2013 Rugsėjo 03

„Sirenos“: meilės ir mirties fantasmagorija gruziniškame „Makbete“

veidas.lt


Rugsėjo 26 d. prasidėsiantis dešimtasis Vilniaus tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“ šiemet žiūrovams užsienio programoje pristatys ir režisieriaus Davido Doiašvilio pagal Williamo Shakespeare‘o pjesę pastatytą spektaklį „Makbetas“. Jis bus rodomas spalio 3 d. 18.30 val. Lietuvos nacionalinio dramos teatro Didžiojoje salėje.

Scenos klasika tapęs kūrinys jo autorių dėka tampa ne tik daugiasluoksniu spektakliu, bet ir dinamiškai kintančiu reginiu. „Režisierius ir jaunų aktorių trupė profesionaliai valdo dramos medžiagą ir patį vyksmą scenoje, – teigia „Sirenų“ meno vadovė Audra Žukaitytė. – Joje jie išsitenka su, rodos, paprastais ir minimaliais teatro elementais – šviesa, tamsa ir vos keliais suolais. To jiems pakanka sukurti tikrą fantasmagoriją.”

Doiašvilio interpretacijoje Makbetas tampa savo laiko, sistemos, aplinkybių ir jausmų įkaitu – tai dėl savo tikslo kovojantis asmuo, priverstas brautis pro šiurpią kasdienybės mistiką ir tapti sukrečiančių įvykių liudininku bei kaltininku. Gruzinų režisierius Makbetui suteikia absoliučią teisę elgtis nežmoniškai, o temperamentingi gruzinų aktoriai scenoje kuria jaudinančių akimirkų seką. Galiausiai žmogžudystė pasiveja žmogžudį, nes net meilės lydimas asmuo visuomet yra asmeniškai atsakingas už savo paties kaltes.
Chrestomatinė Makbeto tragedija gruzinų režisieriaus pateikiama ir kaip romantinė istorija: čia, šalia tamsos ir kraujo bei baisiausių žmogaus pojūčių, tokių kaip pavydas ar kerštas, egzistuoja ir deginanti bei aistringa meilė. Makbetas ir jo ledi spektaklyje virsta savotiškais Bonnie ir Clyde’u – jie vienas kitam yra ir atrama, ir paspirtis siekti tikslo, pateisinančio net ir nežmoniškas priemones. Tačiau, eliminuodamas bet kokią lyriką, D. Doiašvilis susieja mylimuosius ne meilės saitais, o mirtimi.
Spektaklis jau sėkmingai dalyvavo ne viename tarptautiniame festivalyje, o viename iš jų, vykusiame Rijekoje, Kroatijoje, pelnė du trečdalius galimų apdovanojimų – už geriausius spektaklį, režisūrą, aktoriaus ir aktorės darbus, scenografiją, kostiumų dizainą, muziką ir publikos simpatijų prizą. Kaip teigia Rijekos universiteto Filosofijos fakultete profesoriaujantis dramaturgas Darko Gašparovićius, Davido Doiašvilio „Makbetas“ yra „aukštos klasės estetikos teatrinio įvykio pavyzdys, visuose segmentuose atliekamas tobulai“.
Spektaklio anonsas: http://youtu.be/QTnW6ZnOX8M

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...