verslo vandenis išleidęs Ignas Kamantauskas patvirtina, kad investicijos – tikrai ne visiems. Kiekviena kapitalo ir patirties siekianti pritraukti įmonė turi atitikti griežtus rizikos kapitalo fondo „Practica Seed Capital“ jai keliamus reikalavimus, o tai – gana sudėtinga.

Pasakodamas apie etapus, kuriuos turi pereiti kiekviena finansavimo siekianti įmonė, I.Kamantauskas pabrėžia verslo idėjos autorių iniciatyvumą bei gebėjimą prisitaikyti prie verslą dažnai ištinkančių krizinių situacijų: „Norime žinoti apie jų matymą, viziją, ambicijas, gebėjimą rasti išeitį ir įkvėpti kitus prisidėti.“

Antrasis svarbus atrankos etapas – detali siūlomo produkto ar paslaugos rinkoje analizė. „Mus domina produktai, kurie bus įdomūs daugybei vartotojų visame pasaulyje“, – atrankos sudedamąsias dalis toliau vardija buvęs verslo akseleratoriaus generalinis direktorius.

Jo teigimu, per atranką „Startup.lt“ komanda dažnai atsižvelgia ne tik į verslo idėjos autorių nuoširdumą, bet ir norą tobulėti bei tobulinti savo produktą. „Nuoširdumas kuriant verslą – labai svarbus“, – pasakoja I.Kamantauskas.

Per paskutinį ir bene svarbiausią etapą rizikos kapitalo fondas „Practica Seed Capital“ bei verslo akseleratorius „Startup.lt“ tiria galimų vartotojų įsitraukimą į paramą siekiančios gauti prekės ir paslaugos pirkimą. Dažno verslo startuolio prašoma paaiškinti, kodėl klientas turėtų pirkti būtent jo, o ne konkurento siūlomą prekę ar paslaugą. Finansavimas skiriamas tik aiškiai savo nuomonę galintiems pagrįsti ir prekės ar paslaugos išskirtinumą atskleisti gebantiems verslo idėjos autoriams.

Pamokos, kurias dar turime išmokti

I.Kamantausko teigimu, tenka pripažinti, kad lietuviai – iš kitų patirties vis dar nelinkusi mokytis tauta. „Vis dar nedaug lietuvių dirba užsienio kompanijose, augančiose pasauliniu mastu. Kuo daugiau bus tokių specialistų, kuo daugiau jų pritrauksime į Lietuvą, tuo daugiau išmoksime patys. Žinių perdavimas – svarbi sėkmingo projekto dalis“, – teigia buvęs „Startup.lt“ generalinis direktorius.

„Manodrabuziai.lt“, neseniai pavadinimą pakeitę į „Vinted.lt“, – išskirtinis su „Startup.lt“ ir rizikos kapitalo fondu „Practica Seed Capital“ bendradarbiavęs projektas, iš kurio, I.Kamantausko teigimu, tikrai verta pasimokyti. Nors projekto autoriams prireikė trejų metų, kad pirminė verslo idėja būtų realizuota, šiandien „Vinted“ įmonė ne tik sėkmingai veikia Lietuvoje, bet ir savo veiklą plečia interaktyvia drabužių mainų platforma susidomėjusiame užsienyje.

„Šiuo požiūriu tarptautinio verslo kūrimas primena olimpiadą: turi būti geriausias tarp geriausių“, – apie „Vinted“ laimėjimus pasakoja I.Kamantauskas.

Kitų su rizikos kapitalo fondu „Practica Seed Capital“ ir verslo akseleratoriumi „Startup.lt“ bendradarbiavusių projektų veikla iš Lietuvos taip pat jau spėjo persikelti į užsienio šalis: „Trafi“, Lietuvoje žinomas kaip „maršrutai.lt“, veikia Turkijoje ir Brazilijoje, „Yplan“ – Londone ir Niujorke, „Kurgyvenu.lt“ – Londone ir Berlyne, veiklą žada pradėti JAV.

Lietuvos rizikos kapitalo rinka – jauna, bet perspektyvi

„Practica Seed Capital“ yra vienas iš penkių rizikos kapitalo fondų, atsiradusių Ūkio, Finansų ministerijoms ir Europos investicijų fondui (EIF) pasirašius finansavimo sutartį ir įkūrus ES lėšomis finansuojamą JEREMIE kontroliuojantįjį fondą. 2007–2013 m. laikotarpiu „Practica Seed Capital“ suaktyvinta Lietuvos rizikos kapitalo rinka, tinkamas ES ir privačių lėšų panaudojimas Europai ir pasauliui leido įrodyti, kad Lietuva – verslių ir tikslo siekiančių žmonių šalis.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...