2012 Spalio 18

„KPMG NT rinkos barometras 2012“: bankai vis atsargiau finansuoja nekilnojamojo turto projektus

veidas.lt


Bankai vis atsargiau vertina galimybes finansuoti nekilnojamojo turto (NT) sandorius bei naujus projektus Vidurio ir Rytų Europoje, rodo KPMG atliktas tyrimas „KPMG NT rinkos barometras 2012“. NT projektų finansavimo galimybes Baltijos šalyse bankai šiemet vertina dar atsargiau nei pernai.

„KPMG NT rinkos barometras 2012“ parodė, jog iš esmės NT rinkos perspektyvos konkrečioje Vidurio bei Rytų Europos šalyje priklauso nuo situacijos tos šalies ekonomikoje.

Apskritai, visame regione bankai labiau linkę restruktūrizuoti išduotas paskolas nei žūtbūt išsireikalauti jų grąžinimo. Rinkdamiesi, kurį projektą finansuoti jie pirmenybę teikia kokybiškiems projektams, pagrįstiems geru verslo planu.

Lyginant su situacija prieš metus, šiemet NT finansavimui regione bankai skiria mažiau dėmesio, tokios pat tendencijos, manoma, išliks ir ateityje. Kur kas daugiau dėmesio gali sulaukti didelės grąžos projektai, pelningesni sandoriai.

Viešbučių sektoriaus vystymo finansavimas bankus domina bene mažiausiai, tačiau geri projektai gali sulaukti jų dėmesio, teigiama tyrime.

Noriai finansuoja tik pelningus naujus projektus

Anot KPMG Lietuvoje partnerio Roko Kasperavičiaus, pamažu atsigaunant ūkiui Vidurio ir Rytų Europos šalyse, bankų apetitas finansuoti NT sektorių yra bene mažiausias lyginant su kitais sektoriais, o ypač Baltijos šalyse.

„KPMG NT rinkos barometre 2012“ sakoma, jog didžiausias požiūrio į NT sektoriaus finansavimą pasikeitimas įvyko būtent Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Šiose šalyse NT vystymo finansavimui bankai teikė tam tikrą reikšmę 2010 ir 2011 m., tačiau dėmesys tokiems projektams šiemet smarkiai sumenko.

Baltijos šalyse NT sandoriams ir projektams išduotų blogų paskolų dalis yra didžiausia, lyginant su kitomis šalimis Vidurio ir Rytų Europos regione, teigiama barometre.

Čekijoje ir Bulgarijoje respondentai tikisi, kad artimiausiu metu bus galima pertvarkyti apie 75 proc. blogų paskolų, kai Baltijos šalyse – tik apie trečdalį. Vis dėl to, bankų ryžtas pertvarkyti ar refinansuoti NT paskolas Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje yra bene didžiausias.

„Baltijos šalyse bankai labiau nei kitose Vidurio ir Rytų Europos regiono šalyse linkę restruktūrizuoti ar refinansuoti NT paskolas per artimiausius dvejus metus. Tiesa, naujų NT projektų finansavimas vertinamas vis tik skeptiškai, palankių bankų sprendimų gali tikėtis nebent itin pelningi projektai“,– reziumuoja R. Kasperavičius.

„KPMG NT rinkos barometras 2012“ sudarytas surinkus ir susisteminus apklausos būdu gautą informaciją iš 35 bankų Vidurio ir Rytų Europoje. Bankų Baltijos šalyse, Bulgarijoje, Čekijoje, Vengrijoje, Lenkijoje, Rumunijoje ir Slovėnijoje atstovų atsakymai apie kertinius dalykus, lemiančius NT finansavimą, padėjo KPMG sudaryti jau trečią barometrą apie NT rinką šiame regione.

KPMG barometras sudarytas visų pirma atsižvelgiant, kaip bankai tvarko išduotas blogas paskolas, koks jų strateginis požiūris suteikti naujas paskolas NT projektams vystyti – ko tikisi per artimiausius 18 mėnesių – ir, galiausiai, ką jie viešai siūlo investuotojams ir NT vystytojams.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...