2016 Birželio 17

Renginys

„Baltic Pride 2016“ eitynėse – iki tūkstančio žmonių?

veidas.lt

BFL

Ukrainoje prieš savaitę vykusios pirmosios masinės seksualinių mažumų eitynės praėjo be incidentų, tačiau po tragiškiausių JAV istorijoje žudynių naktiniame gėjų klube Floridoje dėmesys tokioms eitynėms išaugo visose šalyse, kur jos planuojamos. Taip pat – ir Lietuvoje, kur tokios eitynės šį šeštadienį vyks trečią kartą. Po nelaimės JAV paramą Vilniuje vyksiančiam renginiui išreiškė nemaža dalis Lietuvos visuomenės veikėjų, žurnalistų, taip pat Lietuvos užsienio reikalų ministerija ir daugelis Vakarų šalių ambasadų.

Diplomatai pareiškė užuojautą žudynių gėjų klube Orlande, JAV, aukų artimiesiems ir nurodė palaikantys pastangas stiprinti visuomenės sąmoningumą LGBT bendruomenėms aktualiais klausimais trijose Baltijos šalyse. „Žmogaus teisės yra universalios ir taikomos visiems, nepaisant seksualinės orientacijos, lytinio tapatumo ar išraiškos“, – pabrėžiama ambasadų deklaracijoje.

Renginio organizatoriai aiškina eitynėmis siekiantys didinti seksualinių mažumų matomumą visuomenėje bei jos pakantumą. O kritikai šį renginį vadina homoseksualizmo propaganda, neatitinkančia krikščioniškų vertybių.

Gėjų eitynės nėra įprastas renginys, taigi ir saugumo iššūkiai ne visai įprasti. Bet palyginti su pirmosiomis eitynėmis, aplinka darosi ramesnė, iššūkių mažėja.

Tarp aršiausių renginio kritikų tradiciškai yra buvęs Kauno meras ir Seimo narys Vytautas Šustauskas bei dabartinis Seimo narys Petras Gražulis. Nors jie perspėja, kad ramiai eitynių nestebės, o P.Gražulis net aiškina, kad yra „kai ką sugalvojęs“, policijos pareigūnai renginio metu neramumų nelinkę prognozuoti.

„Gėjų eitynės nėra įprastas renginys, taigi ir saugumo iššūkiai ne visai įprasti. Bet palyginti su pirmosiomis eitynėmis, aplinka darosi ramesnė, iššūkių mažėja. Praktika rodo, kad kai kurie žmonės iš to linkę darytis politinę reklamą ir lygioje vietoje sukelti problemų. Kita vertus, mūsų žmonės tokioms eitynėms darosi tolerantiškesni, šis renginys tapo ne toks įdomus, o jeigu visuomenė mažiau tuo domisi, automatiškai ir mums darbas paprastėja. Kiek šiemet eitynėse dalyvaus policijos pajėgų, negalėčiau atskleisti, bet galiu pasakyti, kad kasmet jų skaičius mažinamas. Palyginti su pirmuoju renginiu, pajėgų stipriai sumažinome, nes nematome tokio didelio poreikio“, – teigia Policijos departamento prie VRM Viešosios policijos valdybos Ekstremalių situacijų ir patrulių skyriaus viršininkas Dainius Daukantas.

Eitynių dalyviai šį šeštadienį žygiuos Gedimino prospektu nuo Lukiškių aikštės iki Bernardinų sodo. Planuojama, kad renginyje dalyvaus iki tūkstančio žmonių.

Priminsime, kad pirmasis LGBT paradas Baltijos šalyse įvyko dar 2004 m. Taline, pas­kui 2005 m. buvo surengtas Rygoje. Valdžios institucijų leidimą organizuoti eitynes 2010 m. gavo ir Lietuvos LGBT bendruomenė.

„Baltic Pride“ organizuoja Lietuvos asociacija LGL, Latvijos organizacija „Mozaīka“ ir Estijos LGBT. Vieni reikšmingiausių festivalio rėmėjų – asociacija „ILGA-Europe“, švedų RFSL federacija bei „Amnesty International“.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...